V roku 2022 sa plocha lesov obhospodarovaná v súlade s princípmi prírode blízkeho hospodárenia zväčšila o 21 000 ha

Štátny podnik Lesy SR pokračoval tento rok s rozširovaním území v súlade s princípmi tzv. prírode blízkeho hospodárenia v lesoch (PBHL).
BRATISLAVA 19. decembra (SITA) - Plocha sa zväčšila o takmer 21 000 ha na celkových 150 000 ha. Prechod na PBHL bude pokračovať aj v ďalších rokoch, cieľom je obhospodarovať aspoň 35 percent lesných porastov v správe š. p. Lesy SR v horizonte 7 - 10 rokov. Informovalo o tom v tlačovej správe Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR.

PBHL sa realizuje jemnými metódami ťažby. Lesník vyberá strom z lesa a šetrne s kvalitnou technikou alebo s ťažnými koňmi. Výsledkom je trvalý les, ktorý zadržiava vodu v krajine, pozitívne ovplyvňuje klímu, nevysušuje a chráni vzácnu lesnú pôdu a prispieva k ochrane biodiverzity. V súlade s platnou legislatívou vytvoril š. p. Lesy SR pracovné miesta koordinátorov PBHL pre všetky jeho organizačné zložky. Úlohou je organizovať a odborne zabezpečovať vzdelávacie aktivity, poradenskú a konzultačnú činnosť k PBHL pre pracovníkov lesníckej prevádzky.

Súčasťou štátneho podniku je aj chov ťažných koní plemena Norik v Dobšinej a Veľkej Lúke. „Tieto kone sú špeciálne vyšľachtené na prácu v náročnom lesnom teréne. Tradícia ich chovu na Muránskej planine siaha do roku 1950, ako šľachtiteľský chov bol uznaný v roku 1995. Prechodom nehnuteľného a súvisiaceho majetku v rámci zonácie národného parku Muránska Planina prišiel štátny podnik o zdroje na financovanie chovu ťažných koní aj pre potreby PBHL," uzavrelo ministerstvo


Príspevky autora SITA
Mohlo by Vás zaujímať
  • Tarabov útok na národné parky: Nariadil veľké prepúšťanie a zobral im peniaze zo štátneho rozpočtu

    Riaditelia národných parkov majú prepustiť takmer 80 ľudí. Minister im zároveň drasticky znížil príspevok na tento rok zo štátneho rozpočtu a obmedzil aj peniaze z eurofondov. Podľa bývalého štátneho tajomníka rezortu Michala Kiču ide o neakceptovateľný útok na ochranu prírody na Slovensku.
  • Rezorty nepodpísali do 1. apríla 2024 delimitačné protokoly o spravovaní lesov

    Rezorty životného prostredia a pôdohospodárstva nepodpísali do 1. apríla 2024 delimitačné protokoly o spravovaní lesov a nehnuteľností, ktoré prešli v rámci zonácie Veľkej Fatry a Slovenského krasu spod štátnych lesov do správy národných parkov, hoci to vyžaduje zákon.
  • Medzi top zákazníkov Lesov SR prenikli nové priekupnícke firmy na úkor niektorých fabrík

    Drevári sa začiatkom roka báli o presuny štátneho dreva do rúk priekupníkov blízkych vláde, no napokon si mnohí objemy udržali. Zmluvy štátnych lesov sa však skrátili. Spracovatelia sa preto obávajú, že neskôr budú musieť o surovinu bojovať znova. Niektoré fabriky boli navyše vytlačené spomedzi top zákazníkov Lesov SR a nahradili ich nové mená, ktoré drevo vyvážajú aj do cudziny. Medzi manažérmi Lesov SR si našla miesto aj bývalá pravá ruka Borisa Kollára.
  • Drevári sa obávajú, že na biznise s drevom zasa začínajú zarábať ľudia blízki Smeru a SNS. Štátne lesy im blokujú dodávky

    Štátne Lesy SR meškajú s podpisom zmlúv na tohtoročné dodávky dreva pre domáci drevospracujúci priemysel. Drevári za tým vidia možné presuny dreva, ktoré doteraz dostávali oni, na priekupníkov s kontaktmi na terajšiu vládnu koalíciu. Takto sa to dialo aj za minulých vlád Smeru a SNS. Lesy SR meškanie odôvodňujú tým, že sa ich noví manažéri vybraní koalíciou musia viac zoznámiť so stavom podniku.
  • Otec zostal len dodávateľom surovín, výrobu prevzal syn

    Pre vybudovanie rodinnej firmy je prvoradé, aby sa rodičom podarilo pritiahnuť deti k podnikaniu. Rovnako dôležité je, aby starší nechali mladým vo firme dostatočne široký priestor. Inak v podniku nedorastú na samostatných lídrov. Štefan Nemčík si to vo svojej východoslovenskej píle Drevop uvedomil hneď po príchode syna Juraja pred dvanástimi rokmi.
DREVARI.SK, s.r.o.
DREVARI.SK, s.r.o.