ENVIRO: Riaditelia národných parkov uvítali možnosť výkupu pozemkov z plánu obnovy

Riaditelia národných parkov uvítali možnosť výkupu pozemkov z Plánu obnovy a odolnosti SR (POO).
BRATISLAVA 14. augusta (SITA) - Zároveň apelujú na vlastníkov, ktorí predaj pozemkov zvažujú, aby tak urobili. Ministerstvo životného prostredia taktiež vysvetľuje, že vďaka vlastníctvu územia dokážu národné parky na seba plnohodnotne prevziať ochranu najvzácnejších prírodných lokalít Slovenska. Parky sa tak môžu stať oporným bodom rozvoja lokálnych ekonomík a zároveň zvýšiť záujem u turistov o návštevu daného regiónu. Z POO je na výkup pozemkov v národných parkoch celkovo určených 68 miliónov eur.

„Celkovo 68 miliónov eur je objem financií, ktorý sa na výkup pozemkov nikdy v slovenskej histórii neuvoľnil. Je viac ako pravdepodobné, že po skončení plánu obnovy sa takáto situácia už nezopakuje. Je to dobrá príležitosť pre bežných ľudí, aby predali pozemky, ak tak chcú urobiť," uviedol riaditeľ Správy Národného parku Veľká Fatra so sídlom v Martine Eduard Apfel. Jednotlivé správy národných parkov majú získať správu nad vykúpenými pozemkami štátom, čím sa podľa rezortu životného prostredia garantuje, že starostlivosť o územie ostane v regióne. Do starostlivosti o nelesné pozemky plánuje riaditeľ Správy Národného parku Slovenský kras Milan Olekšák zapojiť miestnych obyvateľov.

Vlastnené pozemky v národných parkoch môžu ponúknuť aj právnické osoby. „Máme príležitosť dohodnúť sa aj touto formou, či už s fyzickými alebo právnickými osobami, a preto hľadáme konsenzus. Chceme zabezpečiť ochranu prírody vo verejnom záujme na jednej strane a na druhej strane ubezpečujeme vlastníkov pozemkov, že výkup pozemkov je dobrovoľný a oni sú tí, ktorí navrhujú cenu, za ktorú chcú svoje pozemky predať," tvrdí riaditeľka Správy Národného parku Malá Fatra Gabriela Kalašová. Riaditeľ Správy Tatranského národného parku so sídlom v Tatranskej Lomnici Pavol Majko informoval, že vďaka vlastníctvu a dohodám s majiteľmi je už dnes v Tatranskom národnom parku 54 percent územia v najprísnejšom režime ochrany.

Dobre fungujúce národné párky zároveň priamo podporujú zamestnanosť v maloobchode, hotelierstve, ale aj gastro sektore. Parky taktiež spolupracujú s miestnymi autoritami prostredníctvom rady národných parkov, ktorou disponuje každý z nich. O výkupe pozemkov diskutujú správy národných parkov aj so starostami či občanmi. „Zabezpečili sme koordinátorov výkupu pozemkov na správe, ktorí odpovedajú na otázky občanov v súvislosti s výkupom. Záujemcovia nám vedia, buď zavolať na dedikované číslo alebo si môžu dohodnúť osobnú konzultáciu na správe národného parku," vysvetlil riaditeľ Správy Pieninského národného parku Vladimír Kĺč.


Príspevky autora SITA
Mohlo by Vás zaujímať
  • Tarabov útok na národné parky: Nariadil veľké prepúšťanie a zobral im peniaze zo štátneho rozpočtu

    Riaditelia národných parkov majú prepustiť takmer 80 ľudí. Minister im zároveň drasticky znížil príspevok na tento rok zo štátneho rozpočtu a obmedzil aj peniaze z eurofondov. Podľa bývalého štátneho tajomníka rezortu Michala Kiču ide o neakceptovateľný útok na ochranu prírody na Slovensku.
  • Rezorty nepodpísali do 1. apríla 2024 delimitačné protokoly o spravovaní lesov

    Rezorty životného prostredia a pôdohospodárstva nepodpísali do 1. apríla 2024 delimitačné protokoly o spravovaní lesov a nehnuteľností, ktoré prešli v rámci zonácie Veľkej Fatry a Slovenského krasu spod štátnych lesov do správy národných parkov, hoci to vyžaduje zákon.
  • Medzi top zákazníkov Lesov SR prenikli nové priekupnícke firmy na úkor niektorých fabrík

    Drevári sa začiatkom roka báli o presuny štátneho dreva do rúk priekupníkov blízkych vláde, no napokon si mnohí objemy udržali. Zmluvy štátnych lesov sa však skrátili. Spracovatelia sa preto obávajú, že neskôr budú musieť o surovinu bojovať znova. Niektoré fabriky boli navyše vytlačené spomedzi top zákazníkov Lesov SR a nahradili ich nové mená, ktoré drevo vyvážajú aj do cudziny. Medzi manažérmi Lesov SR si našla miesto aj bývalá pravá ruka Borisa Kollára.
  • Drevári sa obávajú, že na biznise s drevom zasa začínajú zarábať ľudia blízki Smeru a SNS. Štátne lesy im blokujú dodávky

    Štátne Lesy SR meškajú s podpisom zmlúv na tohtoročné dodávky dreva pre domáci drevospracujúci priemysel. Drevári za tým vidia možné presuny dreva, ktoré doteraz dostávali oni, na priekupníkov s kontaktmi na terajšiu vládnu koalíciu. Takto sa to dialo aj za minulých vlád Smeru a SNS. Lesy SR meškanie odôvodňujú tým, že sa ich noví manažéri vybraní koalíciou musia viac zoznámiť so stavom podniku.
  • Otec zostal len dodávateľom surovín, výrobu prevzal syn

    Pre vybudovanie rodinnej firmy je prvoradé, aby sa rodičom podarilo pritiahnuť deti k podnikaniu. Rovnako dôležité je, aby starší nechali mladým vo firme dostatočne široký priestor. Inak v podniku nedorastú na samostatných lídrov. Štefan Nemčík si to vo svojej východoslovenskej píle Drevop uvedomil hneď po príchode syna Juraja pred dvanástimi rokmi.
DREVARI.SK, s.r.o.
DREVARI.SK, s.r.o.