LESY: Dopyt po palivovom dreve je o 45% vyšší ako minulý rok

Tento rok je dopyt občanov po palivovom dreve o 45 percent vyšší ako v rovnakom období minulého roka.
BRATISLAVA 28. septembra (SITA) - Štátny podnik Lesy SR dokáže pokryť žiadosti občanov o kúpu palivového dreva formou samovýroby. Na konci augusta Lesy SR spustili online registráciu žiadostí, k dnešnému dňu je vybavených 1 371 z 1 387 celkových žiadostí o samovýrobu dreva. Informoval o tom agrorezort v tlačovej správe.

Samovýroba je cenovo výhodnejšia, ako nákup už spracovaného palivového dreva. Občania si môžu svojpomocne v lese nachystať drevo zo zvyškov po ťažbe, prípadne vyvrátené, či vyschnuté stromy, alebo drevo vyťažia vo vybraných porastoch do 50 rokov. Aby drevo zostalo pre každého, bol stanovený limit 12 metrov kubických palivového dreva na domácnosť. Od januára 2022 vybavili Lesy SR 17-tisic žiadostí o samovýrobu dreva. Plán predaja palivového dreva pre tento rok je takmer 148-tisic metrov kubických a zatiaľ je naplnený na 92 percent. Do konca roka je ešte k dispozícii približne 20-tisíc metrov kubických palivového dreva.

V národných parkoch, ktoré prešli pod správu organizácií Ministerstva životného prostredia SR (MŽP SR), sa bude dať kúpiť palivové drevo, ktoré môžu správy národných parkov uvádzať na trh iba prostredníctvom organizácie lesného hospodárstva, ktorou sú Lesy SR. Agrorezort upozornil MŽP SR v apríli, že správy národných parkov musia s Lesmi SR uzatvoriť zmluvu o sprostredkovaní predaja, ak chcú predávať palivové drevo pre občanov. Aktuálne sú uzatvorené dve zmluvy, so Správou Národného parku Veľká Fatra a Správou Národného parku Slovenský raj. Ostatné rokovanie MŽP SR a agrorezortu k príprave zmlúv medzi Lesmi SR a správami národných parkov bolo 22. septembra 2022.

"Verím, že tieto administratívne prekážky budú veľmi rýchlo odstránené, aby sa aj ľudia v oblastiach národných parkov dostali k dnes tak žiadanému palivovému drevu,“ uzavrel minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Samuel Vlčan.


Príspevky autora SITA
Mohlo by Vás zaujímať
  • Tarabov útok na národné parky: Nariadil veľké prepúšťanie a zobral im peniaze zo štátneho rozpočtu

    Riaditelia národných parkov majú prepustiť takmer 80 ľudí. Minister im zároveň drasticky znížil príspevok na tento rok zo štátneho rozpočtu a obmedzil aj peniaze z eurofondov. Podľa bývalého štátneho tajomníka rezortu Michala Kiču ide o neakceptovateľný útok na ochranu prírody na Slovensku.
  • Rezorty nepodpísali do 1. apríla 2024 delimitačné protokoly o spravovaní lesov

    Rezorty životného prostredia a pôdohospodárstva nepodpísali do 1. apríla 2024 delimitačné protokoly o spravovaní lesov a nehnuteľností, ktoré prešli v rámci zonácie Veľkej Fatry a Slovenského krasu spod štátnych lesov do správy národných parkov, hoci to vyžaduje zákon.
  • Medzi top zákazníkov Lesov SR prenikli nové priekupnícke firmy na úkor niektorých fabrík

    Drevári sa začiatkom roka báli o presuny štátneho dreva do rúk priekupníkov blízkych vláde, no napokon si mnohí objemy udržali. Zmluvy štátnych lesov sa však skrátili. Spracovatelia sa preto obávajú, že neskôr budú musieť o surovinu bojovať znova. Niektoré fabriky boli navyše vytlačené spomedzi top zákazníkov Lesov SR a nahradili ich nové mená, ktoré drevo vyvážajú aj do cudziny. Medzi manažérmi Lesov SR si našla miesto aj bývalá pravá ruka Borisa Kollára.
  • Drevári sa obávajú, že na biznise s drevom zasa začínajú zarábať ľudia blízki Smeru a SNS. Štátne lesy im blokujú dodávky

    Štátne Lesy SR meškajú s podpisom zmlúv na tohtoročné dodávky dreva pre domáci drevospracujúci priemysel. Drevári za tým vidia možné presuny dreva, ktoré doteraz dostávali oni, na priekupníkov s kontaktmi na terajšiu vládnu koalíciu. Takto sa to dialo aj za minulých vlád Smeru a SNS. Lesy SR meškanie odôvodňujú tým, že sa ich noví manažéri vybraní koalíciou musia viac zoznámiť so stavom podniku.
  • Otec zostal len dodávateľom surovín, výrobu prevzal syn

    Pre vybudovanie rodinnej firmy je prvoradé, aby sa rodičom podarilo pritiahnuť deti k podnikaniu. Rovnako dôležité je, aby starší nechali mladým vo firme dostatočne široký priestor. Inak v podniku nedorastú na samostatných lídrov. Štefan Nemčík si to vo svojej východoslovenskej píle Drevop uvedomil hneď po príchode syna Juraja pred dvanástimi rokmi.
DREVARI.SK, s.r.o.
DREVARI.SK, s.r.o.