Slovensko podporuje úsilie lídrov EÚ obnoviť prírodu a znižovať emisie i znečistenie z priemyslu

Slovensko podporuje úsilie lídrov Európskej únie (EÚ) obnoviť prírodu, znižovať emisie skleníkových plynov, lepšie recyklovať, využívať odpady z obalov a účinnejšie čistiť odpadové vody.
BRATISLAVA 17. marca (SITA) - To boli témy zasadnutia Rady ministrov životného prostredia EÚ, ktorá sa konala v Bruseli. Delegáciu Slovenska viedol štátny tajomník ministerstva životného prostredia SR Michal Kiča. Absolvoval tiež sériu bilaterálnych rokovaní s rezortnými kolegami z Nemecka a Česka. Informovalo o tom v tlačovej správe Ministerstvo životného prostredia SR.

Slovensko sa pripojilo k výzve ministrov životného prostredia Francúzska, Nemecka, Luxemburska, Španielska a Belgicka o návrhu nariadenia o obnove prírody. Výzva bude adresovaná švédskemu predsedníctvu v Rade EÚ. Ambíciou je zachovať prírodné bohatstvo, obnovovať prirodzené prepojenie riek, poľnohospodárskych a lesných systémov a opeľovačov.

Ministri tiež rokovali o návrhu revízie smernice o priemyselných emisiách. Smernica upravuje vplyvy na životné prostredie z veľkých priemyselných zariadení. ako elektrárne, rafinérie, spracovanie a spaľovanie odpadu, výroba kovov, cementu, skla, chemikálií, celulózy, papiera, potravín a nápojov, ale aj intenzívny chov ošípaných a hydiny. Cieľom je podnietiť poľnohospodársku-priemyselnú transformáciu smerom k nulovému znečisťovaniu. Ďalšou témou bolo opätovné používanie a recyklácia obalov a odpadov z obalov. Štátny tajomník Kiča predstavil výsledky slovenského systému zálohovania PET fliaš a plechoviek. Zvýšiť účinnosť čistenia odpadových vôd má zabezpečiť revízia smernice o čistení komunálnych odpadových vôd. Jej cieľom je sprísniť limity pre vypúšťanie dusíka a fosforu z čistiarní odpadových vôd.


Príspevky autora SITA
Mohlo by Vás zaujímať
  • Otec zostal len dodávateľom surovín, výrobu prevzal syn

    Pre vybudovanie rodinnej firmy je prvoradé, aby sa rodičom podarilo pritiahnuť deti k podnikaniu. Rovnako dôležité je, aby starší nechali mladým vo firme dostatočne široký priestor. Inak v podniku nedorastú na samostatných lídrov. Štefan Nemčík si to vo svojej východoslovenskej píle Drevop uvedomil hneď po príchode syna Juraja pred dvanástimi rokmi.
  • Zlatý rok drevárov s rekordným ziskom i novými posilami

    Slovenské drevárstvo sa dlho nevedelo pozviechať z krízového prepadu, posledných pár rokov však rastie veľmi dynamicky.
  • Pri najvyšších tržbách nábytkári v strate

    Slovenská výroba nábytku sa vlani už druhý rok po sebe prepracovala k novým rekordným tržbám, prijíma zamestnancov a na rozdiel od pokrízových rokov sa jej vyhýba krach podnikov.
  • Arca vyzve Fiľa. V obchode roka ovládla druhú najväčšiu celulózku

    V jednej z najväčších fabrík na východe a druhom najväčšom drevokombináte po ružomberských papierňach Mondi SCP sa mení vlastník. Vranovskú Bukózu, ktorá vo výrobe celulózy a v ďalších činnostiach zamestnáva vyše tisíc ľudí, preberá nový investor. Ide o veľký moderný podnik so slušnými ziskmi, ktorý čaká rozširovanie. Bukóza sa stane vážnym konkurentom lídra biznisu, ktorý je v rukách juhoafrického Mondi a podnikateľa Milana Fiľa.
  • Zvolen si zaknihoval prvenstvo. Má najväčšiu pílu na listnaté drevo

    Na ihličnaté drevo má Slovensko hneď dve veľkokapacitné píly v Liptovskom Hrádku a Tomášovciach pri Lučenci.
DREVARI.SK, s.r.o.
DREVARI.SK, s.r.o.