DREVÁRSTVO: Fiľakovský výrobca nábytku Ekoltech prepustí takmer 90 zamestnancov

Výrobca nábytku Ekoltech, s.r.o., ktorý má sídlo v Lučenci a výrobu vo Fiľakove, plánuje prepustiť 89 zamestnancov.
BANSKÁ BYSTRICA 31. októbra (SITA) – Pre agentúru SITA to potvrdil generálny riaditeľ firmy Ekoltech, spol. s r.o. Ján Vrabec s tým, že dôvodom je celkový pokles predaja a vplyv majú aj drahé energie. Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVaR) eviduje toto hromadné prepúšťanie k 28. októbru, ale s rozdielnym počtom – 78 zamestnancov. „Hromadné prepúšťanie je nahlásené na Úrade práce, sociálnych vecí a rodiny Lučenec,“ uviedla pre agentúru SITA Marianna Šebová z kancelárie generálneho riaditeľa ÚPSVaR.

„Nahlásili sme hromadné prepúšťanie, pričom pôjde o 89 zamestnancov zo súčasných 460. Máme garantovanú výrobu v podstate na jednu zmenu,“ popísal generálny riaditeľ s tým, že firme poklesli predaje aj objednávky a dôvodom prepúšťania sú aj vyššie náklady súvisiace s vyššími cenami energií.

Spoločnosť Ekoltech, spol. s r.o. vznikla v roku 1998, kedy oživila výrobu v bývalom výrobnom podniku Mier a pokračovala vo viac než 100 ročnej tradícii výroby nábytku vo Fiľakove. Firma ešte na začiatku roka 2020 zamestnávala 920 ľudí.

Hromadné prepúšťanie je firma povinná oznámiť ústrediu práce. Za hromadné prepúšťanie sa považuje rozviazanie pracovného pomeru s aspoň 10 zamestnancami, ak firma zamestnáva od 21 do 99 zamestnancov. V prípade, že má spoločnosť od 100 do 299 zamestnancov, za hromadné prepúšťanie sa počíta rozviazane pomeru s aspoň 10 percentami zamestnancov. Ak firma zamestnáva viac ako 300 ľudí, musí ústrediu práce hlásiť prepustenie minimálne 30 zamestnancov.


Príspevky autora SITA
Mohlo by Vás zaujímať
  • Tarabov útok na národné parky: Nariadil veľké prepúšťanie a zobral im peniaze zo štátneho rozpočtu

    Riaditelia národných parkov majú prepustiť takmer 80 ľudí. Minister im zároveň drasticky znížil príspevok na tento rok zo štátneho rozpočtu a obmedzil aj peniaze z eurofondov. Podľa bývalého štátneho tajomníka rezortu Michala Kiču ide o neakceptovateľný útok na ochranu prírody na Slovensku.
  • Rezorty nepodpísali do 1. apríla 2024 delimitačné protokoly o spravovaní lesov

    Rezorty životného prostredia a pôdohospodárstva nepodpísali do 1. apríla 2024 delimitačné protokoly o spravovaní lesov a nehnuteľností, ktoré prešli v rámci zonácie Veľkej Fatry a Slovenského krasu spod štátnych lesov do správy národných parkov, hoci to vyžaduje zákon.
  • Medzi top zákazníkov Lesov SR prenikli nové priekupnícke firmy na úkor niektorých fabrík

    Drevári sa začiatkom roka báli o presuny štátneho dreva do rúk priekupníkov blízkych vláde, no napokon si mnohí objemy udržali. Zmluvy štátnych lesov sa však skrátili. Spracovatelia sa preto obávajú, že neskôr budú musieť o surovinu bojovať znova. Niektoré fabriky boli navyše vytlačené spomedzi top zákazníkov Lesov SR a nahradili ich nové mená, ktoré drevo vyvážajú aj do cudziny. Medzi manažérmi Lesov SR si našla miesto aj bývalá pravá ruka Borisa Kollára.
  • Drevári sa obávajú, že na biznise s drevom zasa začínajú zarábať ľudia blízki Smeru a SNS. Štátne lesy im blokujú dodávky

    Štátne Lesy SR meškajú s podpisom zmlúv na tohtoročné dodávky dreva pre domáci drevospracujúci priemysel. Drevári za tým vidia možné presuny dreva, ktoré doteraz dostávali oni, na priekupníkov s kontaktmi na terajšiu vládnu koalíciu. Takto sa to dialo aj za minulých vlád Smeru a SNS. Lesy SR meškanie odôvodňujú tým, že sa ich noví manažéri vybraní koalíciou musia viac zoznámiť so stavom podniku.
  • Otec zostal len dodávateľom surovín, výrobu prevzal syn

    Pre vybudovanie rodinnej firmy je prvoradé, aby sa rodičom podarilo pritiahnuť deti k podnikaniu. Rovnako dôležité je, aby starší nechali mladým vo firme dostatočne široký priestor. Inak v podniku nedorastú na samostatných lídrov. Štefan Nemčík si to vo svojej východoslovenskej píle Drevop uvedomil hneď po príchode syna Juraja pred dvanástimi rokmi.
DREVARI.SK, s.r.o.
DREVARI.SK, s.r.o.