BRATISLAVA 7. februára (SITA) - Minister poveril Štátnu ochranu prírody SR vypracovaním projektu nového národného parku na Dunaji. Predsedníčka tvrdí, že nemôžu prijať rozhodnutie, ktoré vzniká bez vzájomnej informovanosti ľudí, ktorí žijú a hospodária v dotknutých územiach. Informovala o tom v tlačovej správe Agrárna komora Slovenska.
Žitný Ostrov a juh Slovenska patrí medzi najúrodnejšie lokality Slovenska. Ministra Budaja preto žiadajú, aby pred predkladaním poslaneckého návrhu novely zákona o ochrane prírody zvolal rokovanie s vedením agrárnej samosprávy, ktorá zastupuje a obhajuje záujmy 642 členov hospodáriacich na výmere 671-tisíc hektárov poľnohospodárskej pôdy na juhu Slovenska, uviedla Patasiová.
„Je nám známe, že národný park je rozsiahlejšie územie, prevažne s ekosystémami podstatne nezmenenými ľudskou činnosťou, tvoriace nadregionálne biocentrá, v ktorom je ochrana prírody nadradená nad ostatné činnosti,“ uviedla Patasiová. Dodala, že informácia o iniciatíve vytvoriť nový Národný park Podunajsko vyvolala napätie a nervozitu medzi poľnohospodármi. Najvýznamnejší pestovateľ koreňovej zeleniny farmár z Kľúčovca z úveru investoval do rozvoja rodinnej farmy, kde zamestnáva počas sezóny 30 až 50 ľudí a bojí sa, aby nemusel farmu zatvoriť.
Ministerstvo životného prostredia SR víta iniciatívu vzniku prvého národného parku na Dunaji - Národného parku Podunajsko. Ambíciou ministerstva je predložiť návrh na rokovanie vlády ešte počas tohto roka. Envirorezort poveril Štátnu ochranu prírody SR vypracovaním projektu a odbornej dokumentácie nového národného parku, ktorou sa určia hranice územia a zonácia. Náklady na správu budúceho národného parku dosiahnu približne 580-tisíc eur. S iniciatívou vytvoriť legislatívny rámec pre vznik Národného parku Podunajsko prišla skupina poslancov Národnej rady SR, ktorí 13. januára 2023 doručili do parlamentu poslanecký návrh novely zákona o ochrane prírody a krajiny. Podľa tohto návrhu má vláda do 30. marca 2024 nariadením vyhlásiť Národný park Podunajsko a jeho zóny.