ENVIRO: Prírode blízkym hospodárením je možné ťažiť v lesoch šetrnejšie bez vzniku holín

Nové občianske združenie propagujúce prírode blízke hospodárenie v lesoch Pro Silva Slovakia združujúce vlastníkov lesa a podporovateľov prírode blízke hospodárenie v lese poukazuje na to, že takýmto hospodárením je možné ťažiť v lesoch šetrnejšie bez vzniku holín.
BRATISLAVA 2. júna (SITA) – V lesoch je tak zachovaná biodiverzita a vracia sa im pôvodná štruktúra. Informoval o tom predseda Pro Silva Slovakia Michal Tomčík v tlačovej správe.

„Ide o najjemnejší spôsob prístupu k lesu, kde stromy rôznych generácií žijú spoločne a nepretržite vedľa seba ako v rodine,“ uviedol Tomčík.

Združenie sa zameriava na zachovanie rozmanitosti a odolnosti lesov, na propagáciu obmedzovania veľkých rúbaní, presadzovanie šetrnej a citlivej ťažby, organizovanie vzdelávacích podujatí, ukážky a prezentácie vzorových lesných porastov. Rovnako plánuje aktívne spolupracovať s organizáciami na úseku lesníctva, ochrany prírody, akademickej obce, vedy, výskumu a tiež sa venuje propagácii a marketingu ekologického lesníctva.

„Klimatické zmeny a extrémy počasia vnímame všetci. Spôsobujú problémy v mnohých odvetviach. Lesy so svojou prírode blízkou štruktúrou sú jeden z hlavných faktorov vyváženého viazania uhlíka z atmosféry a predpokladom regulácie prívalových zrážok. Je preto nevyhnutné uplatňovať v nich princípy prírode blízkeho hospodárenia," dodal expert na prírode blízke hospodárenie Milan Saniga.


Príspevky autora SITA
Mohlo by Vás zaujímať
  • Tarabov útok na národné parky: Nariadil veľké prepúšťanie a zobral im peniaze zo štátneho rozpočtu

    Riaditelia národných parkov majú prepustiť takmer 80 ľudí. Minister im zároveň drasticky znížil príspevok na tento rok zo štátneho rozpočtu a obmedzil aj peniaze z eurofondov. Podľa bývalého štátneho tajomníka rezortu Michala Kiču ide o neakceptovateľný útok na ochranu prírody na Slovensku.
  • Rezorty nepodpísali do 1. apríla 2024 delimitačné protokoly o spravovaní lesov

    Rezorty životného prostredia a pôdohospodárstva nepodpísali do 1. apríla 2024 delimitačné protokoly o spravovaní lesov a nehnuteľností, ktoré prešli v rámci zonácie Veľkej Fatry a Slovenského krasu spod štátnych lesov do správy národných parkov, hoci to vyžaduje zákon.
  • Medzi top zákazníkov Lesov SR prenikli nové priekupnícke firmy na úkor niektorých fabrík

    Drevári sa začiatkom roka báli o presuny štátneho dreva do rúk priekupníkov blízkych vláde, no napokon si mnohí objemy udržali. Zmluvy štátnych lesov sa však skrátili. Spracovatelia sa preto obávajú, že neskôr budú musieť o surovinu bojovať znova. Niektoré fabriky boli navyše vytlačené spomedzi top zákazníkov Lesov SR a nahradili ich nové mená, ktoré drevo vyvážajú aj do cudziny. Medzi manažérmi Lesov SR si našla miesto aj bývalá pravá ruka Borisa Kollára.
  • Drevári sa obávajú, že na biznise s drevom zasa začínajú zarábať ľudia blízki Smeru a SNS. Štátne lesy im blokujú dodávky

    Štátne Lesy SR meškajú s podpisom zmlúv na tohtoročné dodávky dreva pre domáci drevospracujúci priemysel. Drevári za tým vidia možné presuny dreva, ktoré doteraz dostávali oni, na priekupníkov s kontaktmi na terajšiu vládnu koalíciu. Takto sa to dialo aj za minulých vlád Smeru a SNS. Lesy SR meškanie odôvodňujú tým, že sa ich noví manažéri vybraní koalíciou musia viac zoznámiť so stavom podniku.
  • Otec zostal len dodávateľom surovín, výrobu prevzal syn

    Pre vybudovanie rodinnej firmy je prvoradé, aby sa rodičom podarilo pritiahnuť deti k podnikaniu. Rovnako dôležité je, aby starší nechali mladým vo firme dostatočne široký priestor. Inak v podniku nedorastú na samostatných lídrov. Štefan Nemčík si to vo svojej východoslovenskej píle Drevop uvedomil hneď po príchode syna Juraja pred dvanástimi rokmi.
DREVARI.SK, s.r.o.
DREVARI.SK, s.r.o.