ENVIRO: EÚ investuje viac ako 116 miliónov eur do strategických projektov členských štátov v oblasti životného prostredia

Európska komisia dnes oznámila investíciu vo výške viac ako 116 miliónov eur na strategické projekty programu LIFE, ktorými podporí osem veľkých projektov členských štátov EÚ, aby mohli naplniť svoje ciele v oblasti prírody a životného prostredia.
BRATISLAVA 9. marca (SITA) - Komisia očakáva, že sa na základe projektov zmobilizuje aj množstvo ďalších finančných prostriedkov z iných zdrojov EÚ vrátane poľnohospodárskych, štrukturálnych, regionálnych a výskumných fondov, ktoré doplnia súkromné investície. Projekty pomôžu, aby sa Európa stala do roku 2050 prvým klimaticky neutrálnym kontinentom a aby úspešne vykonávala Európsku zelenú dohodu. Informovala o tom v tlačovej správe Ingrid Ludviková zo Zastúpenia Európskej Komisie v SR.

Projekty podporujú aj stratégie EÚ v oblasti biodiverzity do roku 2030, ako aj akčný plán pre bežné hospodárstvo či nulové znečistenie, právne predpisy o obnove prírody aj prechod na čistú energiu. Program LIFE living Rivers je na Slovensku zameraný na zachovanie kvality vody, ochranu prirodzených biotopov a pôvodné druhy, ale aj na podporu udržateľného lesného hospodárstva a riadenia rybárstva. Projekt prispeje k vykonávaniu rámcovej smernice EÚ o vode a smernice o biotopoch.

Strategické projekty na ochranu prírody podporujú vykonávanie právnych predpisov a politík EÚ v oblasti životného prostredia na regionálnej, multiregionálnej, národnej alebo nadnárodnej úrovni. Tieto projekty pomáhajú krajinám EÚ začleniť ich ciele politiky v oblasti prírody a biodiverzity do iných politík a finančných nástrojov. Program LIFE je finančný nástroj EÚ pre životné prostredie a ochranu prírody. Európska komisia v rokoch 2021 až 2027 zahŕňa financovanie programu LIFE až na 5,4 mld. eur.


Príspevky autora SITA
Mohlo by Vás zaujímať
  • Otec zostal len dodávateľom surovín, výrobu prevzal syn

    Pre vybudovanie rodinnej firmy je prvoradé, aby sa rodičom podarilo pritiahnuť deti k podnikaniu. Rovnako dôležité je, aby starší nechali mladým vo firme dostatočne široký priestor. Inak v podniku nedorastú na samostatných lídrov. Štefan Nemčík si to vo svojej východoslovenskej píle Drevop uvedomil hneď po príchode syna Juraja pred dvanástimi rokmi.
  • Zlatý rok drevárov s rekordným ziskom i novými posilami

    Slovenské drevárstvo sa dlho nevedelo pozviechať z krízového prepadu, posledných pár rokov však rastie veľmi dynamicky.
  • Pri najvyšších tržbách nábytkári v strate

    Slovenská výroba nábytku sa vlani už druhý rok po sebe prepracovala k novým rekordným tržbám, prijíma zamestnancov a na rozdiel od pokrízových rokov sa jej vyhýba krach podnikov.
  • Arca vyzve Fiľa. V obchode roka ovládla druhú najväčšiu celulózku

    V jednej z najväčších fabrík na východe a druhom najväčšom drevokombináte po ružomberských papierňach Mondi SCP sa mení vlastník. Vranovskú Bukózu, ktorá vo výrobe celulózy a v ďalších činnostiach zamestnáva vyše tisíc ľudí, preberá nový investor. Ide o veľký moderný podnik so slušnými ziskmi, ktorý čaká rozširovanie. Bukóza sa stane vážnym konkurentom lídra biznisu, ktorý je v rukách juhoafrického Mondi a podnikateľa Milana Fiľa.
  • Zvolen si zaknihoval prvenstvo. Má najväčšiu pílu na listnaté drevo

    Na ihličnaté drevo má Slovensko hneď dve veľkokapacitné píly v Liptovskom Hrádku a Tomášovciach pri Lučenci.
DREVARI.SK, s.r.o.
DREVARI.SK, s.r.o.