BANSKÁ ŠTIAVNICA 4. apríla (SITA) – Informovali o tom v spoločnej tlačovej správe po dnešnom pracovnom stretnutí s primátorkou mesta Nadeždou Babiakovou. Mesto v spolupráci s vlastníkmi zničených budov zostaví špecifikáciu potrebného materiálu na zakrytie striech a na odvrátenie ďalších hroziacich škôd na historických budovách. ZSD má zámer poskytnúť Banskej Štiavnici dva kamióny s rezivom, ktoré adresne dodá na rekonštrukciu striech.
„Som naozaj veľmi rada, že osud nášho historického mesta, ktoré stálo pri zrode lesníctva na našom území, nie je ľahostajný ani súčasným lesníkom a spracovateľom dreva. Vítame pomoc každého subjektu, ktorý môže a chce pomôcť obnoviť poškodené kultúrne pamiatky,“ uviedla primátorka.
Prvá fúra dreva už odišla 31. marca z píly Roven Hriňová, odviezol si ju Ján Adamský, vlastník nehnuteľnosti, v ktorej bola reštaurácia nachádzajúca sa v bezprostrednom susedstve domu Maríny, kde požiar vypukol a začal sa šíriť na okolité nehnuteľnosti. Dohoda bola operatívna a potrebný materiál sme pripravili prednostne a na počkanie, a tak sa pomoc neminie účinku,“ hovorí konateľ firmy Roven Ján Báťka. Jeho spoločnosť už v minulosti spolupracovala s firmou Obnova, s.r.o., ktorá aj dnes bude koordinovať rekonštrukciu budov.
„Mesto Banská Štiavnica je nepochybne klenotom architektúry v celosvetovom meradle, preto som rád, že štátny podnik Lesy SR bude môcť prispieť zo svojej produkcie drevnou hmotou na obnovu požiarom poškodených budov,“ uviedol generálny riaditeľ Lesy SR Ján Marhefka.
Pomocou pri odstraňovaní následkov ničivého marcového požiaru sa v stredu 5. apríla bude na výjazdovom rokovaní v Banskej Štiavnici zaoberať aj vláda. Pomoc už dostala aj Základná umelecká škola, ktorá sídlila v jednej z poškodených budov. Od ministerstva životného prostredia dostala do dočasného užívania bývalú budovu generálneho riaditeľstva Slovenského vodohospodárskeho podniku. Mestu pomoc ponúklo už množstvo subjektov a občanov zo Slovenska aj zo zahraničia.
V Banskej Štiavnici na Námestí Svätej Trojice horela v sobotu 18. marca aj historická budova nazývaná „Banka lásky“. Požiar tiež závažne poškodil budovu Berggericht. Zamestnancom Slovenského banského múzea sa podarilo spolu s dobrovoľníkmi a zasahujúcimi zložkami vypratať Galériu Jozefa Kollára. Celkovo oheň zasiahol a poškodil sedem budov, zhoreli strechy a v niekoľkých budovách aj viaceré poschodia.