MŽP SR: Predstavili návrh zonácie Národného parku Veľká Fatra

Správa Národného parku Veľká Fatra dnes predstavila návrh zonácie národného parku.
BRATISLAVA 3. augusta (SITA) - Podľa riaditeľa Eduarda Apfela stanovenie pravidiel ukončí dvadsaťročné obdobie sporov medzi výstavbou, lesníkmi či ochranármi a tiež pomôže aktívnejšie zasiahnuť voči negatívnym javom, ktoré komplikujú život chráneným druhom, návštevníkom a miestnym obyvateľom. V tlačovej správe o tom informovalo Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR s tým, že zonácia umožní okolitému regiónu postaviť svoj ekonomický rast na udržateľných základoch. Návrh zonácie je aktuálne v medzirezortnom pripomienkovom konaní.

Ministerstvo vysvetlilo, že pri návrhu rešpektovali postoje neštátnych vlastníkov a obcí. „Územie s prísnou ochranou bude predstavovať viac ako 40 percent územia, čím sa v porovnaní so súčasným stavom zdvojnásobí. Celková výmera národného parku bude po zonácii takmer 41-tisíc hektárov," spresnil envirorezort a dodal, že jasné pravidlá prispejú nielen k rozvoju regiónu, ale posunú aj ochranu a využívanie tohto územia pre návštevníkov na európsku úroveň. „Mäkký turizmus, rekreácia a oddych majú byť založené predovšetkým na zážitku z vnímania prírody. Rozvoj mäkkého turizmu podporí aj budovanie a obnova turistických chodníkov či cyklotrás, stanovanie a bivakovanie bude povolené na vyhradených miestach," uviedol rezort a informoval, že s výkonom poľovníctva sa na území národného parku počíta aj naďalej, zakázané bude vnadenie a prikrmovanie raticovej zveri jadrovým a dužinatým krmivom. Zber lesných plodov pre vlastnú potrebu zostáva tiež zachovaný.

Apfel uviedol, že dobre fungujúci park prináša nové pracovné príležitosti v oblasti gastra, ubytovania, maloobchodu a v ďalších oblastiach. MŽP SR priblížil, že národný park je aj z medzinárodného hľadiska prírodným unikátom, pretože tvorí nezvyčajnú kombináciu skalných a lesných biotopov, mokradí či pramenísk. „Celkovo sa tu nachádza vyše 530 jaskýň a 220 druhov vtáctva. V parku sa nachádzajú vzácne javorové a jarabinové smrečiny pralesovitého charakteru, bukové a jedľovo-bukové kvetnaté lesy, javorovo-bukové horské lesy či lipovo-javorové sutinové lesy," priblížil envirorezort. Pre zachovanie a rozvoj lokality je však podľa Apfela nevyhnutné dokončiť zonáciu a vytvoriť z parku funkčný celok. „Umožní to štátnym ochranárom aj aktívnejšie zasahovať voči negatívnym javom, ktoré ohrozujú chránené druhy a komplikujú život aj miestnym ľuďom,“ uzavrel Apfel.


Príspevky autora SITA
Mohlo by Vás zaujímať
  • Tarabov útok na národné parky: Nariadil veľké prepúšťanie a zobral im peniaze zo štátneho rozpočtu

    Riaditelia národných parkov majú prepustiť takmer 80 ľudí. Minister im zároveň drasticky znížil príspevok na tento rok zo štátneho rozpočtu a obmedzil aj peniaze z eurofondov. Podľa bývalého štátneho tajomníka rezortu Michala Kiču ide o neakceptovateľný útok na ochranu prírody na Slovensku.
  • Rezorty nepodpísali do 1. apríla 2024 delimitačné protokoly o spravovaní lesov

    Rezorty životného prostredia a pôdohospodárstva nepodpísali do 1. apríla 2024 delimitačné protokoly o spravovaní lesov a nehnuteľností, ktoré prešli v rámci zonácie Veľkej Fatry a Slovenského krasu spod štátnych lesov do správy národných parkov, hoci to vyžaduje zákon.
  • Medzi top zákazníkov Lesov SR prenikli nové priekupnícke firmy na úkor niektorých fabrík

    Drevári sa začiatkom roka báli o presuny štátneho dreva do rúk priekupníkov blízkych vláde, no napokon si mnohí objemy udržali. Zmluvy štátnych lesov sa však skrátili. Spracovatelia sa preto obávajú, že neskôr budú musieť o surovinu bojovať znova. Niektoré fabriky boli navyše vytlačené spomedzi top zákazníkov Lesov SR a nahradili ich nové mená, ktoré drevo vyvážajú aj do cudziny. Medzi manažérmi Lesov SR si našla miesto aj bývalá pravá ruka Borisa Kollára.
  • Drevári sa obávajú, že na biznise s drevom zasa začínajú zarábať ľudia blízki Smeru a SNS. Štátne lesy im blokujú dodávky

    Štátne Lesy SR meškajú s podpisom zmlúv na tohtoročné dodávky dreva pre domáci drevospracujúci priemysel. Drevári za tým vidia možné presuny dreva, ktoré doteraz dostávali oni, na priekupníkov s kontaktmi na terajšiu vládnu koalíciu. Takto sa to dialo aj za minulých vlád Smeru a SNS. Lesy SR meškanie odôvodňujú tým, že sa ich noví manažéri vybraní koalíciou musia viac zoznámiť so stavom podniku.
  • Otec zostal len dodávateľom surovín, výrobu prevzal syn

    Pre vybudovanie rodinnej firmy je prvoradé, aby sa rodičom podarilo pritiahnuť deti k podnikaniu. Rovnako dôležité je, aby starší nechali mladým vo firme dostatočne široký priestor. Inak v podniku nedorastú na samostatných lídrov. Štefan Nemčík si to vo svojej východoslovenskej píle Drevop uvedomil hneď po príchode syna Juraja pred dvanástimi rokmi.
DREVARI.SK, s.r.o.
DREVARI.SK, s.r.o.