AGRO: Prezidentka Zuzana Čaputová podpísala novelu zákona o poskytovaní podpory a dotácie v pôdohospodárstve a rozvoji vidieka

Prezidentka Zuzana Čaputová dnes podpísala novelu zákona o poskytovaní podpory a dotácie v pôdohospodárstve a rozvoji vidieka.
BRATISLAVA 13. mája (SITA) – Novela umožní poľnohospodárom a obhospodarovateľom lesa zobrať si od štátu výhodnú pôžičku. Vďaka nej poľnohospodári a lesníci budú mať na preklenutie obdobia do vyplatenia priamej podpory možnosť využiť pomoc od Ministerstva financií (MF) SR vo forme návratnej finančnej výpomoci za zvýhodnených podmienok. Návratnú finančnú výpomoc bude poskytovať Slovenská záručná a rozvojová banka (SZRB) z európskych štrukturálnych a investičných fondov.

Novelizáciou zákona na poskytnutie návratnej finančnej výpomoci si MF SR môže u SZRB zriadiť účet, kde bude vedená návratná finančná výpomoc. Na tomto účte bude vedený aj úver podľa osobitného predpisu. Postup poskytovania návratnej finančnej výpomoci, technického zabezpečenia a ďalšie podmienky ešte upraví zmluva medzi MF SR a SZRB.


Príspevky autora SITA
Mohlo by Vás zaujímať
 • Tarabov útok na národné parky: Nariadil veľké prepúšťanie a zobral im peniaze zo štátneho rozpočtu

  Riaditelia národných parkov majú prepustiť takmer 80 ľudí. Minister im zároveň drasticky znížil príspevok na tento rok zo štátneho rozpočtu a obmedzil aj peniaze z eurofondov. Podľa bývalého štátneho tajomníka rezortu Michala Kiču ide o neakceptovateľný útok na ochranu prírody na Slovensku.
 • Rezorty nepodpísali do 1. apríla 2024 delimitačné protokoly o spravovaní lesov

  Rezorty životného prostredia a pôdohospodárstva nepodpísali do 1. apríla 2024 delimitačné protokoly o spravovaní lesov a nehnuteľností, ktoré prešli v rámci zonácie Veľkej Fatry a Slovenského krasu spod štátnych lesov do správy národných parkov, hoci to vyžaduje zákon.
 • Medzi top zákazníkov Lesov SR prenikli nové priekupnícke firmy na úkor niektorých fabrík

  Drevári sa začiatkom roka báli o presuny štátneho dreva do rúk priekupníkov blízkych vláde, no napokon si mnohí objemy udržali. Zmluvy štátnych lesov sa však skrátili. Spracovatelia sa preto obávajú, že neskôr budú musieť o surovinu bojovať znova. Niektoré fabriky boli navyše vytlačené spomedzi top zákazníkov Lesov SR a nahradili ich nové mená, ktoré drevo vyvážajú aj do cudziny. Medzi manažérmi Lesov SR si našla miesto aj bývalá pravá ruka Borisa Kollára.
 • Drevári sa obávajú, že na biznise s drevom zasa začínajú zarábať ľudia blízki Smeru a SNS. Štátne lesy im blokujú dodávky

  Štátne Lesy SR meškajú s podpisom zmlúv na tohtoročné dodávky dreva pre domáci drevospracujúci priemysel. Drevári za tým vidia možné presuny dreva, ktoré doteraz dostávali oni, na priekupníkov s kontaktmi na terajšiu vládnu koalíciu. Takto sa to dialo aj za minulých vlád Smeru a SNS. Lesy SR meškanie odôvodňujú tým, že sa ich noví manažéri vybraní koalíciou musia viac zoznámiť so stavom podniku.
 • Otec zostal len dodávateľom surovín, výrobu prevzal syn

  Pre vybudovanie rodinnej firmy je prvoradé, aby sa rodičom podarilo pritiahnuť deti k podnikaniu. Rovnako dôležité je, aby starší nechali mladým vo firme dostatočne široký priestor. Inak v podniku nedorastú na samostatných lídrov. Štefan Nemčík si to vo svojej východoslovenskej píle Drevop uvedomil hneď po príchode syna Juraja pred dvanástimi rokmi.
DREVARI.SK, s.r.o.
DREVARI.SK, s.r.o.