ENVIRO: Obmedzenie a zákaz spracovania kalamity prináša negatívne následky, tvrdia lesníci

Nekompromisný postup pri rozhodnutiach o obmedzení a zákaze spracovania kalamity prináša po troch rokoch negatívne následky na zdravotný stav lesných porastov na Slovensku, dramaticky sa zhoršuje situácia s podkôrnym hmyzom a v mnohých oblastiach už prerastá do nezvládnuteľných kalamít.
BRATISLAVA 30. septembra (SITA) - Pre druhovú ochranu sa spracovanie kalamity presúva do zimného obdobia, keď je veľmi problematické až nemožné kalamitu spracovávať. Kedysi pre spracovanie kalamity obmedzenia neexistovali, vzťahovali sa iba na vykonávanie úmyselných ťažieb. Informovala o tom zo Slovenská lesnícka komora (SLK) a jej predseda Igor Viszlai.

SLK vyzýva v otvorenom liste ministra životného prostredia Jána Budaja (OĽaNO) na okamžité prehodnotenie Usmernenia generálnej riaditeľky Sekcie ochrany prírody, biodiverzity a krajiny Ministerstva životného prostredia SR Kataríny Butkovskej z 20. mája 2020 k postupu v konaniach podľa zákona o ochrane prírody a krajiny pri obmedzení, zákaze alebo určení podmienok vykonávania lesohospodárskych činností. SLK upozorňuje v liste, že slovenská cesta ochrany prírody je v rozpore s európskymi smernicami o vtákoch a o biotopoch, pretože ich cieľom je zabezpečiť, aby druhy a typy biotopov, ktoré chránia, boli zachované alebo obnovené a opatrenia by mali prihliadať na hospodárske, sociálne a kultúrne požiadavky, na regionálne a miestne vlastnosti dotknutých území.

Týmto prístupom sa podľa SLK lykožrútovi vytvárajú ideálne podmienky na likvidáciu zeleného bohatstva. Len včasným a rýchlym odstraňovaním napadnutých stromov je možné zabrániť šíreniu kalamity, nie odkladaním jej spracovania alebo dokonca zákazmi spracovania kalamity. „V súčasnosti vzniká ďalšie kalamitné šírenie a premnoženie podkôrneho hmyzu, čo dopomáha k likvidácii Slovenských lesov. Prieči sa to všetkým odborným postupom a zásadám starostlivosti o lesy," uviedol predseda SLK Igor Viszlai.


Príspevky autora SITA
Mohlo by Vás zaujímať
  • Tarabov útok na národné parky: Nariadil veľké prepúšťanie a zobral im peniaze zo štátneho rozpočtu

    Riaditelia národných parkov majú prepustiť takmer 80 ľudí. Minister im zároveň drasticky znížil príspevok na tento rok zo štátneho rozpočtu a obmedzil aj peniaze z eurofondov. Podľa bývalého štátneho tajomníka rezortu Michala Kiču ide o neakceptovateľný útok na ochranu prírody na Slovensku.
  • Rezorty nepodpísali do 1. apríla 2024 delimitačné protokoly o spravovaní lesov

    Rezorty životného prostredia a pôdohospodárstva nepodpísali do 1. apríla 2024 delimitačné protokoly o spravovaní lesov a nehnuteľností, ktoré prešli v rámci zonácie Veľkej Fatry a Slovenského krasu spod štátnych lesov do správy národných parkov, hoci to vyžaduje zákon.
  • Medzi top zákazníkov Lesov SR prenikli nové priekupnícke firmy na úkor niektorých fabrík

    Drevári sa začiatkom roka báli o presuny štátneho dreva do rúk priekupníkov blízkych vláde, no napokon si mnohí objemy udržali. Zmluvy štátnych lesov sa však skrátili. Spracovatelia sa preto obávajú, že neskôr budú musieť o surovinu bojovať znova. Niektoré fabriky boli navyše vytlačené spomedzi top zákazníkov Lesov SR a nahradili ich nové mená, ktoré drevo vyvážajú aj do cudziny. Medzi manažérmi Lesov SR si našla miesto aj bývalá pravá ruka Borisa Kollára.
  • Drevári sa obávajú, že na biznise s drevom zasa začínajú zarábať ľudia blízki Smeru a SNS. Štátne lesy im blokujú dodávky

    Štátne Lesy SR meškajú s podpisom zmlúv na tohtoročné dodávky dreva pre domáci drevospracujúci priemysel. Drevári za tým vidia možné presuny dreva, ktoré doteraz dostávali oni, na priekupníkov s kontaktmi na terajšiu vládnu koalíciu. Takto sa to dialo aj za minulých vlád Smeru a SNS. Lesy SR meškanie odôvodňujú tým, že sa ich noví manažéri vybraní koalíciou musia viac zoznámiť so stavom podniku.
  • Otec zostal len dodávateľom surovín, výrobu prevzal syn

    Pre vybudovanie rodinnej firmy je prvoradé, aby sa rodičom podarilo pritiahnuť deti k podnikaniu. Rovnako dôležité je, aby starší nechali mladým vo firme dostatočne široký priestor. Inak v podniku nedorastú na samostatných lídrov. Štefan Nemčík si to vo svojej východoslovenskej píle Drevop uvedomil hneď po príchode syna Juraja pred dvanástimi rokmi.
DREVARI.SK, s.r.o.
DREVARI.SK, s.r.o.