BUDAJ: Ak prejdú blúznivé nápady odporcov ochrany prírody, Slovensko príde o 815 miliónov eur

Ak prejdú blúznivé nápady odporcov ochrany prírody, dezoláti z parlamentu, ktorí sa netaja, že sú v odpore so všetkým, čo súvisí s Európskou úniou, nás pripravia o 815 miliónov eur.
BRATISLAVA 19. mája (SITA) – Uviedol to na dnešnej tlačovej besede bývalý minister životného prostredia Ján Budaj (Demokrati). Ich lídrom je podľa jeho slov „bývalý komunista Róbert Fico, ktorý pokračuje v politike Vladimíra Mečiara."

„To, čo sa tu deje, je politický prevrat,“ vyhlásil Budaj. Navrhovaná legislatíva má zmariť zonáciu národných parkov (NP). Pri schvaľovaní zákona o NP padla podmienka, nech sa pozemky Štátneho podniku lesy prevedú až po tom, čo prebehne zonácia. „Jeden, dva parky boli dovtedy nazónované. V tom do toho prišli fašistickí politici, ktorí klamlivo burcovali ľudí na vidieku proti zonácii. Doteraz prešlo 110-tisíc hektárov pod národné parky, ale pre nedokončenú zonáciu ešte 80-tisíc neprešlo. Stále na nich hospodária štátne lesy, odvážajú drevo a tieto lesy miznú pred očami. Treba dokončiť zonáciu, avšak prichádza zákon, ktorý to ma zmariť," upresnil Budaj.

Opatrenia idúce proti celoeurópskemu postupu nás podľa Budaja vysúvajú z hlavného prúdu Európskej politiky. Sú to opatrenia na zastavenie zonácie, ktoré Slovensko pripravia o 815 miliónov eur. Má prísť k zastaveniu zonácie, dokonca existujú aj plány na úplné zmarenie transformácie NP a obnovenie nadvlády biznismenov s drevom. Budaj chce apelovať na odbornú verejnosť, aby dali najavo, že nesúhlasia s demontážou národných parkov.

Michal Kiča (Demokrati), bývalý tajomník Ministerstva životného prostredia, upozornil na dva poslanecké pozmeňujúce návrhy, ktoré boli predložené do pléna v stredu 17. mája. Tieto návrhy predložila „protiprírodná koalícia Kuffovci, Sujovci a Smer – sociálna demokracia.“ Prvý návrh zablokuje zonácie tým, že bude vyžadovať súhlas všetkých vlastníkov na danom území. Takíto vlastníci môžu byť aj developeri. Druhý pozmeňujúci návrh sa týka odčleňovania a reverzu správy lesných pozemkov v národných parkoch pod lesnícke organizácie. „Ak by tieto návrhy v parlamente prešli, tak možnosť podať žiadosť o platbu 815 miliónov eur je vylúčená,“ uzavrel Kiča.


Príspevky autora SITA
Mohlo by Vás zaujímať
 • Tarabov útok na národné parky: Nariadil veľké prepúšťanie a zobral im peniaze zo štátneho rozpočtu

  Riaditelia národných parkov majú prepustiť takmer 80 ľudí. Minister im zároveň drasticky znížil príspevok na tento rok zo štátneho rozpočtu a obmedzil aj peniaze z eurofondov. Podľa bývalého štátneho tajomníka rezortu Michala Kiču ide o neakceptovateľný útok na ochranu prírody na Slovensku.
 • Rezorty nepodpísali do 1. apríla 2024 delimitačné protokoly o spravovaní lesov

  Rezorty životného prostredia a pôdohospodárstva nepodpísali do 1. apríla 2024 delimitačné protokoly o spravovaní lesov a nehnuteľností, ktoré prešli v rámci zonácie Veľkej Fatry a Slovenského krasu spod štátnych lesov do správy národných parkov, hoci to vyžaduje zákon.
 • Medzi top zákazníkov Lesov SR prenikli nové priekupnícke firmy na úkor niektorých fabrík

  Drevári sa začiatkom roka báli o presuny štátneho dreva do rúk priekupníkov blízkych vláde, no napokon si mnohí objemy udržali. Zmluvy štátnych lesov sa však skrátili. Spracovatelia sa preto obávajú, že neskôr budú musieť o surovinu bojovať znova. Niektoré fabriky boli navyše vytlačené spomedzi top zákazníkov Lesov SR a nahradili ich nové mená, ktoré drevo vyvážajú aj do cudziny. Medzi manažérmi Lesov SR si našla miesto aj bývalá pravá ruka Borisa Kollára.
 • Drevári sa obávajú, že na biznise s drevom zasa začínajú zarábať ľudia blízki Smeru a SNS. Štátne lesy im blokujú dodávky

  Štátne Lesy SR meškajú s podpisom zmlúv na tohtoročné dodávky dreva pre domáci drevospracujúci priemysel. Drevári za tým vidia možné presuny dreva, ktoré doteraz dostávali oni, na priekupníkov s kontaktmi na terajšiu vládnu koalíciu. Takto sa to dialo aj za minulých vlád Smeru a SNS. Lesy SR meškanie odôvodňujú tým, že sa ich noví manažéri vybraní koalíciou musia viac zoznámiť so stavom podniku.
 • Otec zostal len dodávateľom surovín, výrobu prevzal syn

  Pre vybudovanie rodinnej firmy je prvoradé, aby sa rodičom podarilo pritiahnuť deti k podnikaniu. Rovnako dôležité je, aby starší nechali mladým vo firme dostatočne široký priestor. Inak v podniku nedorastú na samostatných lídrov. Štefan Nemčík si to vo svojej východoslovenskej píle Drevop uvedomil hneď po príchode syna Juraja pred dvanástimi rokmi.
DREVARI.SK, s.r.o.
DREVARI.SK, s.r.o.