ANALÝZA: Exportéri energetickej štiepky a peliet profitujú zo zvýšeného dopytu

Dopyt po palivovom dreve sa zvýšil naprieč Európou, jeho produkciu však nemožno zvýšiť z mesiaca na mesiac.
BRATISLAVA 22. novembra (SITA) - To vyháňa ceny nahor a nahráva vývozcom, ktorí vyvážajú palivové drevo čoraz drahšie. Kým množstvo vyvezených ton zo Slovenska za sedem mesiacov tohto roka sa medziročne takmer nezmenilo, vývoz v peňažnom vyjadrení rástol o vyše 60 percent.

Ako prudko sa zdvihli jednotkové ceny vyvezenej tony palivového dreva v európskych krajinách, ukazujú údaje Eurostatu. Pod pojem palivové drevo štatistici zahŕňajú aj energonosiče ako brikety a pelety, nielen surové drevo vo forme polien, klátov, viazaníc či zbytky z výroby, rezania alebo zvyšného odpadu z dreva. V tom je rozdiel oproti pojmu „palivové drevo“, ktorý používajú lesy a píly na označenie najnižšej kvalitatívnej skupiny dreva.

Zo Slovenska sa ako palivové drevo vyváža predovšetkým energetická štiepka a pelety. Najväčšími výrobcami a vývozcami sú pobočky zahraničných firiem. Mierne nižší, ale nie výrazne zaostávajúci vývozný výkon podávajú podľa účtovných závierok domáce firmy. Exportéri palivového dreva zo Slovenska aktuálne deklarujú jeden z najvyšších rastov cien v Európe. Ich vývozné ceny vzrástli za sedem mesiacov tohto roka podľa údajov Eurostatu o viac ako 60 percent medziročne. Vyššie medziročné speňaženie na zahraničných trhoch dosiahli z európskych krajín len Bulharsko, Poľsko a Španielsko. Ide o historický rast vývozných cien palivového dreva.

Exportéri palivového dreva zo Slovenska získali nielen z cenového rastu, ale aj z teritoriálnej zmeny vývozu. Prispôsobili sortimentnú skladbu požiadavkám solventnejších odberateľov a z lacnejších trhov sa presúvajú na drahšie zahraničné trhy. To im pomohlo lepšie speňažiť vývozný artikel. Najväčším odberateľom palivového dreva zo Slovenska sa v siedmich mesiacoch tohto roka stalo Taliansko, krajina s lukratívnym trhom, kam slovenskí exportéri vyviezli tonu v priemere za 250 eur. Taliansko odoberá takmer 42 percent ton palivového dreva. Vlani to bola tretina a predvlani 25 percent vyvezeného objemu.

Vývoz do Rakúska, odkiaľ slovenskí exportéri inkasovali relatívne nízke sumy v prepočte na vyvezenú tonu, poklesol. Priemerné vývozné ceny do Rakúska a zároveň aj do Maďarska sa pohybovali okolo 100 eur za tonu. Aktuálne do Rakúska putuje 31 percent vývozu. Vlani to bola polovica a v roku 2020 až 60 percent. Do rovnako lacného Maďarska smerujú 4 percentá exportu. Slovinsko odoberá po vlaňajšom zdvojnásobení objemu 6 percent za dvojnásobok maďarskej ceny. Stabilných desať percent tvorí vývoz do Česka, tento rok v priemere za 140 eur na tonu.

Vývozcovia zo Slovenska výnimočne zinkasovali za menšie množstvá exportu v priemere aj viac ako 600 eur za tonu. Najvyššie speňaženie palivového dreva dosiahli vo Švajčiarsku, Lotyšsku či Grécku.

Ani po úspešnom raste priemernej vývoznej ceny sa slovenskí vývozcovia nedotiahli na najdrahších exportérov. Vedie Taliansko s priemernou tohtoročnou vývoznou cenou 400 eur za tonu, nasledované Írskom či Dánskom. Po cenovom vzopätí k nim možno zaradiť už aj Poľsko s cenou doťahujúcou sa v júli až k 300 eurám.


Príspevky autora SITA
Mohlo by Vás zaujímať
 • Otec zostal len dodávateľom surovín, výrobu prevzal syn

  Pre vybudovanie rodinnej firmy je prvoradé, aby sa rodičom podarilo pritiahnuť deti k podnikaniu. Rovnako dôležité je, aby starší nechali mladým vo firme dostatočne široký priestor. Inak v podniku nedorastú na samostatných lídrov. Štefan Nemčík si to vo svojej východoslovenskej píle Drevop uvedomil hneď po príchode syna Juraja pred dvanástimi rokmi.
 • Zlatý rok drevárov s rekordným ziskom i novými posilami

  Slovenské drevárstvo sa dlho nevedelo pozviechať z krízového prepadu, posledných pár rokov však rastie veľmi dynamicky.
 • Pri najvyšších tržbách nábytkári v strate

  Slovenská výroba nábytku sa vlani už druhý rok po sebe prepracovala k novým rekordným tržbám, prijíma zamestnancov a na rozdiel od pokrízových rokov sa jej vyhýba krach podnikov.
 • Arca vyzve Fiľa. V obchode roka ovládla druhú najväčšiu celulózku

  V jednej z najväčších fabrík na východe a druhom najväčšom drevokombináte po ružomberských papierňach Mondi SCP sa mení vlastník. Vranovskú Bukózu, ktorá vo výrobe celulózy a v ďalších činnostiach zamestnáva vyše tisíc ľudí, preberá nový investor. Ide o veľký moderný podnik so slušnými ziskmi, ktorý čaká rozširovanie. Bukóza sa stane vážnym konkurentom lídra biznisu, ktorý je v rukách juhoafrického Mondi a podnikateľa Milana Fiľa.
 • Zvolen si zaknihoval prvenstvo. Má najväčšiu pílu na listnaté drevo

  Na ihličnaté drevo má Slovensko hneď dve veľkokapacitné píly v Liptovskom Hrádku a Tomášovciach pri Lučenci.
DREVARI.SK, s.r.o.
DREVARI.SK, s.r.o.