Za podkôrnikovú kalamitu na Horehroní sú zodpovední štátni lesníci, tvrdí Hlina

Za podkôrnikovú kalamitu na Horehroní sú zodpovední štátni lesníci, tvrdí Hlina doplnená o stanovisko Lesy SR od piateho odseku.
BANSKÁ BYSTRICA 26. marca (SITA) – Za 15-tisíc hektárov lesa zničených podkôrnikovou kalamitou na Horehroni v okolí obce Čierny Balog sú podľa poslanca Národnej rady SR Alojza Hlinu (SaS) zodpovední štátni lesníci z podniku Lesy SR. Uviedol to dnes na tlačovej besede pred budovou generálneho riaditeľstva štátneho podniku Lesy SR v Banskej Bystrici s tým, že tu ide o miliónové škody na zverenom majetku. „Aká bude, resp. bola, je a bude vyvodená zodpovednosť? Zákon hovorí jasne, v prípade kalamity je nevyhnutnosť prednostne spracovávať kalamitu. To sa nedodržalo,“ konštatoval Hlina a dodal, že podľa neho v tomto prípade ide o trestnoprávny rozmer, ktorý má pokračovanie aj v plánovanom spôsobe ťažby kalamity.

„Štátne lesy spravujú náš majetok. Orgány činné v trestnom konaní (OČTK) by mali zisťovať, či tu bol, alebo nebol úmysel. Či to niekto nevyrobil kalamitu, aby na nej teraz mohol niekto zarobiť. Tá kalamita nejakým spôsobom vznikla, nemusela byť, a teraz, keď už vznikla, treba ju riešiť a sú v hre veľké peniaze,“ povedal ďalej poslanec a doplnil, že je na mieste otázka a pre ministra pôdohospodárstva aj výzva, že akú zodpovednosť vyvodí voči ľuďom, ktorí to spôsobili.

Hlina tiež hovorí o pokračujúcom trestnom čine, lebo naďalej dochádza k poškodeniu zvereného majetku, ktorý štátne lesy spravujú. „Povedali, že idú brať skraja a ešte povedali, že nebudú stíhať. Ale aký má význam vyťažiť suchý strom, ktorý stojí na koreni, je suchý, keď ho spílite, predáte ho ako vlákninu za 40 euro,“ pýta sa poslanec a zároveň hovorí, že tento suchý strom stojí a už nie je nebezpečný pre ten les, lebo v ňom už nie je chrobák a nespôsobuje už kalamitu. Pokojne podľa neho počká aj rok.

Podľa Hlinu je teraz dôležité technologicky ísť do porastu a vyťažovať aktívneho chrobačiara. „To je strom, v ktorom je aktívne chrobák, ktorý pôsobí a žere to lyko. Ten strom je kategórie B s realizačnou cenou na úrovni 100 euro. Keď ho nespracujete, necháte tak, ohrozí všetko okolo, ale o rok sa z neho stane vláknina, lebo uschne,“ popísal poslanec s tým, že teraz je potrebné nasadiť všetky sily a vyťažiť práve tieto stromy s aktívnym chrobačiarom, lebo je tam aj ekonomický rozmer. „Jednak sa ochráni les a jednak je vyššia realizačná cena pri predaji,“ uzavrel Hlina, ktorý na ukážku doniesol kus kmeňa uschnutého stromu aj kus kmeňa s chrobákmi lykožrúta.

„Lesy SR, š.p. môžu vyvodzovať zodpovednosť len voči svojim zamestnancom a vedúcim pracovníkom, nemajú kompetenciu vyvodzovať trestnoprávnu zodpovednosť. Trestnoprávnu zodpovednosť môžu vyvodzovať len OČTK,“ v stanovisku pre agentúru SITA to uviedli Lesy SR s tým, že v prípade, že k tomu dôjde, sú pripravení poskytnúť plnú súčinnosť.

„Súčasný manažment Lesy SR sa intenzívne zaoberá včasným spracovaním kalamitou poškodených porastov na Horehroní, aby eliminoval už vzniknuté škody a zabránil tým ďalšiemu šíreniu premnoženého podkôrnikového hmyzu,“ dodávajú štátni lesníci a konštatujú, že je v záujme spoločnosti Lesy SR v čo najkratšom možnom čase rozsiahle poškodenie napadnutých lesov efektívne spracovať, a tým zmierniť negatívne dopady voči všetkým dotknutým stranám.

„Vzhľadom na mimoriadny stav kalamity sú Lesy SR súčinné pri odborných rokovaniach s Okresným úradom v Brezne a obcou Čierny Balog. Zároveň prebiehajú rokovania s inštitúciami v oblasti identifikácie územia zasiahnutého kalamitou. Tiež sa pracuje na projektoch ochrany, revitalizácie a obnovy lesných porastov a projektoch na protipovodňové, vodozádržné a protipožiarne opatrenia,“ dodali Lesy SR na záver.


Príspevky autora SITA
Mohlo by Vás zaujímať
 • Rezorty nepodpísali do 1. apríla 2024 delimitačné protokoly o spravovaní lesov

  Rezorty životného prostredia a pôdohospodárstva nepodpísali do 1. apríla 2024 delimitačné protokoly o spravovaní lesov a nehnuteľností, ktoré prešli v rámci zonácie Veľkej Fatry a Slovenského krasu spod štátnych lesov do správy národných parkov, hoci to vyžaduje zákon.
 • Medzi top zákazníkov Lesov SR prenikli nové priekupnícke firmy na úkor niektorých fabrík

  Drevári sa začiatkom roka báli o presuny štátneho dreva do rúk priekupníkov blízkych vláde, no napokon si mnohí objemy udržali. Zmluvy štátnych lesov sa však skrátili. Spracovatelia sa preto obávajú, že neskôr budú musieť o surovinu bojovať znova. Niektoré fabriky boli navyše vytlačené spomedzi top zákazníkov Lesov SR a nahradili ich nové mená, ktoré drevo vyvážajú aj do cudziny. Medzi manažérmi Lesov SR si našla miesto aj bývalá pravá ruka Borisa Kollára.
 • Drevári sa obávajú, že na biznise s drevom zasa začínajú zarábať ľudia blízki Smeru a SNS. Štátne lesy im blokujú dodávky

  Štátne Lesy SR meškajú s podpisom zmlúv na tohtoročné dodávky dreva pre domáci drevospracujúci priemysel. Drevári za tým vidia možné presuny dreva, ktoré doteraz dostávali oni, na priekupníkov s kontaktmi na terajšiu vládnu koalíciu. Takto sa to dialo aj za minulých vlád Smeru a SNS. Lesy SR meškanie odôvodňujú tým, že sa ich noví manažéri vybraní koalíciou musia viac zoznámiť so stavom podniku.
 • Otec zostal len dodávateľom surovín, výrobu prevzal syn

  Pre vybudovanie rodinnej firmy je prvoradé, aby sa rodičom podarilo pritiahnuť deti k podnikaniu. Rovnako dôležité je, aby starší nechali mladým vo firme dostatočne široký priestor. Inak v podniku nedorastú na samostatných lídrov. Štefan Nemčík si to vo svojej východoslovenskej píle Drevop uvedomil hneď po príchode syna Juraja pred dvanástimi rokmi.
 • Zlatý rok drevárov s rekordným ziskom i novými posilami

  Slovenské drevárstvo sa dlho nevedelo pozviechať z krízového prepadu, posledných pár rokov však rastie veľmi dynamicky.
DREVARI.SK, s.r.o.
DREVARI.SK, s.r.o.