Ceny guľatiny v r. 2012

2011-12-06, 11:13
Odpoveď

Ceny guľatiny v r. 2012

Zdravím všetkých drevárov. Chcel by som sa spýtať, ako vyzerá výhľad na ceny hmoty na budúci rok vo vašom regióne?
U nás sa skôr končia ťažby a neskôr začínajú na budúci rok. Predpokladám, že lesníci si od toho čiastočne sľubujú zvýšený tlak na nákup suroviny, keďže jej bude na trhu ešte menej, vplyvom výpadku ťažby. Mám teda informácie o ďalšom zvyšovaní cien, neviem však zatiaľ do akej miery.
Na druhej strane nieje vidieť, nejak zvlášť ,zmenšený záujem o nákup guľatiny, hoci recesia? Koncerny vykupujú, pravdepodobne porovnateľne, ako celý tento rok. Skrátka, v mojom regióne je sústavný hlad po guľatine, kríza- nekríza. Ako je to u vás?
2014-11-11, 07:47
Odpoveď

RE: RE: cena guľatiny

> > vie mi niekto napísať,ale pbooradiť kde mam hladat ceny gulatiny?
> > vobec sa v tomto neviem orientovat a potrebujem len cisla do jednej prace.dakujem
2014-01-23, 21:41
Odpoveď

RE: cena guľatiny

> vie mi niekto napísať,ale pbooradiť kde mam hladat ceny gulatiny?
> vobec sa v tomto neviem orientovat a potrebujem len cisla do jednej
> prace.dakujem
2013-12-22, 09:59
Odpoveď

RE: RE: Ceny guľatiny v r. 2012

> ZDRAVIM DREVAROV
> Mozte mi poradit odberate
2013-12-22, 09:58
Odpoveď

RE: RE: Ceny guľatiny v r. 2012

> ZDRAVIM DREVARO
najlepsie do rakuska ,nemecka
2013-12-09, 09:08
Odpoveď

RE: Ceny guľatiny v r. 2012

ZDRAVIM DREVAROV
Mozte mi poradit odberatela na slivkovu gulatinu dakujem 0904611984
2013-02-14, 21:15
Odpoveď

predaj dreva

mame na predaj drevnu hmotu čerešna
2012-10-28, 09:11
Odpoveď

RE: RE: surne kupim

ktomu smreku
2012-10-25, 21:07
Odpoveď

List premiera Lubosovi

Mily pan Lubos,
nasa vlada sa rozhodla uprednostnit velke firmy pred malymi, je pre nas ovela vyhodnejsie mat par plnych obalok ako zbierat ich po malych firmickach,vy male ste na zaniku,s tym sa zmierte!
Nakolko potrebujeme velke nadnarodne koncerny, my im pomozeme lacnejsou surovinou,danovymi prazdninami,najdeme a zaplatime pozemky s inzinierskymi sietami,oni maju investicie na nove technologie.
Bojovali ,by ste s veternymi mlynmi,nie ste konkurencieschopni!
vas ortiel je jasny

2012-10-23, 22:38
Odpoveď

vyberove konanie na lz prievidza

chcem sa spytat či je to aj niekde inde na vyberovkach abi ste platili za vyberove konanie ako tu v PD za každu technologiu 400cca€ čo u mna čini pri 4ponuk technologii 1.600€, neviete či dostanete robotu alebo ne a komu te penaze vlastne idu...chcem radu do cca5.11..2012ich musim poslat na učet lesov..o čo ide o zaplatanie štatneho rozpočtu či odrbanie , ved zaruka na robotu žiadna moje penaze vna ich učte ..no mam dake vzdelanie ale už tri dni dumam ....poprosim daku radu či ist do toho.....dakujem
2012-10-23, 22:27
Odpoveď

chcem sa spytat na vyberovky u š.l.

dajte radu mame ist do toho či ne....tuchcu zabezpeku na každu robotu a pri sprostom trektore to robi kol 1400€ ja som s toho vedla načo komu a začo.... ved ja chcem robotu im spravit....
2012-10-22, 12:58
Odpoveď

ako to vidím ja...otvorený list premierovi

Vážený pán premiér.

