ENVIRO: V najprísnejšej zóne Muránskej planiny sa nechystá masívna ťažba dreva

Vyjadrenia o masívnej ťažbe v najprísnejšej zóne Národného parku (NP) Muránska planina sú klamstvo.
BRATISLAVA 2. júla (SITA) - Pre agentúru SITA to uviedlo ministerstvo životného prostredia. Reagovalo na vyjadrenia Michala Kiču (Demokrati) z pondelka 1. júla. „Nekompetentnosť a nečinnosť predchádzajúceho vedenia envirorezortu pri spracovaní kalamitného dreva spôsobila, že iba v parku Muránska planina sa objem kalamitného dreva za rok takmer zdvojnásobil, a to z pôvodných 60-tisíc m3 na súčasných viac ako 120-tisíc m3," uviedol envirorezort a dodal, že súčasné vedenie rezortu sa nebude prizerať na ničenie slovenských lesov pre vetrovú a lykožrútovú kalamitu. „Spracovávanie týchto kalamít sa bude vykonávať odborne v súlade s platnou legislatívou a s cieľom chrániť národné parky a lesy pred ich vymieraním," dodalo MŽP.

Rezort životného prostredia ďalej ubezpečil, že Správa NP Muránska planina bude zodpovedne pristupovať k bezpečnému pohybu turistov po značených chodníkoch. „V tejto súvislosti budú odstraňované nebezpečné suché stromy popri turisticky značených chodníkoch a cestách, a tiež všade tam, kde akútne hrozí bezprostredné ohrozenie života, zdravia človeka alebo majetku," doplnil envirorezort s tým, že pôjde tak rádovo o desiatky metrov kubických dreva v 5. stupni ochrany. „Žiadna masívna ťažba v najprísnejšej zóne sa však vykonávať nebude," zdôraznilo ministerstvo a doplnilo, že drevná hmota bude odpredávaná transparentne podľa platných predpisov, ktoré sa vydali ešte počas bývalej vlády.

Správnosť procesných krokov Správa NP Muránska planina konzultovala podľa rezortu aj s Úradom pre verejné obstarávanie. „Pri spracovaní kalamity sa bude dbať aj na ponechanie mŕtveho dreva na spracovávaných plochách na zvýšenie biodiverzity a aj pre dutinové hniezdiče. Po spracovaní napadnutého dreva sa správa národného parku zameria na obnovu zdravého a odolného lesa. Umierajúce lykožrútové lesy prejdú po sanácii opätovnou výsadbou skladbou stromov, ktorá bude rezistentná na zmenu klímy a kalamitu insektov," priblížilo ministerstvo. Vysádzať sa bude napríklad jedľa biela, buk lesný, smrekovec opadavý, javor horský, ale tiež smrek obyčajný či ďalšie prirodzené dreviny v tomto území.

Kiča na tlačovej besede Demokratov upozornil, že sa na Muránskej planine chystá veľký biznis s drevom. Strana na základe infožiadosti získala informáciu o zámere Správy NP Muránska planina zadať zákazku na spracovanie lykožrútovej kalamity bez riadnej súťaže, len priamym rokovacím konaním, pričom hodnota zákazky môže dosiahnuť 15 miliónov eur. „Ak by išla mimo verejného obstarávania, zákazka by sa mohla predražiť a smerovať k spriazneným dodávateľom. Cena takto vyťaženého dreva môže dosiahnuť až 30 mil. eur. Vo veci sa obraciame s podnetom na Úrad pre verejné obstarávanie," zdôraznil Kiča.


Príspevky autora SITA
Mohlo by Vás zaujímať
 • Tarabov útok na národné parky: Nariadil veľké prepúšťanie a zobral im peniaze zo štátneho rozpočtu

  Riaditelia národných parkov majú prepustiť takmer 80 ľudí. Minister im zároveň drasticky znížil príspevok na tento rok zo štátneho rozpočtu a obmedzil aj peniaze z eurofondov. Podľa bývalého štátneho tajomníka rezortu Michala Kiču ide o neakceptovateľný útok na ochranu prírody na Slovensku.
 • Rezorty nepodpísali do 1. apríla 2024 delimitačné protokoly o spravovaní lesov

  Rezorty životného prostredia a pôdohospodárstva nepodpísali do 1. apríla 2024 delimitačné protokoly o spravovaní lesov a nehnuteľností, ktoré prešli v rámci zonácie Veľkej Fatry a Slovenského krasu spod štátnych lesov do správy národných parkov, hoci to vyžaduje zákon.
 • Medzi top zákazníkov Lesov SR prenikli nové priekupnícke firmy na úkor niektorých fabrík

  Drevári sa začiatkom roka báli o presuny štátneho dreva do rúk priekupníkov blízkych vláde, no napokon si mnohí objemy udržali. Zmluvy štátnych lesov sa však skrátili. Spracovatelia sa preto obávajú, že neskôr budú musieť o surovinu bojovať znova. Niektoré fabriky boli navyše vytlačené spomedzi top zákazníkov Lesov SR a nahradili ich nové mená, ktoré drevo vyvážajú aj do cudziny. Medzi manažérmi Lesov SR si našla miesto aj bývalá pravá ruka Borisa Kollára.
 • Drevári sa obávajú, že na biznise s drevom zasa začínajú zarábať ľudia blízki Smeru a SNS. Štátne lesy im blokujú dodávky

  Štátne Lesy SR meškajú s podpisom zmlúv na tohtoročné dodávky dreva pre domáci drevospracujúci priemysel. Drevári za tým vidia možné presuny dreva, ktoré doteraz dostávali oni, na priekupníkov s kontaktmi na terajšiu vládnu koalíciu. Takto sa to dialo aj za minulých vlád Smeru a SNS. Lesy SR meškanie odôvodňujú tým, že sa ich noví manažéri vybraní koalíciou musia viac zoznámiť so stavom podniku.
 • Otec zostal len dodávateľom surovín, výrobu prevzal syn

  Pre vybudovanie rodinnej firmy je prvoradé, aby sa rodičom podarilo pritiahnuť deti k podnikaniu. Rovnako dôležité je, aby starší nechali mladým vo firme dostatočne široký priestor. Inak v podniku nedorastú na samostatných lídrov. Štefan Nemčík si to vo svojej východoslovenskej píle Drevop uvedomil hneď po príchode syna Juraja pred dvanástimi rokmi.
DREVARI.SK, s.r.o.
DREVARI.SK, s.r.o.