Agrárna komora Slovenska nesúhlasí s novým projektom Národného parku Podunajsko bez diskusie s poľnohospodármi

Predsedníčka Agrárnej komory Slovenska Helena Patasiová vyjadruje v mene poľnohospodárov nesúhlas s iniciatívou ministra životného prostredia Jána Budaja a niektorých poslancov Národnej rady SR v súvislosti s prípravou vzniku Národného parku Podunajsko.
BRATISLAVA 7. februára (SITA) - Minister poveril Štátnu ochranu prírody SR vypracovaním projektu nového národného parku na Dunaji. Predsedníčka tvrdí, že nemôžu prijať rozhodnutie, ktoré vzniká bez vzájomnej informovanosti ľudí, ktorí žijú a hospodária v dotknutých územiach. Informovala o tom v tlačovej správe Agrárna komora Slovenska.

Žitný Ostrov a juh Slovenska patrí medzi najúrodnejšie lokality Slovenska. Ministra Budaja preto žiadajú, aby pred predkladaním poslaneckého návrhu novely zákona o ochrane prírody zvolal rokovanie s vedením agrárnej samosprávy, ktorá zastupuje a obhajuje záujmy 642 členov hospodáriacich na výmere 671-tisíc hektárov poľnohospodárskej pôdy na juhu Slovenska, uviedla Patasiová.

„Je nám známe, že národný park je rozsiahlejšie územie, prevažne s ekosystémami podstatne nezmenenými ľudskou činnosťou, tvoriace nadregionálne biocentrá, v ktorom je ochrana prírody nadradená nad ostatné činnosti,“ uviedla Patasiová. Dodala, že informácia o iniciatíve vytvoriť nový Národný park Podunajsko vyvolala napätie a nervozitu medzi poľnohospodármi. Najvýznamnejší pestovateľ koreňovej zeleniny farmár z Kľúčovca z úveru investoval do rozvoja rodinnej farmy, kde zamestnáva počas sezóny 30 až 50 ľudí a bojí sa, aby nemusel farmu zatvoriť.

Ministerstvo životného prostredia SR víta iniciatívu vzniku prvého národného parku na Dunaji - Národného parku Podunajsko. Ambíciou ministerstva je predložiť návrh na rokovanie vlády ešte počas tohto roka. Envirorezort poveril Štátnu ochranu prírody SR vypracovaním projektu a odbornej dokumentácie nového národného parku, ktorou sa určia hranice územia a zonácia. Náklady na správu budúceho národného parku dosiahnu približne 580-tisíc eur. S iniciatívou vytvoriť legislatívny rámec pre vznik Národného parku Podunajsko prišla skupina poslancov Národnej rady SR, ktorí 13. januára 2023 doručili do parlamentu poslanecký návrh novely zákona o ochrane prírody a krajiny. Podľa tohto návrhu má vláda do 30. marca 2024 nariadením vyhlásiť Národný park Podunajsko a jeho zóny.


Príspevky autora SITA
Mohlo by Vás zaujímať
 • Otec zostal len dodávateľom surovín, výrobu prevzal syn

  Pre vybudovanie rodinnej firmy je prvoradé, aby sa rodičom podarilo pritiahnuť deti k podnikaniu. Rovnako dôležité je, aby starší nechali mladým vo firme dostatočne široký priestor. Inak v podniku nedorastú na samostatných lídrov. Štefan Nemčík si to vo svojej východoslovenskej píle Drevop uvedomil hneď po príchode syna Juraja pred dvanástimi rokmi.
 • Zlatý rok drevárov s rekordným ziskom i novými posilami

  Slovenské drevárstvo sa dlho nevedelo pozviechať z krízového prepadu, posledných pár rokov však rastie veľmi dynamicky.
 • Pri najvyšších tržbách nábytkári v strate

  Slovenská výroba nábytku sa vlani už druhý rok po sebe prepracovala k novým rekordným tržbám, prijíma zamestnancov a na rozdiel od pokrízových rokov sa jej vyhýba krach podnikov.
 • Arca vyzve Fiľa. V obchode roka ovládla druhú najväčšiu celulózku

  V jednej z najväčších fabrík na východe a druhom najväčšom drevokombináte po ružomberských papierňach Mondi SCP sa mení vlastník. Vranovskú Bukózu, ktorá vo výrobe celulózy a v ďalších činnostiach zamestnáva vyše tisíc ľudí, preberá nový investor. Ide o veľký moderný podnik so slušnými ziskmi, ktorý čaká rozširovanie. Bukóza sa stane vážnym konkurentom lídra biznisu, ktorý je v rukách juhoafrického Mondi a podnikateľa Milana Fiľa.
 • Zvolen si zaknihoval prvenstvo. Má najväčšiu pílu na listnaté drevo

  Na ihličnaté drevo má Slovensko hneď dve veľkokapacitné píly v Liptovskom Hrádku a Tomášovciach pri Lučenci.
DREVARI.SK, s.r.o.
DREVARI.SK, s.r.o.