Agrárna komora Slovenska sa obáva, že Národný park Podunajsko zaberie časť úrodnej pôdy Podunajskej nížiny

Agrárna komora Slovenska (AKS) sa obáva vzniku nového národného parku Podunajsko, pretože by zabral časť úrodnej pôdy na Podunajskej nížine označovanej ako „obilnica Slovenska“.
BRATISLAVA 20. februára (SITA) – Poľnohospodári predpokladajú, že budú musieť ukončiť svoje hospodárenie v týchto lokalitách. Ministerstvo životného prostredia SR informovalo 19. januára o zámere zaviazať vládu SR, aby k 30. aprílu 2024 vyhlásila nový národný park Podunajsko. Informovalo o tom v tlačovej správe Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR.

Rezort pôdohospodárstva apeluje na poslancov NR SR, že také závažné zmeny v území, ako vznik národného parku, určenie ochranných zón, vplyvy na biodiverzitu, či hospodársku činnosť, by mali s dotknutými stranami komunikovať už pri príprave. Dôležité je, aby boli zohľadnené všetky aspekty vyhlásenia národného parku a aby ľudia vedeli, aké hospodárske činnosti bude a nebude možné v konkrétnom území vykonávať. Agrorezort je pripravený na podobných návrhoch spolupracovať a poskytnúť odborné kapacity pri príprave vládneho návrhu zákona, ak mu bude predchádzať konštruktívna odborná diskusia.

„Nastal čas na odbornú a verejnú diskusiu, ktorá prinesie odpoveď na otázku, či sa naša krajina nemá viac zamerať na ochranu a rozvoj biodiverzity v už existujúcich národných parkoch, ako umelo zakladať nové, či rozširovať zonáciu existujúcich národných parkov. Slovensko má v súčasnosti deväť národných parkov, ktoré zaberajú 7,5 percenta rozlohy krajiny. Česká republika má štyri parky, ktoré zaberajú 1,5 percenta, Nemecko 16 parkov, v ktorom je podiel územia parkov k rozlohe krajiny 2,7 percenta. Dávam si za domácu úlohu takúto odbornú diskusiu vyvolať,“ zaviazal sa poverený minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Samuel Vlčan.


Príspevky autora SITA
Mohlo by Vás zaujímať
 • Otec zostal len dodávateľom surovín, výrobu prevzal syn

  Pre vybudovanie rodinnej firmy je prvoradé, aby sa rodičom podarilo pritiahnuť deti k podnikaniu. Rovnako dôležité je, aby starší nechali mladým vo firme dostatočne široký priestor. Inak v podniku nedorastú na samostatných lídrov. Štefan Nemčík si to vo svojej východoslovenskej píle Drevop uvedomil hneď po príchode syna Juraja pred dvanástimi rokmi.
 • Zlatý rok drevárov s rekordným ziskom i novými posilami

  Slovenské drevárstvo sa dlho nevedelo pozviechať z krízového prepadu, posledných pár rokov však rastie veľmi dynamicky.
 • Pri najvyšších tržbách nábytkári v strate

  Slovenská výroba nábytku sa vlani už druhý rok po sebe prepracovala k novým rekordným tržbám, prijíma zamestnancov a na rozdiel od pokrízových rokov sa jej vyhýba krach podnikov.
 • Arca vyzve Fiľa. V obchode roka ovládla druhú najväčšiu celulózku

  V jednej z najväčších fabrík na východe a druhom najväčšom drevokombináte po ružomberských papierňach Mondi SCP sa mení vlastník. Vranovskú Bukózu, ktorá vo výrobe celulózy a v ďalších činnostiach zamestnáva vyše tisíc ľudí, preberá nový investor. Ide o veľký moderný podnik so slušnými ziskmi, ktorý čaká rozširovanie. Bukóza sa stane vážnym konkurentom lídra biznisu, ktorý je v rukách juhoafrického Mondi a podnikateľa Milana Fiľa.
 • Zvolen si zaknihoval prvenstvo. Má najväčšiu pílu na listnaté drevo

  Na ihličnaté drevo má Slovensko hneď dve veľkokapacitné píly v Liptovskom Hrádku a Tomášovciach pri Lučenci.
DREVARI.SK, s.r.o.
DREVARI.SK, s.r.o.