Úvodom môjho listu Vás srdečne pozdravujem a prajem veľa pracovných úspechov.
Na začiatok Vás musím upozorniť, že na moje tvrdenia a dohady nemám dôkazy. Všetko je to z kruhov mne blízkych a to drevospracovateľov.
Som živnostník a v oblasti spracovania dreva pôsobím od roku 2006. V priebehu rokov som zamestnával asi 10 ľudí až do začiatku krízy. Vtedy som ich musel prepustiť. A len horko-ťažko som sa pozviechal až to dospelo do štádia, že asi zatvorím prevádzku. Poviete si ,,to sa stáva denne“, áno, ale ja chcem nájsť príčinu a nie prosiť o pomoc. Pomôžem si sám, ak budem mať vytvorené podmienky.
Medzi nami drevármi je to verejné tajomstvo, ako sa u nás gazduje so strategickou surovinou. Ešte raz upozornujem, že na svoje tvrdenia nemám dôkazy.(ľahko si zistíte, ako to v skutočnosti je) V čom vidím najväčšie prekážky v našom odvetví:

Štátne lesy predávajú drevo cez aukcie, takže sa môže k nemu dostať každý spracovateľ. Ale to je len na oko- pre verejnosť, lebo bežný ľudia nerozlišujú drevo. Proste sa predáva cez aukcie a bodka.
Ale aká kvalita a na čo je použiteľná táto surovina. Na aukciách sa predáva len sortiment najhoršej kvality t.j. vláknina(V.tr.) prípadne nejaká kvalita III.C čo je na výrobu celulózy a hlavne na zalepenie očí, pre verejnosť. Pýtam sa : kam idú tie milióny m3 suroviny vhodnej na ďalšie spracovanie na pílach? Iste sa budete informovať u kompetentných a povedia vám: máme strategických partnerov, oni spracujú gro suroviny. Majú pravdu. Ale pre čo sa nezúčastnia aukcie a nevysúťažia si túto komoditu? Ďalej sa vraví, že zmluvy, ktoré malú ,,vyvolení“ so štátnymi lesmi sú postavené tak, že lesy pristúpia na prebierku na sklade odberateľa. Čo to znamená?
To znamená , že na skladoch štátnych lesov sa naloží gulatina najlepšej kvality, (ceny sa stupnujú priamoúmerne s kvalitou) ale odberatel na píle resp. sklade(lebo nie všetko drevo čo sa predá vyvoleným, sa aj spracuje na Slovensku) zatriedi kvalitnú guľatinu do najnižšej triedy. Pár kubíkov dá do I:,II., triedy, aby to nebolo nápadné a vtedy vznikne aj priestor na zdvíhanie cien. Však prečo by som nedal za I. triedu vysokú cenu, ked sa mi to vráti v zisku z porezu, alebo predaja podhodnotenej guľatiny.
Ďalším klincom do rakvy drevospracovateľov na Slovensku je predaj dreva do zahraničia. Údajne sme už posledný štát v Eurozóne, kde sa toto deje. Jednoducho už to stopli všetci, ktorí si uvedomili, že drevo je strategická surovina. Na Slovensku je niekolko tisíc píl(malých do 10 zamestnancov). Myslím,( neviem iste) že to bolo pred krízou asi 6000. Toto číslo už môže byť asi aj polovičné. Kolko je 3000 x 10 zamestnancov? To je číslo však? Preto Vás prosím pán premier. Spravte niečo, aby sme sa pozviechali(myslím, že hovorím za všetkých), aby naše drevo ostalo doma, aby sme mali robotu, nechceme naťahovať ruku smerom ku štátu, vieme sa postarať o seba a aj o ďalších ludí, len tu treba spraviť poriadok.
Pre istotu ak by náhodou môj list na ceste k Vám zablúdil, posielam jeho znenie aj iným poslancom. Verím, že nebudete to Vy, čo budete mať na svedomí domácich spracovateľov.

P.S.: Štátne lesy v Česku(videl som reláciu v tv) vytvárajú rezervu stovky miliónov korún. Slovensko(najlesnatejšia krajina) odmeňuje riaditeľa Š.L. za to že neboli v strate. Sám som bol zamestnanec Š.L. a poznám pomery aj v mestských a obecných lesoch. Vedia na niekolkých tisícoch ha hospodáriť so ziskom niekolko milionov Eur.
Kam idú tie peniaze?

S pozdravom

Radoslav Škoda
2012-04-03, 17:21
Odpoveď

cena guľatiny

vie mi niekto napísať,ale pbooradiť kde mam hladat ceny gulatiny? vobec sa v tomto neviem orientovat a potrebujem len cisla do jednej prace.dakujem
2011-12-14, 21:09
Odpoveď

RE: Nočné jazdy

s tými neplatičmi súhlasím. Slovensko je extra eldorádo klamárov a podvodníkov. Na druhej strane, predsa len sa tu podniká vyše 20 rokov. Zrno je už značne oddelené od pliev. Ak raz nezaplatím za drevo v svojom regióne, podarí sa mi to snáď ešte raz a koniec. To nieje kúpiť topánky z Číny, nezaplatiť a potom ich doviesť z Vietnamu. Píliar potrebuje guľatinu zo vzdialenosti do 60 km? Aby to pílenie malo aspoň akú takú pätu. A pokiaľ chce píliť efektívne, potrebuje kontinuálny prísun hmoty. Ktorý somár bude živiť takého, ktorý chronicky neplatí?
Ja mám 10 rokov dodávateľa a stále obchodujeme. Snáď by mi nedoviezol drevo, keby som mu aspoň raz za tých 10 rokov nebol zaplatil, či? Prežili sme spolu dobré aj zlé, meškanie platieb atď...Ale neprišiel ani o cent. Dôvera a nezávidieť. Áno, on je obchodník ja som píliar. Nezávidim mu firmu v kufríku, neobchádzam ho v obchodovaní. Ja mám hmotu, on má istotu odbytu a platby. Neodskočí odo mňa, ak mu niekto ponúkne lepší obchod. Uprednostňuje stabilitu a dlhoročnú spoluprácu. Tak isto ako ja.....
2011-12-14, 18:19
Odpoveď

