BANSKÁ BYSTRICA: Samospráva má pripomienky k zonácii Národného parku Veľká Fatra

Dokumenty nemôžu byť prijaté s nedostatkami a pod časovým stresom. Konštatuje to banskobystrická samospráva k oznámeniu od Okresného úradu v Žiline o zámere vyhlásiť zóny Národného parku Veľká Fatra, zmene jeho hraníc, ako aj úprave ochranného pásma na roky 2023 až 2052.
BANSKÁ BYSTRICA 13. januára (SITA) – Ako informovala hovorkyňa banskobystrického primátora Dominika Adamovičová, mesto ako vlastník pozemkov o rozlohe 2 335 hektárov, ktorých sa zonácia týka a ich správca – Mestské lesy Banská Bystrica, s. r. o. dnes adresovali list okresnému úradu, v ktorom vznášajú niekoľko pripomienok.

„Vítame tento zámer, pretože dobrá zonácia národného parku je dôležitým predpokladom pre ochranu prírody a odborné obhospodarovanie lesných ekosystémov. Aj z tohto dôvodu pristupujeme k veci zodpovedne a spoločne s mestskými lesmi sme pripravili viaceré pripomienky, ktorých zámerom je odstrániť zistené nedostatky a vylepšiť ich tak, aby boli v prospech obyvateľov Banskej Bystrice i všetkých návštevníkov Národného parku Veľká Fatra. Verím, že po kvalitnom dopracovaní dokumentácie s akceptáciou našich pripomienok sa nám spoločným úsilím podarí zabezpečiť adekvátnu ochranu tohto vzácneho územia,“ hovorí primátor mesta Banská Bystrica Ján Nosko.

Celkovo bolo podaných dvanásť pripomienok, týkajúcich sa napríklad obmedzenia poľovníctva či lesníckych činností počas roka. Zároveň ide o žiadosť o zastúpenie v Rade národného parku NP Veľká Fatra a zahrnuté sú v nich aj kategorické návrhy na prehodnotenia návrhových statí príslušných dokumentov.

„Nesúhlasíme s časovým obmedzením niektorých prác v zóne „C“, kde navrhujeme ponechať doterajší stav, teda vykonávanie daných činností bez časového obmedzenia. Ďalej nesúhlasíme napríklad s ponechávaním kalamitného dreva z dôvodu šírenia podkôrneho hmyzu. Predložené dokumenty k zonácii by mali platiť 30 rokov, ich dosah na naše lesy je však oveľa dlhší, preto dúfame, že naše pripomienky budú zapracované. Sme otvorení akejkoľvek ďalšej odbornej diskusii,“ dodáva riaditeľ Mestských lesov Blažej Možucha.

Mesto Banská Bystrica vlastní lesy o výmere približne 7 200 hektárov už od roku 1255, keď ich získalo na základe výsadnej listiny kráľa Bela IV. V súčasnosti sa o lesný majetok starajú mestské lesy, ktoré preferujú prírode blízke a trvalo udržateľné spôsoby hospodárenia. Približne jedna tretina týchto lesov je súčasťou Národného parku Veľká Fatra a nachádzajú sa tu i viaceré maloplošné chránené územia z dôvodu ochrany vzácnych druhov rastlín a živočíchov.

Okresný úrad v Žiline ohlásil zámer vyhlásenia zón Národného parku Veľká Fatra, zmeny jeho hraníc a hraníc ochranného pásma už v decembri minulého roka. Mestu boli rozsiahle dokumenty s konkrétnymi podmienkami, za akých by malo k zonácii dôjsť, predložené v pondelok 9. januára 2023.


Príspevky autora SITA
Mohlo by Vás zaujímať
  • Tarabov útok na národné parky: Nariadil veľké prepúšťanie a zobral im peniaze zo štátneho rozpočtu

    Riaditelia národných parkov majú prepustiť takmer 80 ľudí. Minister im zároveň drasticky znížil príspevok na tento rok zo štátneho rozpočtu a obmedzil aj peniaze z eurofondov. Podľa bývalého štátneho tajomníka rezortu Michala Kiču ide o neakceptovateľný útok na ochranu prírody na Slovensku.
  • Rezorty nepodpísali do 1. apríla 2024 delimitačné protokoly o spravovaní lesov

    Rezorty životného prostredia a pôdohospodárstva nepodpísali do 1. apríla 2024 delimitačné protokoly o spravovaní lesov a nehnuteľností, ktoré prešli v rámci zonácie Veľkej Fatry a Slovenského krasu spod štátnych lesov do správy národných parkov, hoci to vyžaduje zákon.
  • Medzi top zákazníkov Lesov SR prenikli nové priekupnícke firmy na úkor niektorých fabrík

    Drevári sa začiatkom roka báli o presuny štátneho dreva do rúk priekupníkov blízkych vláde, no napokon si mnohí objemy udržali. Zmluvy štátnych lesov sa však skrátili. Spracovatelia sa preto obávajú, že neskôr budú musieť o surovinu bojovať znova. Niektoré fabriky boli navyše vytlačené spomedzi top zákazníkov Lesov SR a nahradili ich nové mená, ktoré drevo vyvážajú aj do cudziny. Medzi manažérmi Lesov SR si našla miesto aj bývalá pravá ruka Borisa Kollára.
  • Drevári sa obávajú, že na biznise s drevom zasa začínajú zarábať ľudia blízki Smeru a SNS. Štátne lesy im blokujú dodávky

    Štátne Lesy SR meškajú s podpisom zmlúv na tohtoročné dodávky dreva pre domáci drevospracujúci priemysel. Drevári za tým vidia možné presuny dreva, ktoré doteraz dostávali oni, na priekupníkov s kontaktmi na terajšiu vládnu koalíciu. Takto sa to dialo aj za minulých vlád Smeru a SNS. Lesy SR meškanie odôvodňujú tým, že sa ich noví manažéri vybraní koalíciou musia viac zoznámiť so stavom podniku.
  • Otec zostal len dodávateľom surovín, výrobu prevzal syn

    Pre vybudovanie rodinnej firmy je prvoradé, aby sa rodičom podarilo pritiahnuť deti k podnikaniu. Rovnako dôležité je, aby starší nechali mladým vo firme dostatočne široký priestor. Inak v podniku nedorastú na samostatných lídrov. Štefan Nemčík si to vo svojej východoslovenskej píle Drevop uvedomil hneď po príchode syna Juraja pred dvanástimi rokmi.
DREVARI.SK, s.r.o.
DREVARI.SK, s.r.o.