MŽP SR: Envirorezort vyvracia tvrdenie, že zonáciou národných parkov vznikne premnoženie zveri a nárast škôd na lesoch

Ministerstvo životného prostredia SR (MŽP SR) upozorňuje na nepravdivé informácie v súvislosti so zonáciou národných parkov a vyvracia tvrdenie, že následkom zonácie vznikne premnoženie zveri a nárast škôd na lesoch a záhumeniciach spôsobených zverou.
BRATISLAVA 30. mája (SITA) – MŽP SR podotýka, že regulácia stavu poľovnej zveri je možná aj s ohľadom na ochranu prírody, pretože pomáha predchádzať neprimeranému poškodzovaniu mladých lesných porastov. Informovalo o tom MŽP v tlačovej správe.

Envirorezort vníma citlivo šírenie nepravdivých informácií o dopadoch zonácií na výdatnosť zdrojov pitnej vody, rizika lesných požiarov, premnoženia zveri či ďalších negatívnych dopadov na región. „Na Slovensku sú národné parky, ktoré prešli zonáciou a predstavujú príklad, ako sa národný park môže stať pilierom nielen ochrany najvzácnejších lokalít, ale aj rozvoja regiónu," spresnilo MŽP. Ministerstvo vysvetľuje, že zonácia národných parkov nemôže viesť k zníženiu výdatnosti zdrojov pitnej vody ani zvýšenému riziku vzniku lesných požiarov. Práve naopak, správne nastavenou zonáciou sa zvyšuje vodozádržná funkcia lesa. Posilňuje sa výdatnosť zdrojov pitnej vody a znižuje sa riziko vzniku lesných požiarov.

„Potvrdzujú to aj skúsenosti z národných parkov Slovenský raj, Pieniny a Muránska planina, ktoré už majú dokončený proces zonácie," podotklo ministerstvo. Dodalo, že v Národnom parku Slovenský raj bol naposledy zaznamenaný veľký lesný požiar v roku 2000. V Národnom parku Pieniny nebol nikdy zaznamenaný väčší lesný požiar. Od platnosti zonácie boli zaznamenané len dva požiare spôsobené najmä nedbanlivosťou turistov. Ministerstvo ďalej vysvetľuje, že cieľom ochrany prírody nie je obmedzovať tradičné hospodárenie na lúkach a poliach.

Podľa rezortu je nevyhnutné, aby diskusia o ochrane najvzácnejších lokalít prebiehala otvorenie, pravdivo a konštruktívne. Ďalej uvádza, že je dôležité, aby sa všetky strany opierali o vecne podložené argumenty, jednoznačné fakty a príklady z praxe.


Príspevky autora SITA
Mohlo by Vás zaujímať
  • Otec zostal len dodávateľom surovín, výrobu prevzal syn

    Pre vybudovanie rodinnej firmy je prvoradé, aby sa rodičom podarilo pritiahnuť deti k podnikaniu. Rovnako dôležité je, aby starší nechali mladým vo firme dostatočne široký priestor. Inak v podniku nedorastú na samostatných lídrov. Štefan Nemčík si to vo svojej východoslovenskej píle Drevop uvedomil hneď po príchode syna Juraja pred dvanástimi rokmi.
  • Zlatý rok drevárov s rekordným ziskom i novými posilami

    Slovenské drevárstvo sa dlho nevedelo pozviechať z krízového prepadu, posledných pár rokov však rastie veľmi dynamicky.
  • Pri najvyšších tržbách nábytkári v strate

    Slovenská výroba nábytku sa vlani už druhý rok po sebe prepracovala k novým rekordným tržbám, prijíma zamestnancov a na rozdiel od pokrízových rokov sa jej vyhýba krach podnikov.
  • Arca vyzve Fiľa. V obchode roka ovládla druhú najväčšiu celulózku

    V jednej z najväčších fabrík na východe a druhom najväčšom drevokombináte po ružomberských papierňach Mondi SCP sa mení vlastník. Vranovskú Bukózu, ktorá vo výrobe celulózy a v ďalších činnostiach zamestnáva vyše tisíc ľudí, preberá nový investor. Ide o veľký moderný podnik so slušnými ziskmi, ktorý čaká rozširovanie. Bukóza sa stane vážnym konkurentom lídra biznisu, ktorý je v rukách juhoafrického Mondi a podnikateľa Milana Fiľa.
  • Zvolen si zaknihoval prvenstvo. Má najväčšiu pílu na listnaté drevo

    Na ihličnaté drevo má Slovensko hneď dve veľkokapacitné píly v Liptovskom Hrádku a Tomášovciach pri Lučenci.
DREVARI.SK, s.r.o.
DREVARI.SK, s.r.o.