Nočné jazdy

sú viac menej povinné, lebo naši policajti a váhy, to je jedna banda zlodejov.

V CZ je kamion OK aj pri 48 tonách, u nás max. 40, aj keď vyhláška hovorí niečo iné /zaťaženie náprav/, do toho šialené mýto...., tak sa každý m3, ktorý sa vezie "nad váhu" počíta a je dobrý.

Je rozdiel, či beriete na kamion 28, al. 32 m3, za tú istu cenu furmanky...

Nie je to nič nekalé, iba nutnosť prežiť.

Na druhej strane, ak by nebola konkurencia zo strany Poliakov, Rakúšanov, Čechov, tak tu je toľko neplatičov, že až, cena hmoty by bola síce na 50 eurách/m3...., ale nemal by ju kto píliť..
2011-12-14, 10:52
Odpoveď

surne kupim

dobry den

ja by som surne potreboval kupit smrekovu gulatinu triedy A,B od 100m3 po 80 az 85 eur /m3
je tu niekto taky co by bol ochotny predat? dalsia vec k tym poliakom. sam som bol pred paru rokmi svedkom ako poliaci chodili kupovat drevo do tatier po kalamite ako ako isli peniaze do statnych lesov ludom s ba a okolia a to v noci isiel kamion za kamionom
2011-12-14, 07:41
Odpoveď

poliaci

Už by konečne mohol nastať poriadok a prestať predávať hmotu Poliakom a nechať prácu pre Slovač,kto ich kontroluje prečo vozia v nočných hodinách hmotou , neustále sú preťažený a pre dobré kšefty,? a potom Slovač prihlás sa n aUP, ale asi našej spoločnosti to tak vyhovuje .Treba ich podporovať a doma nech zostane hladová dolina.
2011-12-11, 20:55
Odpoveď

cena guľatiny

Dreva je málo a ešte asi bude menej. Štátni budú rúbať o asi 800.000 m3 ,menej, myslím mäkkú, ceny na výstupe sú našponované, tu na Dolniakoch idú aj od 175-185 eur/hranoly, z čerstvej hmoty, na Horniakoch sa predáva drahšie..., myslím MT, ZA a okolie.

Ak padne forint, sme v riti úplne, naše roviny sú doslova hladové, stavieb je pomenej. Cenu hmoty ženie najmä Paskov a Rakúsko, cca 92-95 eur/m3 na kamione. Poliaci dávajú cca 85, ale berú skoro všetko.

Podľa všetkého sa hrá variant, že tu ostane zopár veľkých hráčov, poniektorí asi vedia koho myslím a št. lesy sa budú privatizovať, pomaly, postupne, ale nezadržateľne.

Dávam max. 10-20 rokov a už št. nebudú...
2011-12-08, 19:57
Odpoveď

JEDLOVA PILIARSKA HMOTA

Ja mam zase taku skusenost, ze nemenovana sprava obecnych lesov v mojom regione zvysila cenu drevnej hmoty koncom novembra!!!!!
Co k tomu dodat, aby som mohol dat ludom pracu mimo sezony, tak ja ako ich zamestnavatel som upravil zaciatkom novembra cennik smerom na dol o 5 EUR/m3........a nasi producenti hmoty v miestnych samospravach, kde obec je jej zriadovatelom......takto podporuju zamestnanost vo svojej obci.......AKURAT RAZ ZA 4 ROKY PRED VOLBAMI JEJ MAJU PLNU HUBU.....
2011-12-07, 07:08
Odpoveď

obchod s bukovým drevom

Zdravim, Som z východu kde prevažuju hlavne bukove lesy ale odbyt ma dobry iba vlaknina a palivove drevo ,s gulatinou je problem a jej cena od vlakniny velmi neuteka a tak piliarsky sortiment vačšinou skončí ako palivo an casto aj výrezy 1 a 2 triedy sa stiep.u na metrovicu. nie je o to zaujem a ak tak za facku a s 3mesačnou splatnostou.

Upozornenie: Na tomto fóre sú prezentované názory návštevníkov stránok a prevádzkovateľ portála DREVARI nepreberá žiadnu zodpovednosť za prezentované názory a ani sa s nimi nestotožňuje.