Výroba a ostrenie nástrojov á la WEINIG

Váš produkt nie je závislý iba na kvalitnom profilovacom alebo hobľovacom stroji. Netreba podceňovať ani nástroje, ktoré sú na ňom osadené.
Rondamat 960Rondamat 960
Rondamat 980Rondamat 980
Rondamat 1000Rondamat 1000
Je to presne ako s pretekárskym autom. Môžete mať výkon ale chybné pneumatiky Vás zaradia na koniec štartového poľa. Aby stroje Weinig boli vždy osadené kvalitným a presným nástrojom, vo svojom portfóliu má Weinig aj nástrojové brúsky. Úplne nahrubo môžeme nástroje do frézok Weinig rozdeliť na hobľovacie a profilovacie. Oba typy nástrojov majú odlišný spôsob brúsenia. Aké brúsky teda pripadajú do úvahy pri jednotlivých aplikáciách?

Úplne najjednoduchšia brúska je Rondamat 168. Táto je stavaná veľmi univerzálne – je určená pre ostrenie hobľovacích hláv, frézovacích nástrojov a pílových kotúčov. Je to široké spektrum a z toho dôvodu je tu viac obmedzení čo sa týka rozmerov a komfortu obsluhy, ako u ďalších modelov.

Rondamat 960 je brúska, na ktorej viete ostriť tak hobľovacie hlavy, ako aj profilovacie nástroje osadené tvarovými nožmi. Tvarový nôže je polotovar do hrúbky 10 mm, do ktorého môžete vybrúsiť rôzne tvary podľa Vašich potrieb. Brúska Rondamat 960 je kopírovacia, teda najskôr potrebujete šablónu, podľa ktorej kopírovaním vybrúsite profil do tvarového noža. Šablónu si buď necháte vyrobiť externe, alebo si ju prostredníctvom rôznych softvérov a malej CNC frézky dokážete vyrobiť sami. Pri tejto brúske máme možnosti plne manuálneho brúsenia, alebo automatického. V druhom prípade sa brúsič môže po osadení nástroja a zadaní programu plne venovať inej práci.

Rondamat 980 je automatická výkonná brúska na hobľovacie hlavy a frézy. Tvarové brúsenie tu možné nie je. Tento model je obľúbený kvôli robustnej konštrukcii a vysokej presnosti. Ak používate Hydro-nástroje, je to pre Vás tá pravá voľba.

Ďalší v rade je Rondamat 985 s podobnými funkciami ako model 980, tu ale so šírkou nástroja do 720 mm.

High-end model je Rondamat 1000 určený na hobľovacie a profilovacie hlavy. Výroba profilov tu ale postúpila do najvyššej úrovne. Rondamat 1000 je CNC brúska, nepotrebujete teda žiadne šablóny, žiadne frézky, brúska je plne automatická a PC riadená. Konštruktér profilu vytvorí alebo len naimportuje CAD dáta o profile a brúska tento profily automaticky vybrúsi alebo nabrúsi.

To ale nie je všetko. Každý nástroj po vybrúsení alebo prebrúsení má svoje parametre, ktoré každým ďalším prebrúsením zmení. Ide hlavne o polomer. Dnešné frézky Weinig sú skoro všetky vybavené elektronickým systémom nastavovania a riadenia. Systémy PowerCom obsahujú údaje o profiloch, nástrojoch, parametroch nástrojov a mnohé ďalšie funkcie. Po každom prebrúsení by ste museli parametre nastavenia stroja nanovo nastaviť na nový polomer nástrojov. Ale ak je brúsiareň vybavená meracím zariadením OptiControl PowerCom, dá sa nástroj ešte v brúsiarni zmerať a jeho nové hodnoty online preniesť do profilovacieho stroja. Obsluha len príjme nové ostré nástroje, vyberie si výrobný program/profil a môže vyrábať. Žiadne premeriavanie, žiadne dolaďovanie. Hneď prvý dielec je presný.

Na túto tému by sa dali písať rozsiahle články. Ak zvažujete vlastnú brúsku alebo Vás téma zaujala, kontaktujte našich technických poradcov.


Príspevky autora Král, s. r. o.
Mohlo by Vás zaujímať
 • Stolní pila Wood-Mizer MS750 pro profesionální formátování desek a řezání dřeva

  Společnost Wood-Mizer rozšiřuje svůj sortiment dřevoobráběcích strojů o pokročilou pilu na desky pro řezání různých desek, dřevěných tabulí a masivního dřevěného materiálu. Model MS750 je vybaven robustní řeznou jednotkou z litiny, drážkovacím pilovým kotoučem a hliníkovým posuvným stolem. Stroj byl vyvinut pro truhlářské dílny a výrobce nábytku, kteří neustále hledají efektivnější způsoby přesného formátování a řezání různých dřevěných materiálů.
 • Wood-Mizer rozšiřuje svou Dřevoobráběcí řadu vysoce funkční stolní pilou MS500

  Tento profesionální nástroj je výsledkem spolupráce evropských inženýrů a zkušených truhlářů. Byl vyvinut tak, aby odpovídal každodenním potřebám malé a střední truhlářské dílny a umožňoval efektivní řezání různých druhů dřevěných desek.
 • Zapojte umělou inteligenci do procesu optické kontroly dřeva

  Suky, trhliny nebo ulámané rohy. Tyto a mnohé další vady mají negativní vliv na kvalitu dřeva, a tak snižují jakost finálních dřevěných výrobků. Proto je důležité je při výrobním procesu odhalit včas. Díky systémům optické kontroly je hledání vad a třídění nejen rychlé, ale i velmi přesné.
 • Společnost Wood-Mizer přidává k řadě pil LT20 volitelnou hlavu WIDE (široká)

  Uvedením pily LT20WIDE na trh společnost Wood-Mizer dokončila implementaci možnosti WIDE do celé řady pil LT, která zahrnuje stroje LT15, LT20, LT40 a LT70.
 • Prírodné, prirodzené, naturálne. Riešenia pre každú požiadavku

  V dnešnej dynamickej dobe si každý z nás po náročnom pracovnom dni hľadá zónu pre relax a regeneráciu. Zároveň ma každý svoje vlastné požiadavky na prostredie, ktoré zónu nášho oddychu definujú. Okenné elementy ako aj zimné záhrady sú dnes ich neoddeliteľnou súčasťou.
DREVARI.SK, s.r.o.
DREVARI.SK, s.r.o.