ENERGETIKA: U našich susedov už vyšetrujú kartel výrobcov peliet, na Slovensku je zatiaľ okolo cien biomasy ticho

V minulom roku zdraželo všetko, čo sa týka energetiky. Energetická kríza, za ktorou možno hľadať špekulantov na trhoch či vojnu na Ukrajine, postihla aj výrobcov biomasy.
BRATISLAVA 22. marca (SITA) – Viac ako dvojnásobne zdraželi drevené peletky, brikety či palivové drevo. Za zvyšovaním cien alternatívnych palív však nemusia byť len vyššie spomínané objektívne dôvody. V Rakúsku totiž už prešetrujú údajný kartel výrobcov peliet. Na Slovensku podobné vyšetrovanie zatiaľ nikto oficiálne nepotvrdil.

Protimonopolný úrad SR však nepoprel, že sa porušením hospodárskej súťaže v oblasti výroby peliet či brikiet zaoberá. „S ohľadom na citlivosť takýchto informácií Protimonopolný úrad SR nezverejňuje, či prešetruje konkrétny prípad alebo nie,“ povedala pre agentúru SITA hovorkyňa PMÚ Adriana Oľšavská. Protimonopolný úrad zároveň všetkých vyzýva, aby sa na úrad obrátili, ak majú relevantné informácie. „V prípade, že dotknuté subjekty alebo spotrebitelia disponujú informáciami o tom, že v niektorom odvetví môže dochádzať k správaniu, ktoré je v rozpore s pravidlami ochrany hospodárskej súťaže, môžu kontaktovať úrad,“ konštatovala Oľšavská.

Ako informoval český portál info.cz, Rakúsky úrad pre ochranu hospodárskej súťaže v súčasnosti prešetruje podozrenie, že firmy vyrábajúce drevené pelety zvýšili ceny nie pre vojnu na Ukrajine, ale na základe kartelovej dohody. Na to, aby sa rakúsky úrad možným kartelom začal zaoberať, stačil anonymný telefonát zamestnanca výrobcu peliet v Tyrolsku. Manažér firmy mu mal povedať, že firma predajné ceny peliet neurčuje sama, ale na základe kartelovej dohody ich určuje klaster ProPellets Austria, združujúci väčšinu výrobcov peliet.

Rakúskemu úradu pre ochranu hospodárskej súťaže sa vďaka telefonátu mali potvrdiť už dávnejšie podozrenia. Úradu sa zdalo divné, že výrobcovia peliet zdôvodňujú zdraženie peliet aj zastavením dodávok z Ruska a Ukrajiny, a to aj napriek nízkemu vplyvu týchto krajín na rakúsky trh s biomasou. Oficiálnym dôvodom rapídneho nárastu cien peliet mal byť aj zvýšený záujem po peletách v zahraničí. Aj tento dôvod sa rakúskemu protimonopolnému úradu nepozdával. Zvýšený vývoz peliet z Rakúska do zahraničia totiž nikto nezaznamenal.

Rapídne zdražovanie alternatívnych palív sme riešili aj na Slovensku. Viaceré samosprávy a domácnosti sa pýtali vlády, či neschváli dotácie aj na kúpu drevených peletiek či brikiet. Minister hospodárstva Karel Hirman viackrát povedal, že vláda sa sústredí najmä na energodotácie súvisiace s elektrinou a plynom. Vláda ešte koncom vlaňajška rozhodla do energodotácií nezaradiť tuhé palivá, keďže pri nich cenový nárast nebol tak dramatický ako pri plyne či elektrine.


Príspevky autora SITA
Mohlo by Vás zaujímať
 • Otec zostal len dodávateľom surovín, výrobu prevzal syn

  Pre vybudovanie rodinnej firmy je prvoradé, aby sa rodičom podarilo pritiahnuť deti k podnikaniu. Rovnako dôležité je, aby starší nechali mladým vo firme dostatočne široký priestor. Inak v podniku nedorastú na samostatných lídrov. Štefan Nemčík si to vo svojej východoslovenskej píle Drevop uvedomil hneď po príchode syna Juraja pred dvanástimi rokmi.
 • Zlatý rok drevárov s rekordným ziskom i novými posilami

  Slovenské drevárstvo sa dlho nevedelo pozviechať z krízového prepadu, posledných pár rokov však rastie veľmi dynamicky.
 • Pri najvyšších tržbách nábytkári v strate

  Slovenská výroba nábytku sa vlani už druhý rok po sebe prepracovala k novým rekordným tržbám, prijíma zamestnancov a na rozdiel od pokrízových rokov sa jej vyhýba krach podnikov.
 • Arca vyzve Fiľa. V obchode roka ovládla druhú najväčšiu celulózku

  V jednej z najväčších fabrík na východe a druhom najväčšom drevokombináte po ružomberských papierňach Mondi SCP sa mení vlastník. Vranovskú Bukózu, ktorá vo výrobe celulózy a v ďalších činnostiach zamestnáva vyše tisíc ľudí, preberá nový investor. Ide o veľký moderný podnik so slušnými ziskmi, ktorý čaká rozširovanie. Bukóza sa stane vážnym konkurentom lídra biznisu, ktorý je v rukách juhoafrického Mondi a podnikateľa Milana Fiľa.
 • Zvolen si zaknihoval prvenstvo. Má najväčšiu pílu na listnaté drevo

  Na ihličnaté drevo má Slovensko hneď dve veľkokapacitné píly v Liptovskom Hrádku a Tomášovciach pri Lučenci.
DREVARI.SK, s.r.o.
DREVARI.SK, s.r.o.