ENVIRO: Lesoochranárske zoskupenie VLK má snahu z košických lesov vytvoriť jednu z najväčších rezervácii

Novú kampaň za reformu v mestských lesoch v okolí Košíc odštartovalo v nedeľu 11. septembra v Košiciach Lesoochranárkse zoskupenie VLK verejnou diskuciou s Jurajom Lukáčom.
BRATISLAVA 17. septembra (SITA) - Ako zoskupenie informuje v tlačovej správe, 19 000 hektárov hlavne jedľovo-bukového lesa vo vlastníctve mesta Košice predstavuje jedno percento všetkých slovenských lesov, a teda najväčší neštátny les na Slovensku. Správcom územia je akciová spoločnosť Mestské lesy Košice.

Súčasťou kampane je petícia „Za košické lesy“, prostredníctvom ktorej sa obyvatelia Košíc a okolia môžu verejne prihlásiť k vízii zoskupenia VLK. Tá zahŕňa zavedenie verejnej kontroly hospodárenia, rozšírenie rekreačnej zóny Košického lesoparku a vyhlásenie územia európskeho významu Stredné Pohornádie za bezzásahovú prírodnú rezerváciu s voľným pohybom ľudí. Inšpiráciou je nedávno vyhlásená prírodná rezervácia Vydrica v Mestských lesoch Bratislava.

„Hoci ide o unikátny kus prírody, kde je vyše 80 % lesov v kategórii lesy osobitného určenia a kde je takmer celé územie územím NATURA 2000, podľa monitoringu a analýz miestnych aktivistov a VLKa je toto územie v súčasnosti obhospodarovaný neudržateľne ekologicky aj ekonomicky,“ uzatvára zoskupenie VLK v tlačovej správe.


Príspevky autora SITA
Mohlo by Vás zaujímať
  • Tarabov útok na národné parky: Nariadil veľké prepúšťanie a zobral im peniaze zo štátneho rozpočtu

    Riaditelia národných parkov majú prepustiť takmer 80 ľudí. Minister im zároveň drasticky znížil príspevok na tento rok zo štátneho rozpočtu a obmedzil aj peniaze z eurofondov. Podľa bývalého štátneho tajomníka rezortu Michala Kiču ide o neakceptovateľný útok na ochranu prírody na Slovensku.
  • Rezorty nepodpísali do 1. apríla 2024 delimitačné protokoly o spravovaní lesov

    Rezorty životného prostredia a pôdohospodárstva nepodpísali do 1. apríla 2024 delimitačné protokoly o spravovaní lesov a nehnuteľností, ktoré prešli v rámci zonácie Veľkej Fatry a Slovenského krasu spod štátnych lesov do správy národných parkov, hoci to vyžaduje zákon.
  • Medzi top zákazníkov Lesov SR prenikli nové priekupnícke firmy na úkor niektorých fabrík

    Drevári sa začiatkom roka báli o presuny štátneho dreva do rúk priekupníkov blízkych vláde, no napokon si mnohí objemy udržali. Zmluvy štátnych lesov sa však skrátili. Spracovatelia sa preto obávajú, že neskôr budú musieť o surovinu bojovať znova. Niektoré fabriky boli navyše vytlačené spomedzi top zákazníkov Lesov SR a nahradili ich nové mená, ktoré drevo vyvážajú aj do cudziny. Medzi manažérmi Lesov SR si našla miesto aj bývalá pravá ruka Borisa Kollára.
  • Drevári sa obávajú, že na biznise s drevom zasa začínajú zarábať ľudia blízki Smeru a SNS. Štátne lesy im blokujú dodávky

    Štátne Lesy SR meškajú s podpisom zmlúv na tohtoročné dodávky dreva pre domáci drevospracujúci priemysel. Drevári za tým vidia možné presuny dreva, ktoré doteraz dostávali oni, na priekupníkov s kontaktmi na terajšiu vládnu koalíciu. Takto sa to dialo aj za minulých vlád Smeru a SNS. Lesy SR meškanie odôvodňujú tým, že sa ich noví manažéri vybraní koalíciou musia viac zoznámiť so stavom podniku.
  • Otec zostal len dodávateľom surovín, výrobu prevzal syn

    Pre vybudovanie rodinnej firmy je prvoradé, aby sa rodičom podarilo pritiahnuť deti k podnikaniu. Rovnako dôležité je, aby starší nechali mladým vo firme dostatočne široký priestor. Inak v podniku nedorastú na samostatných lídrov. Štefan Nemčík si to vo svojej východoslovenskej píle Drevop uvedomil hneď po príchode syna Juraja pred dvanástimi rokmi.
DREVARI.SK, s.r.o.
DREVARI.SK, s.r.o.