Ošetrovanie vonkajších terás - viete čím a ako?

V posledných rokoch sa stalo budovanie terás modernou záležitosťou, preto sa ich okolo domov rodia stovky z rôznych materiálov. My sa teraz budeme venovať predovšetkým terasám dreveným. Drevo požívané na terasy je buď exotické (teak, bangkirai, douglaska, massaranduba atď.) alebo európske (smrekovec, smrek, borovica, dub, agát).
TOP Terasový olej ošetruje a ochraňujeTOP Terasový olej ošetruje a ochraňuje
Čím natrieť a udržiavať novú terasu?Čím natrieť a udržiavať novú terasu?
Odstraňovač sivosti dreva vráti terase jej niekdajšiu slávuOdstraňovač sivosti dreva vráti terase jej niekdajšiu slávu
Stačí len natrieť!Stačí len natrieť!
Nech je už použité ktorékoľvek z vyššie uvedených, je potrebné nájsť odpoveď na dve základné otázky:
• Čím terasy natrieť a udržiavať?
• Ako ich zrenovovať?


Čím natrieť a udržiavať novú terasu?


Pri exotických drevinách je ideálne používať na ochranu terasový olej. Na našom trhu je veľké množstvo olejov od rôznych výrobcov s rôznymi názvami. Najčastejšie ide o kombináciu ľanového a ďalších prírodných olejov. Do tejto kategórie patrí aj Remmers TOP Terasový olej. Ide o ošetrujúci olej, ktorého úlohou je ochrániť drevinu pred vodou a nežiadúcim účinkom UV-žiarenia. Je potrebné si uvedomiť, že renovačný interval, čo je doba, po ktorej je nutné aplikovať ďalší náter, sa pohybuje v radoch mesiacov, lebo olej sa pôsobením poveternostných vplyvov rovnomerne odbúrava. To znamená, že keď si terasu z tíkového dreva natriete na jar 2x TOP Terasovým olejom v odtieni Tík, mali by ste v jeseni terasu očistiť od nečistôt a aplikovať jeden renovačný náter. Ak je terasa menej využívaná a pôvodný náter funkčný, (voda tvorí na nátere guľaté kvapky a nevsakuje sa), stačí renovačný náter spraviť až na jar, určite však nie neskôr. Ďalšou možnosťou je použitie Remmers Terasového oleja [eco], čo je olej na vodnej báze z obnoviteľných zdrojov. Tento olej je nutné aplikovať vo veľmi tenkej vrstve! Nie je možné ho kombinovať s vyššie uvedeným TOP Terasovým olejom, oproti ktorému má však dlhší renovačný interval, ktorý sa dokonca z dôvodu priľnavosti nesmie previesť skôr ako po 6 mesiacoch.

Tuzemské dreviny je dobré rozdeliť do dvoch skupín. Do prvej skupiny patria ihličnaté dreviny. Najčastejšie používané sú smrekovec, smrek a borovice (či už tuzemské, severské alebo sibírske varianty). V tomto prípade odporúčame použiť pod olej vhodnú impregnáciu, ktorá ochráni drevo pred hnilobou, plesňou, zamodrením a vlhkosťou. Následne použite vyššie uvedené terasové oleje TOP Terasový olej alebo Terasový olej [eco]. Bezfarebný variant nie je vhodný na plochy vystavené UV-žiareniu, pretože neposkytuje v tomto smere drevu žiadnu ochranu. Druhú skupinu potom tvorí agát a dub. Pri agáte je vhodná úprava len TOP Terasovým olejom. Nemusíte použiť impregnáciu, pretože drevo agátu obsahuje silice odpudzujúce škodcov a je odolné proti hnilobe a plesniam. Pri dube je spôsob vhodného ošetrenia asi najzložitejší. Pomerne často sa stretávame s názorom: „Nenatierať ničím a nechať prirodzene zosivieť“. Tento názor zdieľame pri použití duba v exteriéri tiež.


Tepelne upravené drevo


Ide o drevo upravené špeciálnym tepelným procesom. Na tento materiál odporúčame použiť produkt Terasový olej [eco].

!! Venujte dostatočnú pozornosť aj priečnym rezom a ošetrite ich pomocou produktu Remmers Ochranný náter priečnych rezov (extra). Predĺžite tak životnosť plôch, ktoré sú najnáchylnejšie na prenikanie vlhkosti do dreva.


Ako terasu zrenovovať?


Ak sa o terasu staráte tak, ako bolo popisované doteraz, ďalej už čítať nemusíte. Ak ste však aj pravidelnú údržbu zanedbali, máme pre vás riešenie, ako sa opäť dopracovať ku krásnej sviežej terase.
Prvou možnosťou je použitie produktu Odstraňovač sivosti dreva. Ide o set špeciálneho gélu a kefy na jeho aplikáciu. Tento prostriedok dokáže vašu zosivenú terasu oživiť a odstrániť rozpadajúci sa lignín, ktorý sivý odtieň vytvára.

Druhou možnosťou je použitie produktu Odstraňovač náterov dreva. Ide tu opäť o set špeciálneho čistiaceho gélu a tentokrát dvoch kief. Prostriedok je určený na odstránenie zvyškov zvetraných náterov a znečistenia. V oboch týchto prípadoch sa odporúča nechať po ošetrení drevo dostatočne vyschnúť a potom postupovať ako pri novom dreve.Príspevky autora Remmers s.r.o.
 • Prírodné, prirodzené, naturálne. Riešenia pre každú požiadavku

  V dnešnej dynamickej dobe si každý z nás po náročnom pracovnom dni hľadá zónu pre relax a regeneráciu. Zároveň ma každý svoje vlastné požiadavky na prostredie, ktoré zónu nášho oddychu definujú. Okenné elementy ako aj zimné záhrady sú dnes ich neoddeliteľnou súčasťou.
 • Ošetrovanie vonkajších terás - viete čím a ako?

  V posledných rokoch sa stalo budovanie terás modernou záležitosťou, preto sa ich okolo domov rodia stovky z rôznych materiálov. My sa teraz budeme venovať predovšetkým terasám dreveným. Drevo požívané na terasy je buď exotické (teak, bangkirai, douglaska, massaranduba atď.) alebo európske (smrekovec, smrek, borovica, dub, agát).
 • S farbami je život pestrý

  50 odtieňov sivej alebo radšej biela, pastelová krémová či hocijaká pestrá? Farbám sa medze nekladú.
 • Krycie nátery na drevo

  Moderná výstavba sa čoraz viac vracia k pôvodným materiálom. Patrí medzi ne hlina, slama a samozrejme drevo. Pokiaľ má drevo dobre slúžiť a zároveň dobre vyzerať, je nevyhnutné k jeho spracovaniu a ošetrovaniu pristupovať zodpovedne. Dôvodom je, aby si zachoval svoj vzhľad po mnoho rokov a časom sa neznehodnotil.
 • Ochrana dreva v interiéri na báze obnoviteľných surovín

  V posledných rokoch sa drevo stalo neoddeliteľným dizajnovým prvkom našich interiérov. Jeho použitie je na vzostupe a teší sa veľkej obľube v stavebníctve a nábytkárskom priemysle. Drevené prvky navodzujú príjemnú atmosféru, útulnosť a pohodlie.
Mohlo by Vás zaujímať
DREVARI.SK, s.r.o.
DREVARI.SK, s.r.o.