Slovenskí poľnohospodári plne podporujú Tarabov návrh zákona na odstraňovanie náletových drevín

Na stretnutí v Detve s ministrom životného prostredia Tomášom Tarabom, ministrom pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Richardom Tkáčom a podpredsedom Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Miroslavom Štefčekom vyjadrili lokálni poľnohospodári a farmári podporu návrhu zákona o ochrane prírody a krajiny.
BRATISLAVA 6. mája (SITA) - Materiál má zlepšiť potravinovú sebestačnosť Slovenska a odbúrať byrokratickú náročnosť pri obhospodarovaní pôdy, osobitne v prípadoch, ak ide o odstraňovanie náletových drevín a kríkov. O novej legislatíve budú hlasovať poslanci parlamentu ešte počas aktuálnej schôdze, účinnosť nadobudne dňom vyhlásenia.

Slovensko má podľa podpredsedu vlády Tomáša Tarabu tretie najlepšie podmienky na pestovanie poľnohospodárskych plodín v rámci celej Európskej únie. Napriek tomu patrí medzi štáty, ktoré sú najmenej potravinovo sebestačné. „Denne musíme doviesť tisíc kamiónov potravín. Dôvodom tohto stavu je aj skutočnosť, že na Slovensku sú stovky tisíc hektárov zaburinených poľnohospodárskych pozemkov. Tam, kde má byť obrobená pôda, sady alebo vinice, sú náletové húštiny, kríky a vidíme degradáciu poľnohospodárskej pôdy. Pripravili sme zmeny, ktoré umožnia vyčistiť Slovensko od náletových drevín na lúkach a poľnohospodárskej pôde v zrýchlenom konaní,“ vyhlásil minister Taraba.

Poľnohospodári podľa šéfa agrorezortu Richarda Takáča nie sú nepriateľmi ochrany životného prostredia. Tvrdí, že na Slovensku je dlhoročnou tradíciou zmysluplné využívanie a obhospodarovanie pôdy. „Pre každého rozumného farmára, chovateľa hospodárskych zvierat či pestovateľa plodín, je prirodzené zachovávať aj krajinné prvky a starať sa o krajinu. Ak však týmto ľuďom hádžeme polená pod nohy vo forme byrokratických prekážok, neuľahčujeme im život a prácu, nedivme sa, že Slovensko má veľmi nízku potravinovú sebestačnosť,“ dodal Takáč. Odstraňovanie drevín, ktoré prináša nová právna úprava, má podľa ministerstva tiež sprehľadniť krajinu, čo zníži nebezpečenstvo zo stretnutia človeka s medveďom hnedým, ako aj škôd spôsobovaných zverou na poľnohospodárskych plodinách či ovocných sadoch. Zóny s náletovými drevinami majú spôsobovať sťahovanie nielen raticovej zveri, ale aj medveďov. Rezort pripomína, že novela zákona o ochrane prírody a krajiny sa nevzťahuje na lesy, teda ani náletové stromy sa nemôžu rúbať, a rovnako sa nevzťahuje na parky, mestskú zeleň a na pozemky určené na zastavanie.


Príspevky autora SITA
Mohlo by Vás zaujímať
 • Tarabov útok na národné parky: Nariadil veľké prepúšťanie a zobral im peniaze zo štátneho rozpočtu

  Riaditelia národných parkov majú prepustiť takmer 80 ľudí. Minister im zároveň drasticky znížil príspevok na tento rok zo štátneho rozpočtu a obmedzil aj peniaze z eurofondov. Podľa bývalého štátneho tajomníka rezortu Michala Kiču ide o neakceptovateľný útok na ochranu prírody na Slovensku.
 • Rezorty nepodpísali do 1. apríla 2024 delimitačné protokoly o spravovaní lesov

  Rezorty životného prostredia a pôdohospodárstva nepodpísali do 1. apríla 2024 delimitačné protokoly o spravovaní lesov a nehnuteľností, ktoré prešli v rámci zonácie Veľkej Fatry a Slovenského krasu spod štátnych lesov do správy národných parkov, hoci to vyžaduje zákon.
 • Medzi top zákazníkov Lesov SR prenikli nové priekupnícke firmy na úkor niektorých fabrík

  Drevári sa začiatkom roka báli o presuny štátneho dreva do rúk priekupníkov blízkych vláde, no napokon si mnohí objemy udržali. Zmluvy štátnych lesov sa však skrátili. Spracovatelia sa preto obávajú, že neskôr budú musieť o surovinu bojovať znova. Niektoré fabriky boli navyše vytlačené spomedzi top zákazníkov Lesov SR a nahradili ich nové mená, ktoré drevo vyvážajú aj do cudziny. Medzi manažérmi Lesov SR si našla miesto aj bývalá pravá ruka Borisa Kollára.
 • Drevári sa obávajú, že na biznise s drevom zasa začínajú zarábať ľudia blízki Smeru a SNS. Štátne lesy im blokujú dodávky

  Štátne Lesy SR meškajú s podpisom zmlúv na tohtoročné dodávky dreva pre domáci drevospracujúci priemysel. Drevári za tým vidia možné presuny dreva, ktoré doteraz dostávali oni, na priekupníkov s kontaktmi na terajšiu vládnu koalíciu. Takto sa to dialo aj za minulých vlád Smeru a SNS. Lesy SR meškanie odôvodňujú tým, že sa ich noví manažéri vybraní koalíciou musia viac zoznámiť so stavom podniku.
 • Otec zostal len dodávateľom surovín, výrobu prevzal syn

  Pre vybudovanie rodinnej firmy je prvoradé, aby sa rodičom podarilo pritiahnuť deti k podnikaniu. Rovnako dôležité je, aby starší nechali mladým vo firme dostatočne široký priestor. Inak v podniku nedorastú na samostatných lídrov. Štefan Nemčík si to vo svojej východoslovenskej píle Drevop uvedomil hneď po príchode syna Juraja pred dvanástimi rokmi.
DREVARI.SK, s.r.o.
DREVARI.SK, s.r.o.