MŽP: Envirorezort oznámil zonáciu troch Národných parkov

Oddnes sa začína zonácia troch slovenských národných parkov. Zonáciou prejdú národný park Slovenský kras, Poloniny a Veľká Fatra.
BRATISLAVA 2. decembra (SITA) - Predstavitelia Ministerstva životného prostredia SR (MŽP) o tom informovali na dnešnej tlačovej besede. Slovenský kras má v súčasnosti štyri percentá bezzásahovej zóny a MŽP chce dosiahnuť až 24 percent. Národný park Poloniny má momentálne deväť percent bezzásahovej zóny a ministerstvo plánuje dosiahnuť 46 percent a Národný park Veľká Fatra má 21 percent a rezort by sa chcel dostať na číslo 41 a do budúcna až do 50 percent.

Zvýšenie bezzásahovej zóny znamená najmä veľké zvýšenie vodozádržnej schopnosti chráneného územia, drevo, ktoré sa nebude vyvážať, a je garanciou, že Slovensko nebude vysychať v takom tempe, ako za posledné roky. Drevo má funkciu špongie na zadržiavanie vody, bez nej Slovensko posiela vodu preč z územia.

V procese prípravy je príprava zonácie aj ďalších národných parkov, ako napríklad Malá Fatra, Tatranský národný park, alebo Národný park Nízke Tatry.


Príspevky autora SITA
Mohlo by Vás zaujímať
 • Otec zostal len dodávateľom surovín, výrobu prevzal syn

  Pre vybudovanie rodinnej firmy je prvoradé, aby sa rodičom podarilo pritiahnuť deti k podnikaniu. Rovnako dôležité je, aby starší nechali mladým vo firme dostatočne široký priestor. Inak v podniku nedorastú na samostatných lídrov. Štefan Nemčík si to vo svojej východoslovenskej píle Drevop uvedomil hneď po príchode syna Juraja pred dvanástimi rokmi.
 • Zlatý rok drevárov s rekordným ziskom i novými posilami

  Slovenské drevárstvo sa dlho nevedelo pozviechať z krízového prepadu, posledných pár rokov však rastie veľmi dynamicky.
 • Pri najvyšších tržbách nábytkári v strate

  Slovenská výroba nábytku sa vlani už druhý rok po sebe prepracovala k novým rekordným tržbám, prijíma zamestnancov a na rozdiel od pokrízových rokov sa jej vyhýba krach podnikov.
 • Arca vyzve Fiľa. V obchode roka ovládla druhú najväčšiu celulózku

  V jednej z najväčších fabrík na východe a druhom najväčšom drevokombináte po ružomberských papierňach Mondi SCP sa mení vlastník. Vranovskú Bukózu, ktorá vo výrobe celulózy a v ďalších činnostiach zamestnáva vyše tisíc ľudí, preberá nový investor. Ide o veľký moderný podnik so slušnými ziskmi, ktorý čaká rozširovanie. Bukóza sa stane vážnym konkurentom lídra biznisu, ktorý je v rukách juhoafrického Mondi a podnikateľa Milana Fiľa.
 • Zvolen si zaknihoval prvenstvo. Má najväčšiu pílu na listnaté drevo

  Na ihličnaté drevo má Slovensko hneď dve veľkokapacitné píly v Liptovskom Hrádku a Tomášovciach pri Lučenci.
DREVARI.SK, s.r.o.
DREVARI.SK, s.r.o.