ENERGETIKA: Po razantných opatreniach v oblasti energetiky volá už aj drevospracujúci a nábytkársky priemysel

Po razantných opatreniach v oblasti energetiky volá už aj drevospracujúci a nábytkárky priemysel.
BRATISLAVA 2. septembra (SITA) - Ako v tlačovej správe konštatuje Zväz spracovateľov dreva SR, podniky bojujú o prežitie, zápasia so zvyšujúcimi sa nákladmi, rastúcimi mzdami a znižujúcou sa konkurencieschopnosťou. Niektoré ohlásili koniec, iné sa mu snažia predísť drastickými opatreniami zameranými na znižovanie nákladov a optimalizáciou cash–flow.

„Skladové zásoby nepredaného tovaru rastú, zamestnanci odchádzajú na nútenú dovolenku. Kurzarbeit nefunguje. Recesia pozvala do krízového tanca každého priemyselníka. Vláda dlhé mesiace rieši iba seba a nevenuje sa prijímaniu opatrení na odvrátenie hrozieb súvisiacich s bezprecedentným a ekonomicky nevysvetliteľným rastom cien plynu a elektriny pre priemysel," upozorňuje prezident zväzu Peter Zemaník.

Zväz preto predstaviteľov štátu vyzýva, aby začali okamžite riešiť likvidačné podmienky slovenského priemyslu. Extrémne vysoké ceny energií budú podľa nich viesť ku katastrofálnym dôsledkom vo forme straty konkurencieschopnosti domácich výrobcov a odstavení výrob. Ich budúca záchrana si pritom bude vyžadovať veľa úsilia a podporných financií, v opačnom prípade importná bilancia narastie a domáci priemysel oslabí svoje postavenie na úkor zahraničných výrobcov.

Drevospracujúci a nábytkársky priemysel vláde navrhuje oddeliť cenotvorbu elektriny od cien plynu, zastropovať ceny elektriny pre rok 2023 na 150 eur/MWh, ako aj okamžite znížiť DPH na energie. Slovensko by taktiež podľa nich malo po vzore ostatných členských krajín Európskej únie prijať kompenzačné opatrenia pre priemysel dotknutý extrémnym rastom cien energií, zmeniť a zjednotiť podmienky pre kurzarbeit a zasadiť sa o zrušenie, respektíve pozastavenie systému obchodovania s emisnými kvótami.

Zväz spracovateľov dreva Slovenskej republiky je dobrovoľnou organizáciou zamestnávateľov na úrovni majiteľov – konateľov spoločností. Momentálne združuje viac ako sto členských spoločností, ktoré zamestnávajú celkom vyše 3 700 zamestnancov. Všetky sú predstaviteľmi odvetvia spracovania dreva alebo príbuzných odvetví.


Príspevky autora SITA
Mohlo by Vás zaujímať
  • Tarabov útok na národné parky: Nariadil veľké prepúšťanie a zobral im peniaze zo štátneho rozpočtu

    Riaditelia národných parkov majú prepustiť takmer 80 ľudí. Minister im zároveň drasticky znížil príspevok na tento rok zo štátneho rozpočtu a obmedzil aj peniaze z eurofondov. Podľa bývalého štátneho tajomníka rezortu Michala Kiču ide o neakceptovateľný útok na ochranu prírody na Slovensku.
  • Rezorty nepodpísali do 1. apríla 2024 delimitačné protokoly o spravovaní lesov

    Rezorty životného prostredia a pôdohospodárstva nepodpísali do 1. apríla 2024 delimitačné protokoly o spravovaní lesov a nehnuteľností, ktoré prešli v rámci zonácie Veľkej Fatry a Slovenského krasu spod štátnych lesov do správy národných parkov, hoci to vyžaduje zákon.
  • Medzi top zákazníkov Lesov SR prenikli nové priekupnícke firmy na úkor niektorých fabrík

    Drevári sa začiatkom roka báli o presuny štátneho dreva do rúk priekupníkov blízkych vláde, no napokon si mnohí objemy udržali. Zmluvy štátnych lesov sa však skrátili. Spracovatelia sa preto obávajú, že neskôr budú musieť o surovinu bojovať znova. Niektoré fabriky boli navyše vytlačené spomedzi top zákazníkov Lesov SR a nahradili ich nové mená, ktoré drevo vyvážajú aj do cudziny. Medzi manažérmi Lesov SR si našla miesto aj bývalá pravá ruka Borisa Kollára.
  • Drevári sa obávajú, že na biznise s drevom zasa začínajú zarábať ľudia blízki Smeru a SNS. Štátne lesy im blokujú dodávky

    Štátne Lesy SR meškajú s podpisom zmlúv na tohtoročné dodávky dreva pre domáci drevospracujúci priemysel. Drevári za tým vidia možné presuny dreva, ktoré doteraz dostávali oni, na priekupníkov s kontaktmi na terajšiu vládnu koalíciu. Takto sa to dialo aj za minulých vlád Smeru a SNS. Lesy SR meškanie odôvodňujú tým, že sa ich noví manažéri vybraní koalíciou musia viac zoznámiť so stavom podniku.
  • Otec zostal len dodávateľom surovín, výrobu prevzal syn

    Pre vybudovanie rodinnej firmy je prvoradé, aby sa rodičom podarilo pritiahnuť deti k podnikaniu. Rovnako dôležité je, aby starší nechali mladým vo firme dostatočne široký priestor. Inak v podniku nedorastú na samostatných lídrov. Štefan Nemčík si to vo svojej východoslovenskej píle Drevop uvedomil hneď po príchode syna Juraja pred dvanástimi rokmi.
DREVARI.SK, s.r.o.
DREVARI.SK, s.r.o.