ENVIRO: EÚ investuje viac ako 116 miliónov eur do strategických projektov členských štátov v oblasti životného prostredia

Európska komisia dnes oznámila investíciu vo výške viac ako 116 miliónov eur na strategické projekty programu LIFE, ktorými podporí osem veľkých projektov členských štátov EÚ, aby mohli naplniť svoje ciele v oblasti prírody a životného prostredia.
BRATISLAVA 9. marca (SITA) - Komisia očakáva, že sa na základe projektov zmobilizuje aj množstvo ďalších finančných prostriedkov z iných zdrojov EÚ vrátane poľnohospodárskych, štrukturálnych, regionálnych a výskumných fondov, ktoré doplnia súkromné investície. Projekty pomôžu, aby sa Európa stala do roku 2050 prvým klimaticky neutrálnym kontinentom a aby úspešne vykonávala Európsku zelenú dohodu. Informovala o tom v tlačovej správe Ingrid Ludviková zo Zastúpenia Európskej Komisie v SR.

Projekty podporujú aj stratégie EÚ v oblasti biodiverzity do roku 2030, ako aj akčný plán pre bežné hospodárstvo či nulové znečistenie, právne predpisy o obnove prírody aj prechod na čistú energiu. Program LIFE living Rivers je na Slovensku zameraný na zachovanie kvality vody, ochranu prirodzených biotopov a pôvodné druhy, ale aj na podporu udržateľného lesného hospodárstva a riadenia rybárstva. Projekt prispeje k vykonávaniu rámcovej smernice EÚ o vode a smernice o biotopoch.

Strategické projekty na ochranu prírody podporujú vykonávanie právnych predpisov a politík EÚ v oblasti životného prostredia na regionálnej, multiregionálnej, národnej alebo nadnárodnej úrovni. Tieto projekty pomáhajú krajinám EÚ začleniť ich ciele politiky v oblasti prírody a biodiverzity do iných politík a finančných nástrojov. Program LIFE je finančný nástroj EÚ pre životné prostredie a ochranu prírody. Európska komisia v rokoch 2021 až 2027 zahŕňa financovanie programu LIFE až na 5,4 mld. eur.


Príspevky autora SITA
Mohlo by Vás zaujímať
 • Rezorty nepodpísali do 1. apríla 2024 delimitačné protokoly o spravovaní lesov

  Rezorty životného prostredia a pôdohospodárstva nepodpísali do 1. apríla 2024 delimitačné protokoly o spravovaní lesov a nehnuteľností, ktoré prešli v rámci zonácie Veľkej Fatry a Slovenského krasu spod štátnych lesov do správy národných parkov, hoci to vyžaduje zákon.
 • Medzi top zákazníkov Lesov SR prenikli nové priekupnícke firmy na úkor niektorých fabrík

  Drevári sa začiatkom roka báli o presuny štátneho dreva do rúk priekupníkov blízkych vláde, no napokon si mnohí objemy udržali. Zmluvy štátnych lesov sa však skrátili. Spracovatelia sa preto obávajú, že neskôr budú musieť o surovinu bojovať znova. Niektoré fabriky boli navyše vytlačené spomedzi top zákazníkov Lesov SR a nahradili ich nové mená, ktoré drevo vyvážajú aj do cudziny. Medzi manažérmi Lesov SR si našla miesto aj bývalá pravá ruka Borisa Kollára.
 • Drevári sa obávajú, že na biznise s drevom zasa začínajú zarábať ľudia blízki Smeru a SNS. Štátne lesy im blokujú dodávky

  Štátne Lesy SR meškajú s podpisom zmlúv na tohtoročné dodávky dreva pre domáci drevospracujúci priemysel. Drevári za tým vidia možné presuny dreva, ktoré doteraz dostávali oni, na priekupníkov s kontaktmi na terajšiu vládnu koalíciu. Takto sa to dialo aj za minulých vlád Smeru a SNS. Lesy SR meškanie odôvodňujú tým, že sa ich noví manažéri vybraní koalíciou musia viac zoznámiť so stavom podniku.
 • Otec zostal len dodávateľom surovín, výrobu prevzal syn

  Pre vybudovanie rodinnej firmy je prvoradé, aby sa rodičom podarilo pritiahnuť deti k podnikaniu. Rovnako dôležité je, aby starší nechali mladým vo firme dostatočne široký priestor. Inak v podniku nedorastú na samostatných lídrov. Štefan Nemčík si to vo svojej východoslovenskej píle Drevop uvedomil hneď po príchode syna Juraja pred dvanástimi rokmi.
 • Zlatý rok drevárov s rekordným ziskom i novými posilami

  Slovenské drevárstvo sa dlho nevedelo pozviechať z krízového prepadu, posledných pár rokov však rastie veľmi dynamicky.
DREVARI.SK, s.r.o.
DREVARI.SK, s.r.o.