LESY SR: Štátny podnik vysadil s dobrovoľníkmi viac ako 42-tisíc kusov sadeníc

Štátny podnik Lesy Slovenskej republiky (Lesy SR) sa verejne zaviazal, že v rámci projektu „Milión stromov pre Slovensko“ v spolupráci s dobrovoľníkmi vysadí nad rámec normálnej ročnej výsadby ďalší milión stromčekov na ním spravovaných pozemkoch.
BANSKÁ BYSTRICA 21. novembra (SITA) - Úspešný štart tohto projektu realizoval v spolupráci s dobrovoľníkmi na odštepných závodoch Karpaty, Tribeč, Považie, Sever, Tatry a Východ. Počas jarnej a jesennej výsadby sa do projektu zapojilo takmer tisíc dobrovoľníkov, ktorí vysadili viac ako 42-tisíc kusov sadeníc rôzneho druhu. Informovala o tom v tlačovej správe vedúca odboru komunikácie štátneho podniku Daša Makanová.

Ešte v pondelok 14. novembra sa uskutočnila aj výsadba s klimatológmi zo Slovenského hydrometeorologického ústavu v katastrálnom území Lakšárska Nová Ves (okres Senica). Na ploche zničenej biotickými činiteľmi v roku 2021 tam obnovili lesný porast vysadením 5 500 sadeníc borovice lesnej. „Je to jediná drevina znášajúca extrémne podmienky viatych pieskov. Jej prvú výsadbu zabezpečila osvietená panovníčka Mária Terézia, čím premenila meniace sa pieskové duny na zelený les,“ priblížila Makanová. V ďalšom kroku zalesnenú plochu oplotia, aby vysadené sadeničky chránili pred ohryzom lesnou zverou.

Za projektom Milión stromov pre Slovensko stojí štátny podnik Lesy SR, občianske združenie Moje Slovensko a organizácia PEFC Slovensko. Jeho hlavnou myšlienkou je podpora biodiverzity, obnova lesov a zvyšovanie ekologickej stability lesa v spolupráci s verejnosťou. Výsadby sú naplánované vždy na jar a na jeseň, udržateľnosť projektu je minimálne do času, kým nebude vysadený miliónty strom.


Príspevky autora SITA
Mohlo by Vás zaujímať
  • Rezorty nepodpísali do 1. apríla 2024 delimitačné protokoly o spravovaní lesov

    Rezorty životného prostredia a pôdohospodárstva nepodpísali do 1. apríla 2024 delimitačné protokoly o spravovaní lesov a nehnuteľností, ktoré prešli v rámci zonácie Veľkej Fatry a Slovenského krasu spod štátnych lesov do správy národných parkov, hoci to vyžaduje zákon.
  • Medzi top zákazníkov Lesov SR prenikli nové priekupnícke firmy na úkor niektorých fabrík

    Drevári sa začiatkom roka báli o presuny štátneho dreva do rúk priekupníkov blízkych vláde, no napokon si mnohí objemy udržali. Zmluvy štátnych lesov sa však skrátili. Spracovatelia sa preto obávajú, že neskôr budú musieť o surovinu bojovať znova. Niektoré fabriky boli navyše vytlačené spomedzi top zákazníkov Lesov SR a nahradili ich nové mená, ktoré drevo vyvážajú aj do cudziny. Medzi manažérmi Lesov SR si našla miesto aj bývalá pravá ruka Borisa Kollára.
  • Drevári sa obávajú, že na biznise s drevom zasa začínajú zarábať ľudia blízki Smeru a SNS. Štátne lesy im blokujú dodávky

    Štátne Lesy SR meškajú s podpisom zmlúv na tohtoročné dodávky dreva pre domáci drevospracujúci priemysel. Drevári za tým vidia možné presuny dreva, ktoré doteraz dostávali oni, na priekupníkov s kontaktmi na terajšiu vládnu koalíciu. Takto sa to dialo aj za minulých vlád Smeru a SNS. Lesy SR meškanie odôvodňujú tým, že sa ich noví manažéri vybraní koalíciou musia viac zoznámiť so stavom podniku.
  • Otec zostal len dodávateľom surovín, výrobu prevzal syn

    Pre vybudovanie rodinnej firmy je prvoradé, aby sa rodičom podarilo pritiahnuť deti k podnikaniu. Rovnako dôležité je, aby starší nechali mladým vo firme dostatočne široký priestor. Inak v podniku nedorastú na samostatných lídrov. Štefan Nemčík si to vo svojej východoslovenskej píle Drevop uvedomil hneď po príchode syna Juraja pred dvanástimi rokmi.
  • Zlatý rok drevárov s rekordným ziskom i novými posilami

    Slovenské drevárstvo sa dlho nevedelo pozviechať z krízového prepadu, posledných pár rokov však rastie veľmi dynamicky.
DREVARI.SK, s.r.o.
DREVARI.SK, s.r.o.