BRATISLAVA 4. júna (SITA) - Tím odborníkov, aktivistov a dobrovoľníkov chce do 6. júna v Karpatských lesoch poukázať na porušenia právnych predpisov v súvislosti s výrubmi v rámci sústavy Natura 2000, na ničenie biotopov hlucháňa hôrneho, na nezmyselnú výstavbu povolenú v Demänovskej doline, ale aj na schválené zmeny v stavebnej legislatíve. Informovala o tom v tlačovej správe hovorkyňa Greenpeace Slovensko Miroslava Ábelová.
Aktivisti uviedli, že Karpatské lesy predstavujú pohorie, ktoré sa rozprestiera v ôsmich krajinách, dosahuje dĺžku 1500 km a je dlhšie ako Alpy. „Tieto lesy nám však miznú pred očami. V dôsledku ťažby dreva či zmenám spôsobeným klimatickou krízou strácame každú hodinu približne štyri hektáre karpatských lesov. Je to rozloha väčšia ako päť futbalových ihrísk. Chránené sú pritom iba tri percentá karpatských lesov," spresnili aktivisti. Ďalej uvádzajú, že podľa kampanierky pre európsku biodiverzitu Greenpeace v strednej a východnej Európe Spely Bandelj je prebiehajúce ničenie Karpát zjavným príkladom toho, ako Európa zlyháva v ochrane svojej vlastnej prírody. ,,Ak to v Európe myslíme vážne so svojimi záväzkami v oblasti biodiverzity musíme začať konať. Chceme, aby najmenej 10 percent európskej prírody, ako napríklad karpatské lesy, bolo prísne chránených. Okrem toho nesmú byť povolené žiadne škodlivé činnosti na minimálne 30 percentách územia lesov a prírodných biotopov."
Podľa riaditeľky Greenpeace Slovensko Kataríny Juríkovej je rozmanitá a zdravá príroda úzko spätá s tým, ako sa ako spoločnosť budeme mať. Zaručuje nám čistý vzduch, vodu, ochranu pred extrémnymi prejavmi počasia a ako ukazujú mnohé štúdie, pomáha aj mentálnemu zdraviu. Je teda podľa nej v záujme každého prírodu chrániť.