LESY: Drevo vlani druhý rok po sebe výrazne zdraželo, môže za to aj vysoký dopyt po ňom

Cena surového dreva vlani druhý rok po sebe výrazne stúpla. Sortimenty surového dreva sa v minulom roku predávali za 74,23 eura za meter kubický.
BRATISLAVA 17. septembra (SITA) - Ide o medziročné zvýšenie o 16,33 eura, resp. o 28,2 percenta. Spôsobil to výrazný nárast cien ihličnatých, ale aj listnatých sortimentov a dopytu po surovom dreve a výrobkoch z dreva. Vyplýva to zo správy o lesnom hospodárstve za rok 2022, o ktorej by mala čoskoro rokovať vláda.

Surové drevo pritom v roku 2021 v relatívnom vyjadrení zdraželo ešte o niečo viac. V porovnaní s rokom 2020 išlo o nárast takmer o 30 percent, resp. o 13,22 eura na 57,90 eura. Aj v roku 2021 bol dôvodom takéhoto vývoja výrazný nárast cien ihličnatých sortimentov a dopytu po surovom dreve a výrobkoch z dreva. V roku 2020 bol pritom cenový vývoj opačný. Ceny surového dreva sa vtedy medziročne prepadli takmer o 6 percent na 44,68 eura za meter kubický. Rezort pôdohospodárstva a rozvoja vidieka to zdôvodňoval vysokým objemom ihličnatého kalamitného dreva v susedných krajinách a dopadmi pandémie COVID-19.

Lesnému hospodárstvu na Slovensku sa vlani darilo lepšie ako v predošlých rokoch, a to práve kvôli výraznému rastu priemerného speňaženia surového dreva. Za minulý rok dosiahlo lesné hospodárstvo na Slovensku zisk 95,4 milióna eur. V roku 2021 to pritom bolo takmer 78 miliónov eur a v roku 2020 len 25,5 milióna eur.

Priemerná mzda zamestnancov v lesnom hospodárstve na Slovensku dosiahla v minulom roku 1 491 eur. V porovnaní s rokom 2021 priemerné zárobky zamestnancov v tomto odvetví stúpli o 23,6 percenta, a to vďaka priaznivej ekonomickej situácii lesných podnikov.


Príspevky autora SITA
Mohlo by Vás zaujímať
  • Otec zostal len dodávateľom surovín, výrobu prevzal syn

    Pre vybudovanie rodinnej firmy je prvoradé, aby sa rodičom podarilo pritiahnuť deti k podnikaniu. Rovnako dôležité je, aby starší nechali mladým vo firme dostatočne široký priestor. Inak v podniku nedorastú na samostatných lídrov. Štefan Nemčík si to vo svojej východoslovenskej píle Drevop uvedomil hneď po príchode syna Juraja pred dvanástimi rokmi.
  • Zlatý rok drevárov s rekordným ziskom i novými posilami

    Slovenské drevárstvo sa dlho nevedelo pozviechať z krízového prepadu, posledných pár rokov však rastie veľmi dynamicky.
  • Pri najvyšších tržbách nábytkári v strate

    Slovenská výroba nábytku sa vlani už druhý rok po sebe prepracovala k novým rekordným tržbám, prijíma zamestnancov a na rozdiel od pokrízových rokov sa jej vyhýba krach podnikov.
  • Arca vyzve Fiľa. V obchode roka ovládla druhú najväčšiu celulózku

    V jednej z najväčších fabrík na východe a druhom najväčšom drevokombináte po ružomberských papierňach Mondi SCP sa mení vlastník. Vranovskú Bukózu, ktorá vo výrobe celulózy a v ďalších činnostiach zamestnáva vyše tisíc ľudí, preberá nový investor. Ide o veľký moderný podnik so slušnými ziskmi, ktorý čaká rozširovanie. Bukóza sa stane vážnym konkurentom lídra biznisu, ktorý je v rukách juhoafrického Mondi a podnikateľa Milana Fiľa.
  • Zvolen si zaknihoval prvenstvo. Má najväčšiu pílu na listnaté drevo

    Na ihličnaté drevo má Slovensko hneď dve veľkokapacitné píly v Liptovskom Hrádku a Tomášovciach pri Lučenci.
DREVARI.SK, s.r.o.
DREVARI.SK, s.r.o.