REVÚCA: V Národnom parku Muránska planina ťažia o tretinu menej dreva

Programy starostlivosti o lesy umožňujú v Národnom parku (NP) Muránska planina vykonávať ťažbu priemerne v objeme približne 60-tisíc metrov kubických ročne.
BANSKÁ BYSTRICA 19. septembra (SITA) – Ako informoval riaditeľ NP Muránska planina Ján Šmídt, plánovaná ťažba predstavuje približne dve tretiny možnej úmyselnej ťažby, pričom do konca augusta správa NP zrealizovala ťažbu v objeme 17 477 metrov kubických drevnej hmoty. Politici teda podľa riaditeľa nepravdivo tvrdia, že správa NP Muránska planina nadmerne ťaží drevo, a to v období, keď je takáto ťažba zakázaná.

Väčšina doterajšej ťažby, až 99 percent, bola ťažba náhodná. „To znamená, že išlo o spracovanie kalamity, ktorej vykonanie ukladá obhospodarovateľom lesov zákon o lesoch. Zvyšné jedno percento predstavovali výchovné zásahy v predrubných porastoch. Celkové ťažbové práce, ktoré má správa NP Muránska planina objednané u dodávateľov v roku 2023 predstavujú objem 40-tisíc metrov kubických na porastovej ploche 15 083 hektárov. V bezzásahovej zóne A národného parku, ktorá predstavuje 41 percent územia národného parku, sa žiadna ťažba nevykonáva,“ uvádza riaditeľ NP Muránska planina.

„Na porovnanie pred reformou národných parkov a prevzatím správy štátnych pozemkov v národnom parku Správou NP Muránska planina bol podľa údajov vyplývajúcich zo štúdie Technickej univerzity Zvolen v rokoch 2017 až 2019 priemerný ročný objem ťažieb 158 129 metrov kubických drevnej hmoty, ktoré zrealizoval štátny podnik Lesy SR na ploche NP Muránska planina a chráneného areálu Stolica na porastovej ploche 17 706 hektárov,“ popisuje Šmídt s tým, že z uvedeného objemu predstavovali náhodné ťažby 89 percent.

V Národnom parku Muránska planina štátne aj neštátne subjekty obhospodarujúce les môžu vykonávať náhodnú ťažbu mimo zóny A celoročne a nie sú v tomto zmysle limitované žiadnym zákazom alebo obmedzením vyplývajúcim z rozhodnutia orgánu ochrany prírody alebo iným zákazom.


Príspevky autora SITA
Mohlo by Vás zaujímať
 • Otec zostal len dodávateľom surovín, výrobu prevzal syn

  Pre vybudovanie rodinnej firmy je prvoradé, aby sa rodičom podarilo pritiahnuť deti k podnikaniu. Rovnako dôležité je, aby starší nechali mladým vo firme dostatočne široký priestor. Inak v podniku nedorastú na samostatných lídrov. Štefan Nemčík si to vo svojej východoslovenskej píle Drevop uvedomil hneď po príchode syna Juraja pred dvanástimi rokmi.
 • Zlatý rok drevárov s rekordným ziskom i novými posilami

  Slovenské drevárstvo sa dlho nevedelo pozviechať z krízového prepadu, posledných pár rokov však rastie veľmi dynamicky.
 • Pri najvyšších tržbách nábytkári v strate

  Slovenská výroba nábytku sa vlani už druhý rok po sebe prepracovala k novým rekordným tržbám, prijíma zamestnancov a na rozdiel od pokrízových rokov sa jej vyhýba krach podnikov.
 • Arca vyzve Fiľa. V obchode roka ovládla druhú najväčšiu celulózku

  V jednej z najväčších fabrík na východe a druhom najväčšom drevokombináte po ružomberských papierňach Mondi SCP sa mení vlastník. Vranovskú Bukózu, ktorá vo výrobe celulózy a v ďalších činnostiach zamestnáva vyše tisíc ľudí, preberá nový investor. Ide o veľký moderný podnik so slušnými ziskmi, ktorý čaká rozširovanie. Bukóza sa stane vážnym konkurentom lídra biznisu, ktorý je v rukách juhoafrického Mondi a podnikateľa Milana Fiľa.
 • Zvolen si zaknihoval prvenstvo. Má najväčšiu pílu na listnaté drevo

  Na ihličnaté drevo má Slovensko hneď dve veľkokapacitné píly v Liptovskom Hrádku a Tomášovciach pri Lučenci.
DREVARI.SK, s.r.o.
DREVARI.SK, s.r.o.