LESY: Slovensko má najnižšiu ťažbu dreva a ceny prudko narastajú, tvrdí Vlčan

Slovensko je krajina s percentuálne s najnižšou ťažbou dreva oproti prirodzenému prírastku, vrátane výsadby lesov.
BRATISLAVA 23. augusta (SITA) - Nárast záujmu o palivové drevo je pritom vyšší najmä kvôli vojne na Ukrajine. Na informačnom workshope to uviedol minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Samuel Vlčan. Upozornil na to, že sa začína viac dreva voziť do drevospracujúcich závodov zo zahraničia, lebo drevo vyprodukované na Slovensku je drahšie. Podľa ministra je to aj tým, že drevo na Slovensku je zdravé.

Výroba palivového dreva od 2015 klesala, keďže o tento sortiment bol nízky záujem. „Zredukovali sme odhad celkovej výroby dreva z 9 miliónov na 8 miliónov kubíkov ročne, ale aj napriek zníženiu stavu je to dostatočný stav na vyprodukovanie palivového dreva." dodal minister. Trend produkcie palivového dreva klesal pre nízky záujem. Celková produkcia palivového dreva súvisí s celkovo s ťažbou, ktorá sa posledné roky znižovala aj bude znižovať. Lesy SR dodali na trh za sedem mesiacov tohto roka v priemere o 37 percent viac palivového dreva, ako v rovnakom období vlaňajška.

Za minulý rok sa vyťažilo 7,66 milióna kubických dreva, čo predstavuje len 63 percent dreva, ktoré nám ročne vyrastie. „Slovensko sa za minulý rok stalo definitívne dovozcom dreva. Vyviezli sme 2,05 mil. kubíkov a doviezli na Slovensko 2,45 mil. kubíkov dreva, bilancia je v prospech dovozu," informoval generálny riaditeľ Národného lesníckeho centra Peter Balogh.

Aj v podniku Lesy SR vnímajú veľmi citlivo zvýšený záujem verejnosti o palivové drevo.„Snažíme sa reagovať zvýšenou ponukou, aby sme tak zabezpečili obyvateľstvo," uviedol generálny riaditeľ Lesy SR Ján Marhefka. Vlani sa za sedem mesiacov dostalo na trh 90-tisíc kubických metrov palivového dreva. V porovnateľnom období tohto roka sa pritom dostalo na trh 116-tisíc kubických metrov, čo predstavuje nárast o 30 percent. Ak bude celkový záujem o palivové drevo aj naďalej pokračovať, Lesy SR by mohli podľa jej generálneho riaditeľa trh zásobiť celkovým objemom okolo 400-tisíc kubických metrov dreva. „Chceme zabezpečiť čo najviac palivového dreva pre domácnosti," vyhlásil minister Vlčan.


Príspevky autora SITA
Mohlo by Vás zaujímať
  • Tarabov útok na národné parky: Nariadil veľké prepúšťanie a zobral im peniaze zo štátneho rozpočtu

    Riaditelia národných parkov majú prepustiť takmer 80 ľudí. Minister im zároveň drasticky znížil príspevok na tento rok zo štátneho rozpočtu a obmedzil aj peniaze z eurofondov. Podľa bývalého štátneho tajomníka rezortu Michala Kiču ide o neakceptovateľný útok na ochranu prírody na Slovensku.
  • Rezorty nepodpísali do 1. apríla 2024 delimitačné protokoly o spravovaní lesov

    Rezorty životného prostredia a pôdohospodárstva nepodpísali do 1. apríla 2024 delimitačné protokoly o spravovaní lesov a nehnuteľností, ktoré prešli v rámci zonácie Veľkej Fatry a Slovenského krasu spod štátnych lesov do správy národných parkov, hoci to vyžaduje zákon.
  • Medzi top zákazníkov Lesov SR prenikli nové priekupnícke firmy na úkor niektorých fabrík

    Drevári sa začiatkom roka báli o presuny štátneho dreva do rúk priekupníkov blízkych vláde, no napokon si mnohí objemy udržali. Zmluvy štátnych lesov sa však skrátili. Spracovatelia sa preto obávajú, že neskôr budú musieť o surovinu bojovať znova. Niektoré fabriky boli navyše vytlačené spomedzi top zákazníkov Lesov SR a nahradili ich nové mená, ktoré drevo vyvážajú aj do cudziny. Medzi manažérmi Lesov SR si našla miesto aj bývalá pravá ruka Borisa Kollára.
  • Drevári sa obávajú, že na biznise s drevom zasa začínajú zarábať ľudia blízki Smeru a SNS. Štátne lesy im blokujú dodávky

    Štátne Lesy SR meškajú s podpisom zmlúv na tohtoročné dodávky dreva pre domáci drevospracujúci priemysel. Drevári za tým vidia možné presuny dreva, ktoré doteraz dostávali oni, na priekupníkov s kontaktmi na terajšiu vládnu koalíciu. Takto sa to dialo aj za minulých vlád Smeru a SNS. Lesy SR meškanie odôvodňujú tým, že sa ich noví manažéri vybraní koalíciou musia viac zoznámiť so stavom podniku.
  • Otec zostal len dodávateľom surovín, výrobu prevzal syn

    Pre vybudovanie rodinnej firmy je prvoradé, aby sa rodičom podarilo pritiahnuť deti k podnikaniu. Rovnako dôležité je, aby starší nechali mladým vo firme dostatočne široký priestor. Inak v podniku nedorastú na samostatných lídrov. Štefan Nemčík si to vo svojej východoslovenskej píle Drevop uvedomil hneď po príchode syna Juraja pred dvanástimi rokmi.
DREVARI.SK, s.r.o.
DREVARI.SK, s.r.o.