BRATISLAVA: Novela o výruboch podľa starostov dramaticky ohrozí samosprávy

Novela zákona o ochrane prírody a krajiny z dielne ministerstva životného prostredia podľa starostu bratislavského Starého Mesta Mateja Vagača ohrozí samosprávy.
BRATISLAVA 14. mája (SITA) - „Táto novela môže dramaticky zmeniť kvalitu životného prostredia a množstvo stromov v zastavaných územiach, v mestách a obciach,“ uviedol na dnešnej tlačovej konferencii. K jeho výzve sa pridali starosta Nového Mesta Matúš Čupka a starosta Lamača Igor Polakovič.

Podľa Vagača je hlavným problémom novely, že umožní bez súhlasu orgánu ochrany prírody vyrúbať stromy s obvodom kmeňa do 80 centimetrov. Táto hranica má byť posunutá z pôvodných 40 centimetrov, čo podľa neho pripraví samosprávy o množstvo financií na výsadbu a starostlivosť o dreviny, nakoľko bude bez náhrady vyrúbaných množstvo stromov. „Za rok 2022 sme vyrúbali 548 stromov s obvodom kmeňa medzi 40 až 80 centimetrov, ktorých spoločenská hodnota bola 300-tisíc eur,“ poznamenal.

Na základe novely zákona podľa neho budú môcť byť takéto stromy vyrúbané bez povinnosti náhradnej výsadby či finančnej náhrady. „Je to veľký zásah do životného prostredia, ktorý prinesie v čase klimatickej krízy radikálnu zmenu, ktorú pocítia občania v mestách,“ upozornil Vagač. „Vyzývame ministerstvo životného prostredia, aby zmenilo túto novelu tak, aby sa týkala iba nezastavaných území miest, a zároveň vyzývame poslancov Národnej rady SR, aby túto novelu neprijali,“ dodal.

„V Novom Meste bolo v minulom roku vyrúbaných 170 stromov, ktoré by v prípade platnosti tejto novely boli odstránené bez náhradnej výsadby a finančnej kompenzácie pre našu mestskú časť,“ poznamenal starosta Nového Mesta Matúš Čupka „Dôrazne protestujeme, aby sa takýmto spôsobom zasahovalo do života ľudí a žiadame, aby bol tento zákon stiahnutý a prerokovaný so samosprávami, prípadne pozmenený tak, aby sa netýkal stromov v intravilánoch miest a obcí,“ uzavrel starosta Lamača Igor Polakovič.

Novela predložená do Národnej rady SR, o ktorej sa má rokovať v skrátenom legislatívnom konaní, mení znenie zákona zvýšením limitu obvodu kmeňa stromov, do ktorého sa súhlas na výrub dreviny nevyžaduje. Z pôvodného obvodu 40 centimetrov sa má rúbať bez súhlasu až do 80 cm. „Samosprávy pritom na svojom území rozhodujú v približne 70 percentách prípadov práve o výrube stromov s obvodom medzi 40 az 80 centimetrov,“ upozornil Vagač.

Envirorezort v dôvodovej správe argumentuje potrebu vzniku novely sprehľadnením krajiny, čo podľa ich slov možno považovať za významné preventívne opatrenie na zníženie nebezpečných kolízií človeka s medveďom hnedým. Zastavané územia miest a obcí však z návrhu zmeny zákona nie sú nijako špeciálne vyňaté. „Je úplne nemysliteľné, aby sa takáto novela prijatá v skrátenom legislatívnom konaní dotýkala aj miest a obcí,” myslí si staromestský starosta.

Starostovia žiadajú stiahnuť tento návrh zmeny zákona z rokovania NR SR a dať ho do medzirezortného pripomienkového konania, aby sa k novele mohli všetci dotknutí vyjadriť. Nielen starostovia a primátori, ale aj verejnosť a odborníci z oblasti ochrany životného prostredia.


Príspevky autora SITA
Mohlo by Vás zaujímať
 • Tarabov útok na národné parky: Nariadil veľké prepúšťanie a zobral im peniaze zo štátneho rozpočtu

  Riaditelia národných parkov majú prepustiť takmer 80 ľudí. Minister im zároveň drasticky znížil príspevok na tento rok zo štátneho rozpočtu a obmedzil aj peniaze z eurofondov. Podľa bývalého štátneho tajomníka rezortu Michala Kiču ide o neakceptovateľný útok na ochranu prírody na Slovensku.
 • Rezorty nepodpísali do 1. apríla 2024 delimitačné protokoly o spravovaní lesov

  Rezorty životného prostredia a pôdohospodárstva nepodpísali do 1. apríla 2024 delimitačné protokoly o spravovaní lesov a nehnuteľností, ktoré prešli v rámci zonácie Veľkej Fatry a Slovenského krasu spod štátnych lesov do správy národných parkov, hoci to vyžaduje zákon.
 • Medzi top zákazníkov Lesov SR prenikli nové priekupnícke firmy na úkor niektorých fabrík

  Drevári sa začiatkom roka báli o presuny štátneho dreva do rúk priekupníkov blízkych vláde, no napokon si mnohí objemy udržali. Zmluvy štátnych lesov sa však skrátili. Spracovatelia sa preto obávajú, že neskôr budú musieť o surovinu bojovať znova. Niektoré fabriky boli navyše vytlačené spomedzi top zákazníkov Lesov SR a nahradili ich nové mená, ktoré drevo vyvážajú aj do cudziny. Medzi manažérmi Lesov SR si našla miesto aj bývalá pravá ruka Borisa Kollára.
 • Drevári sa obávajú, že na biznise s drevom zasa začínajú zarábať ľudia blízki Smeru a SNS. Štátne lesy im blokujú dodávky

  Štátne Lesy SR meškajú s podpisom zmlúv na tohtoročné dodávky dreva pre domáci drevospracujúci priemysel. Drevári za tým vidia možné presuny dreva, ktoré doteraz dostávali oni, na priekupníkov s kontaktmi na terajšiu vládnu koalíciu. Takto sa to dialo aj za minulých vlád Smeru a SNS. Lesy SR meškanie odôvodňujú tým, že sa ich noví manažéri vybraní koalíciou musia viac zoznámiť so stavom podniku.
 • Otec zostal len dodávateľom surovín, výrobu prevzal syn

  Pre vybudovanie rodinnej firmy je prvoradé, aby sa rodičom podarilo pritiahnuť deti k podnikaniu. Rovnako dôležité je, aby starší nechali mladým vo firme dostatočne široký priestor. Inak v podniku nedorastú na samostatných lídrov. Štefan Nemčík si to vo svojej východoslovenskej píle Drevop uvedomil hneď po príchode syna Juraja pred dvanástimi rokmi.
DREVARI.SK, s.r.o.
DREVARI.SK, s.r.o.