GREENPEACE: Aktivisti do 6. júna chcú v Karpatských lesoch poukázať na porušenia predpisov s výrubmi v rámci sústavy Natura 2000

Medzinárodný tím organizácie Greenpeace začiatkom mája vyštartoval do lesov v Rumunsku, prešiel karpatskými lesmi na Ukrajine a v Maďarsku a teraz mieri na Slovensko.
BRATISLAVA 4. júna (SITA) - Tím odborníkov, aktivistov a dobrovoľníkov chce do 6. júna v Karpatských lesoch poukázať na porušenia právnych predpisov v súvislosti s výrubmi v rámci sústavy Natura 2000, na ničenie biotopov hlucháňa hôrneho, na nezmyselnú výstavbu povolenú v Demänovskej doline, ale aj na schválené zmeny v stavebnej legislatíve. Informovala o tom v tlačovej správe hovorkyňa Greenpeace Slovensko Miroslava Ábelová.

Aktivisti uviedli, že Karpatské lesy predstavujú pohorie, ktoré sa rozprestiera v ôsmich krajinách, dosahuje dĺžku 1500 km a je dlhšie ako Alpy. „Tieto lesy nám však miznú pred očami. V dôsledku ťažby dreva či zmenám spôsobeným klimatickou krízou strácame každú hodinu približne štyri hektáre karpatských lesov. Je to rozloha väčšia ako päť futbalových ihrísk. Chránené sú pritom iba tri percentá karpatských lesov," spresnili aktivisti. Ďalej uvádzajú, že podľa kampanierky pre európsku biodiverzitu Greenpeace v strednej a východnej Európe Spely Bandelj je prebiehajúce ničenie Karpát zjavným príkladom toho, ako Európa zlyháva v ochrane svojej vlastnej prírody. ,,Ak to v Európe myslíme vážne so svojimi záväzkami v oblasti biodiverzity musíme začať konať. Chceme, aby najmenej 10 percent európskej prírody, ako napríklad karpatské lesy, bolo prísne chránených. Okrem toho nesmú byť povolené žiadne škodlivé činnosti na minimálne 30 percentách územia lesov a prírodných biotopov."

Podľa riaditeľky Greenpeace Slovensko Kataríny Juríkovej je rozmanitá a zdravá príroda úzko spätá s tým, ako sa ako spoločnosť budeme mať. Zaručuje nám čistý vzduch, vodu, ochranu pred extrémnymi prejavmi počasia a ako ukazujú mnohé štúdie, pomáha aj mentálnemu zdraviu. Je teda podľa nej v záujme každého prírodu chrániť.


Príspevky autora SITA
Mohlo by Vás zaujímať
  • Otec zostal len dodávateľom surovín, výrobu prevzal syn

    Pre vybudovanie rodinnej firmy je prvoradé, aby sa rodičom podarilo pritiahnuť deti k podnikaniu. Rovnako dôležité je, aby starší nechali mladým vo firme dostatočne široký priestor. Inak v podniku nedorastú na samostatných lídrov. Štefan Nemčík si to vo svojej východoslovenskej píle Drevop uvedomil hneď po príchode syna Juraja pred dvanástimi rokmi.
  • Zlatý rok drevárov s rekordným ziskom i novými posilami

    Slovenské drevárstvo sa dlho nevedelo pozviechať z krízového prepadu, posledných pár rokov však rastie veľmi dynamicky.
  • Pri najvyšších tržbách nábytkári v strate

    Slovenská výroba nábytku sa vlani už druhý rok po sebe prepracovala k novým rekordným tržbám, prijíma zamestnancov a na rozdiel od pokrízových rokov sa jej vyhýba krach podnikov.
  • Arca vyzve Fiľa. V obchode roka ovládla druhú najväčšiu celulózku

    V jednej z najväčších fabrík na východe a druhom najväčšom drevokombináte po ružomberských papierňach Mondi SCP sa mení vlastník. Vranovskú Bukózu, ktorá vo výrobe celulózy a v ďalších činnostiach zamestnáva vyše tisíc ľudí, preberá nový investor. Ide o veľký moderný podnik so slušnými ziskmi, ktorý čaká rozširovanie. Bukóza sa stane vážnym konkurentom lídra biznisu, ktorý je v rukách juhoafrického Mondi a podnikateľa Milana Fiľa.
  • Zvolen si zaknihoval prvenstvo. Má najväčšiu pílu na listnaté drevo

    Na ihličnaté drevo má Slovensko hneď dve veľkokapacitné píly v Liptovskom Hrádku a Tomášovciach pri Lučenci.
DREVARI.SK, s.r.o.
DREVARI.SK, s.r.o.