REVÚCA: V Národnom parku Muránska planina ťažia o tretinu menej dreva

Programy starostlivosti o lesy umožňujú v Národnom parku (NP) Muránska planina vykonávať ťažbu priemerne v objeme približne 60-tisíc metrov kubických ročne.
BANSKÁ BYSTRICA 19. septembra (SITA) – Ako informoval riaditeľ NP Muránska planina Ján Šmídt, plánovaná ťažba predstavuje približne dve tretiny možnej úmyselnej ťažby, pričom do konca augusta správa NP zrealizovala ťažbu v objeme 17 477 metrov kubických drevnej hmoty. Politici teda podľa riaditeľa nepravdivo tvrdia, že správa NP Muránska planina nadmerne ťaží drevo, a to v období, keď je takáto ťažba zakázaná.

Väčšina doterajšej ťažby, až 99 percent, bola ťažba náhodná. „To znamená, že išlo o spracovanie kalamity, ktorej vykonanie ukladá obhospodarovateľom lesov zákon o lesoch. Zvyšné jedno percento predstavovali výchovné zásahy v predrubných porastoch. Celkové ťažbové práce, ktoré má správa NP Muránska planina objednané u dodávateľov v roku 2023 predstavujú objem 40-tisíc metrov kubických na porastovej ploche 15 083 hektárov. V bezzásahovej zóne A národného parku, ktorá predstavuje 41 percent územia národného parku, sa žiadna ťažba nevykonáva,“ uvádza riaditeľ NP Muránska planina.

„Na porovnanie pred reformou národných parkov a prevzatím správy štátnych pozemkov v národnom parku Správou NP Muránska planina bol podľa údajov vyplývajúcich zo štúdie Technickej univerzity Zvolen v rokoch 2017 až 2019 priemerný ročný objem ťažieb 158 129 metrov kubických drevnej hmoty, ktoré zrealizoval štátny podnik Lesy SR na ploche NP Muránska planina a chráneného areálu Stolica na porastovej ploche 17 706 hektárov,“ popisuje Šmídt s tým, že z uvedeného objemu predstavovali náhodné ťažby 89 percent.

V Národnom parku Muránska planina štátne aj neštátne subjekty obhospodarujúce les môžu vykonávať náhodnú ťažbu mimo zóny A celoročne a nie sú v tomto zmysle limitované žiadnym zákazom alebo obmedzením vyplývajúcim z rozhodnutia orgánu ochrany prírody alebo iným zákazom.


Príspevky autora SITA
Mohlo by Vás zaujímať
  • Tarabov útok na národné parky: Nariadil veľké prepúšťanie a zobral im peniaze zo štátneho rozpočtu

    Riaditelia národných parkov majú prepustiť takmer 80 ľudí. Minister im zároveň drasticky znížil príspevok na tento rok zo štátneho rozpočtu a obmedzil aj peniaze z eurofondov. Podľa bývalého štátneho tajomníka rezortu Michala Kiču ide o neakceptovateľný útok na ochranu prírody na Slovensku.
  • Rezorty nepodpísali do 1. apríla 2024 delimitačné protokoly o spravovaní lesov

    Rezorty životného prostredia a pôdohospodárstva nepodpísali do 1. apríla 2024 delimitačné protokoly o spravovaní lesov a nehnuteľností, ktoré prešli v rámci zonácie Veľkej Fatry a Slovenského krasu spod štátnych lesov do správy národných parkov, hoci to vyžaduje zákon.
  • Medzi top zákazníkov Lesov SR prenikli nové priekupnícke firmy na úkor niektorých fabrík

    Drevári sa začiatkom roka báli o presuny štátneho dreva do rúk priekupníkov blízkych vláde, no napokon si mnohí objemy udržali. Zmluvy štátnych lesov sa však skrátili. Spracovatelia sa preto obávajú, že neskôr budú musieť o surovinu bojovať znova. Niektoré fabriky boli navyše vytlačené spomedzi top zákazníkov Lesov SR a nahradili ich nové mená, ktoré drevo vyvážajú aj do cudziny. Medzi manažérmi Lesov SR si našla miesto aj bývalá pravá ruka Borisa Kollára.
  • Drevári sa obávajú, že na biznise s drevom zasa začínajú zarábať ľudia blízki Smeru a SNS. Štátne lesy im blokujú dodávky

    Štátne Lesy SR meškajú s podpisom zmlúv na tohtoročné dodávky dreva pre domáci drevospracujúci priemysel. Drevári za tým vidia možné presuny dreva, ktoré doteraz dostávali oni, na priekupníkov s kontaktmi na terajšiu vládnu koalíciu. Takto sa to dialo aj za minulých vlád Smeru a SNS. Lesy SR meškanie odôvodňujú tým, že sa ich noví manažéri vybraní koalíciou musia viac zoznámiť so stavom podniku.
  • Otec zostal len dodávateľom surovín, výrobu prevzal syn

    Pre vybudovanie rodinnej firmy je prvoradé, aby sa rodičom podarilo pritiahnuť deti k podnikaniu. Rovnako dôležité je, aby starší nechali mladým vo firme dostatočne široký priestor. Inak v podniku nedorastú na samostatných lídrov. Štefan Nemčík si to vo svojej východoslovenskej píle Drevop uvedomil hneď po príchode syna Juraja pred dvanástimi rokmi.
DREVARI.SK, s.r.o.
DREVARI.SK, s.r.o.