EÚ: Rada a Európsky parlament sa dohodli na obmedzeniach pre výrobky súvisiace s odlesňovaním

Rada Európskej únie (EÚ) a Európsky parlament dospeli k predbežnej dohode o návrhu na zníženie rizika odlesňovania a degradácie lesov v súvislosti s produktmi, ktoré sú dovážané alebo vyvážané z EÚ.
BRATISLAVA 6. decembra (SITA) - Obe inštitúcie ju ešte musia formálne schváliť. Rada o tom informuje na svojej webstránke.

Predbežná dohoda stanovuje pravidlá povinnej starostlivosti pre všetkých prevádzkovateľov a obchodníkov, ktorí umiestňujú, sprístupňujú alebo vyvážajú z trhu EÚ palmový olej, hovädzie mäso, drevo, kávu, kakao, kaučuk a sóju. Pravidlá platia aj pre odvodené produkty, ako je čokoláda, nábytok, papier s potlačou a vybrané deriváty na báze palmového oleja. O dva roky sa uskutoční preskúmanie, ktoré určí, či je treba zaradiť aj ďalšie produkty.

Spoluzákonodarcovia stanovili konečný dátum platnosti nových pravidiel na 31. december 2020, čo znamená, že na trhu EÚ alebo na export budú povolené iba produkty, ktoré boli vyrobené na pôde, ktorá nebola vystavená odlesňovaniu alebo degradácii lesov po tomto termíne.

Dohoda zahŕňa aj prísne povinnosti povinnej starostlivosti pre hospodárske subjekty, od ktorých bude vyžadovať, aby vysledovali výrobky, ktoré predávajú, späť na pozemok, kde boli vyrobené. Nové pravidlá zároveň zabraňujú duplicite povinností a znižujú administratívnu záťaž pre prevádzkovateľov a orgány. Malí prevádzkovatelia sa budú môcť spoľahnúť sa na väčších prevádzkovateľov pri príprave vyhlásení o povinnej starostlivosti.

Rada EÚ a europarlament sa dohodli na vytvorení systému porovnávania, ktorý priraďuje tretím krajinám a krajinám EÚ úroveň rizika súvisiaceho s odlesňovaním a degradáciou lesov. To určí úroveň špecifických povinností prevádzkovateľov a orgánov členských štátov vykonávať inšpekcie a kontroly.

Dohoda zahŕňa aj postihy za porušenie pravidiel. Stanovuje, že pokuty úmerné škodám na životnom prostredí a hodnote príslušných komodít alebo výrobkov by mali byť stanovené na úrovni aspoň 4 percentá ročného obratu prevádzkovateľov v EÚ a mali by zahŕňať dočasné vylúčenie z procesov verejného obstarávania a prístupu k verejnému financovaniu.


Príspevky autora SITA
Mohlo by Vás zaujímať
  • Tarabov útok na národné parky: Nariadil veľké prepúšťanie a zobral im peniaze zo štátneho rozpočtu

    Riaditelia národných parkov majú prepustiť takmer 80 ľudí. Minister im zároveň drasticky znížil príspevok na tento rok zo štátneho rozpočtu a obmedzil aj peniaze z eurofondov. Podľa bývalého štátneho tajomníka rezortu Michala Kiču ide o neakceptovateľný útok na ochranu prírody na Slovensku.
  • Rezorty nepodpísali do 1. apríla 2024 delimitačné protokoly o spravovaní lesov

    Rezorty životného prostredia a pôdohospodárstva nepodpísali do 1. apríla 2024 delimitačné protokoly o spravovaní lesov a nehnuteľností, ktoré prešli v rámci zonácie Veľkej Fatry a Slovenského krasu spod štátnych lesov do správy národných parkov, hoci to vyžaduje zákon.
  • Medzi top zákazníkov Lesov SR prenikli nové priekupnícke firmy na úkor niektorých fabrík

    Drevári sa začiatkom roka báli o presuny štátneho dreva do rúk priekupníkov blízkych vláde, no napokon si mnohí objemy udržali. Zmluvy štátnych lesov sa však skrátili. Spracovatelia sa preto obávajú, že neskôr budú musieť o surovinu bojovať znova. Niektoré fabriky boli navyše vytlačené spomedzi top zákazníkov Lesov SR a nahradili ich nové mená, ktoré drevo vyvážajú aj do cudziny. Medzi manažérmi Lesov SR si našla miesto aj bývalá pravá ruka Borisa Kollára.
  • Drevári sa obávajú, že na biznise s drevom zasa začínajú zarábať ľudia blízki Smeru a SNS. Štátne lesy im blokujú dodávky

    Štátne Lesy SR meškajú s podpisom zmlúv na tohtoročné dodávky dreva pre domáci drevospracujúci priemysel. Drevári za tým vidia možné presuny dreva, ktoré doteraz dostávali oni, na priekupníkov s kontaktmi na terajšiu vládnu koalíciu. Takto sa to dialo aj za minulých vlád Smeru a SNS. Lesy SR meškanie odôvodňujú tým, že sa ich noví manažéri vybraní koalíciou musia viac zoznámiť so stavom podniku.
  • Otec zostal len dodávateľom surovín, výrobu prevzal syn

    Pre vybudovanie rodinnej firmy je prvoradé, aby sa rodičom podarilo pritiahnuť deti k podnikaniu. Rovnako dôležité je, aby starší nechali mladým vo firme dostatočne široký priestor. Inak v podniku nedorastú na samostatných lídrov. Štefan Nemčík si to vo svojej východoslovenskej píle Drevop uvedomil hneď po príchode syna Juraja pred dvanástimi rokmi.
DREVARI.SK, s.r.o.
DREVARI.SK, s.r.o.