HOJSÍK: Budaj by mal verejnosti vysvetliť svoje dotácie z plánu obnovy na rozvoj regiónov

Dočasne poverený minister životného prostredia Ján Budaj by mal verejnosti vysvetliť svoje dotácie z plánu obnovy na rozvoj regiónov.
BRATISLAVA 12. apríla (SITA) – Uviedol to europoslanec a podpredseda hnutia Progresívne Slovensko (PS) Martin Hojsík. Upresnil, že niektoré dotácie od Budajovho ministerstva v Poloninách a na Muráni môžu budiť rozpaky. Vo výzve z Plánu obnovy na rozvoj mäkkého turizmu v regiónoch uspeli aj dve súkromné spoločnosti bez webstránky a s minimálnymi tržbami v minulých rokoch. Pri jednom žiadateľovi webstránka hovorí, že ide o autoservis. Uspeli aj firmy, ktoré s ochranou prírody doteraz spájané neboli. Podľa Hojsíka je nevyhnutné, aby Budaj projekty za státisíce eur preveril. Informoval o tom v tlačovej správe riaditeľ komunikačného oddelenia PS Radovan Choleva.

„Poverený minister Ján Budaj by mal ešte dnes verejnosť uistiť, že nejde o žiadny omyl alebo nedopatrenie. Špeciálne po skúsenosti, keď dotáciu z rezortu Jána Budaja takmer dostal aj poradca vtedajšieho premiéra Matoviča. Plán obnovy má pomôcť obyvateľom daného regiónu, ako aj prírode, preto si nemôžeme dovoliť žiadne pochybnosti “ podotkol Hojsík.

Europoslanec si myslí, že verejnosť môže zaskočiť firma Transportit. Podľa zverejneného zoznamu schválených žiadostí uspela s projektom Tradičná mazanka v Zboji. Na realizáciu projektu má získať 665-tisíc eur. Spoločnosť funguje od roku 2017, no tržby vykazovala len v roku 2020 a 2021, v oboch obdobiach okolo 4-tisíc eur. „Verejnosť má právo vedieť, v čom žiadateľ napríklad predbehol projekt informačného a turistického centra ochrany tetrovitých vtákov,“ pokračuje europoslanec. Druhý úspešný žiadateľ v Poloninách, ktorý môže vyvolať rozpaky u verejnosti, je spoločnosť Autolanc, ktorá je podľa webstránky autoservis. Žiadateľ uspel s projektom Bigovský potok – oddychová zóna pre turistov za 212-tisíc eur. Spoločnosť TEAM WORKS vyhrala s projektom Organická pastva pre oči za 150-tisíc eur v Národnom parku Muránska planina. Ani tu sa nepodarilo nájsť príslušnú webstránku či informácie o jej ochranárskych aktivitách.

„Ján Budaj musí predstúpiť pred verejnosť a predísť akýmkoľvek nedorozumeniam. Ide o európske financie, ktoré môžu citlivému rozvoju a kvalite života obyvateľov v okolí národných parkov. Akékoľvek pochybnosti nie sú v záujme ani Slovenska, ani národných parkov, ani samotných žiadateľov,“ vyzval Hojsík. Dodal, že zvláštnou kapitolou je aj dotácia pre Lesy SR na revitalizáciu chovu Norika muránskeho. Budaj by mal verejnosť uistiť, že projekt nie je ohrozený aktuálnym sporom s ministerstvom pôdohospodárstva. „Preto žiadame povereného ministra aby zverejnil proces schvaľovania žiadostí a objasnil výber projektov," uzavrel.


Príspevky autora SITA
Mohlo by Vás zaujímať
 • Otec zostal len dodávateľom surovín, výrobu prevzal syn

  Pre vybudovanie rodinnej firmy je prvoradé, aby sa rodičom podarilo pritiahnuť deti k podnikaniu. Rovnako dôležité je, aby starší nechali mladým vo firme dostatočne široký priestor. Inak v podniku nedorastú na samostatných lídrov. Štefan Nemčík si to vo svojej východoslovenskej píle Drevop uvedomil hneď po príchode syna Juraja pred dvanástimi rokmi.
 • Zlatý rok drevárov s rekordným ziskom i novými posilami

  Slovenské drevárstvo sa dlho nevedelo pozviechať z krízového prepadu, posledných pár rokov však rastie veľmi dynamicky.
 • Pri najvyšších tržbách nábytkári v strate

  Slovenská výroba nábytku sa vlani už druhý rok po sebe prepracovala k novým rekordným tržbám, prijíma zamestnancov a na rozdiel od pokrízových rokov sa jej vyhýba krach podnikov.
 • Arca vyzve Fiľa. V obchode roka ovládla druhú najväčšiu celulózku

  V jednej z najväčších fabrík na východe a druhom najväčšom drevokombináte po ružomberských papierňach Mondi SCP sa mení vlastník. Vranovskú Bukózu, ktorá vo výrobe celulózy a v ďalších činnostiach zamestnáva vyše tisíc ľudí, preberá nový investor. Ide o veľký moderný podnik so slušnými ziskmi, ktorý čaká rozširovanie. Bukóza sa stane vážnym konkurentom lídra biznisu, ktorý je v rukách juhoafrického Mondi a podnikateľa Milana Fiľa.
 • Zvolen si zaknihoval prvenstvo. Má najväčšiu pílu na listnaté drevo

  Na ihličnaté drevo má Slovensko hneď dve veľkokapacitné píly v Liptovskom Hrádku a Tomášovciach pri Lučenci.
DREVARI.SK, s.r.o.
DREVARI.SK, s.r.o.