ENVIRO: Novým dočasným riaditeľom Správy TANAPu je Peter Olexa

Správu Tatranského národného parku (TANAP) bude dočasne riadiť Peter Olexa.
TATRANSKÁ LOMNICA 10. novembra (SITA) – Oznámil to dnes v Tatranskej Lomnici štátny tajomník Ministerstva životného prostredia SR Filip Kuffa. Po šestnástich rokoch tak vystrieda Pavla Majka, ktorého vo štvrtok 9. novembra z tejto funkcie odvolal minister životného prostredia Tomáš Taraba. Dočasne poverený riaditeľ najstaršieho národného parku Olexa sa dnes pre médiá nevyjadril s tým, že oficiálne informácie bude komunikovať ministerstvo. Známe je, že vyštudoval Technickú univerzitu vo Zvolene. Ministerstvo plánuje vypísať výberové konanie, z ktorého vzíde nový riaditeľ.

Kuffa dnes konkrétne dôvody k odvolaniu Majka neuviedol, vyjadril sa skôr k fungovaniu národných parkov vo všeobecnosti. „Menovali sme tam dočasne ľudí, ktorí sú úplne mimo štruktúr podnikov, teda správ národných parkov. Boli sme kritici reforiem a ďalších vecí a stavili sme na to, že tam dávame ľudí zvonku, ktorí budú schopní komunikovať skrz celým spektrom záujmových skupín, ktoré tu pôsobia,“ povedal po uvedení dočasného riaditeľa pre média. Verí, že spolupráca organizácií bude lepšia, ako bola doteraz. „Nemyslím tu teraz kritiku konkrétne na Správu Tatranského národného parku, myslím to v globále. Mnohí riaditelia, u ktorých prebiehala zonácia národných parkov, boli veľmi negatívne vnímaní práve u dotknutých, či už u samospráv, či u ľudí žijúcich v priľahlých obciach,“ povedal. Problémy vidí Kuffa aj v ďalších národných parkoch, ktorými sa ministerstvo bude zaoberať.

Pavol Majko odchádza zo Správy Tatranského národného parku po tridsiatich rokoch. V roku 1993 tam nastúpil ako zoológ, riaditeľom bol od roku 2007. „Bolo jasné, že sa to musí niekedy skončiť a dnes k tomu prišlo a začína sa niečo nové. Beriem to tak, že som sa o niečo pokúsil a dúfam, že ešte môj nástupca to potiahne ďalej. Debatovali sme, našli sme nejaký konsenzus v odborných témach,“ reagoval pri odchode zo Správy TANAPu Majko, ktorý sa dohol na ukončení svojho pôsobenia. „Pre mňa je dôležité, aby som sa nemusel hanbiť za územie, ktoré sa nám ako tak podarilo udržať, a tú jeho podstatu. Pevne verím, že jeho kopce budú fungovať tak, ako doteraz,“ poznamenal. Svoje odvolanie berie podľa svojich slov profesionálne, vymeniť manažment v štátnych podnikoch označil ako právomoc ministra aj bez udania dôvodu.


Príspevky autora SITA
Mohlo by Vás zaujímať
 • Otec zostal len dodávateľom surovín, výrobu prevzal syn

  Pre vybudovanie rodinnej firmy je prvoradé, aby sa rodičom podarilo pritiahnuť deti k podnikaniu. Rovnako dôležité je, aby starší nechali mladým vo firme dostatočne široký priestor. Inak v podniku nedorastú na samostatných lídrov. Štefan Nemčík si to vo svojej východoslovenskej píle Drevop uvedomil hneď po príchode syna Juraja pred dvanástimi rokmi.
 • Zlatý rok drevárov s rekordným ziskom i novými posilami

  Slovenské drevárstvo sa dlho nevedelo pozviechať z krízového prepadu, posledných pár rokov však rastie veľmi dynamicky.
 • Pri najvyšších tržbách nábytkári v strate

  Slovenská výroba nábytku sa vlani už druhý rok po sebe prepracovala k novým rekordným tržbám, prijíma zamestnancov a na rozdiel od pokrízových rokov sa jej vyhýba krach podnikov.
 • Arca vyzve Fiľa. V obchode roka ovládla druhú najväčšiu celulózku

  V jednej z najväčších fabrík na východe a druhom najväčšom drevokombináte po ružomberských papierňach Mondi SCP sa mení vlastník. Vranovskú Bukózu, ktorá vo výrobe celulózy a v ďalších činnostiach zamestnáva vyše tisíc ľudí, preberá nový investor. Ide o veľký moderný podnik so slušnými ziskmi, ktorý čaká rozširovanie. Bukóza sa stane vážnym konkurentom lídra biznisu, ktorý je v rukách juhoafrického Mondi a podnikateľa Milana Fiľa.
 • Zvolen si zaknihoval prvenstvo. Má najväčšiu pílu na listnaté drevo

  Na ihličnaté drevo má Slovensko hneď dve veľkokapacitné píly v Liptovskom Hrádku a Tomášovciach pri Lučenci.
DREVARI.SK, s.r.o.
DREVARI.SK, s.r.o.