LESY: Nadácia Zastavme korupciu žiada agroministra nevymenovať nového šéfa Lesov SR

Nadácia Zastavme korupciu žiada agroministra Samuela Vlčana (nom. OĽaNO) nevymenovať nového generálneho riaditeľa štátneho podniku Lesy SR Jána Marhefku.
BRATISLAVA 20. mája (SITA) - Nadácia má o jeho etických predpokladoch pochybnosti. Krátko pred zánikom jeho funkcie riaditeľa štátnych lesov v Tatranskom národnom parku (TANAP) pre reformu národných parkov mal Marhefka podpísať kolektívnu zmluvu, na základe ktorej má podľa nadácie žiadať 60-tisíc eur na odstupnom. Vedenie envirorezortu, pod ktoré lesy TANAPu patrili, zvažuje v tejto súvislosti trestné oznámenie. Informovala o tom Lucia Pazičová z nadácie Zastavme korupciu v tlačovej správe.

„Aj keby nešlo priamo o porušenie zákona, takéto zlaté padáky ho diskvalifikujú v morálnej rovine,” uviedla riaditeľka nadácie Zuzana Petková. Nadácia preto vyzýva ministra, aby zvážil nové výberové konanie alebo vymenoval kandidáta, ktorý skončil druhý v poradí.

O post šéfa Lesov SR sa uchádzal bývalý riaditeľ štátnych lesov TANAPu Ján Marhefka, poverený riaditeľ Lesov SR Matej Vigoda a bývalý riaditeľ Lesov ČR Jiří Holický. Na výberovom konaní sa ako pozorovateľ zúčastnil aj zástupca nadácie Martin Suchý. „Na základe známych informácií o uchádzačovi a aj z jeho odpovedí na otázky, ktoré sa týkajú transparentného podnikania Lesov SR, máme pochybnosť, či ide o najlepšiu voľbu,” dodal Suchý.

Víťazný kandidát získal najviac bodov v teste. Výberové konanie pozostávalo z dvoch častí. V písomnej mohli uchádzači získať 90 bodov, otázky tvorili zamestnanci agrorezortu a mali preveriť znalosť legislatívy týkajúcej sa štátneho podniku. Otázky podla nadácie obsahovali citácie paragrafov v rozsahu niekoľko riadkov, pričom odpovede sa mali líšiť v niekoľkých slovách. „Generálny riaditeľ podľa nášho názoru nemusí byť legislatívec. Na tieto účely má v podniku legislatívne oddelenie,” podčiarkla Petková. Výsledky testovej časti boli teda kľúčové. Marhefka v nej dostal oproti konkurentom dvojnásobný počet bodov, čo vníma nadácia ako podozrivé, aj keď nepripúšťa možnosť, že by mohol mať niekto otázky z testu vopred.

V ústnej časti sa hodnotila koncepcia riadenia, ktorú uchádzači prezentovali a tiež morálny a odborný profil uchádzačov. V tejto časti mohol uchádzač získať najviac 60 bodov. Hodnotenia piatich členov komisie sa spriemerovali. „Zaskočilo nás, že bez ohľadu na kauzy niektorých kandidátov, na ktoré sme na vypočutí poukázali, skončili s takmer rovnakým počtom bodov,” uzavrel Suchý.

„Mrzí nás postoj Nadácie Zastavme korupciu, pretože mohla priamo ovplyvniť výber generálneho riaditeľa štátneho podniku Lesov SR, no ponuku agrorezortu, aby bol jej zástupca členom výberovej komisie za tretí sektor odmietla s tým, že sa chce výberového konania zúčastniť len ako verejnosť bez hlasovacieho práva. Rovnako počas výberového konania mohol zástupca nadácie klásť otázky uchádzačom, keďže sa ho zúčastnili ako pozorovatelia. Preto nepovažujeme za korektné spochybňovanie výsledku verejného výberového konania a hodnotiť morálny kredit jedného z uchádzačov na základe medializovaného trestného oznámenia a medializovaných informácií o zlatom padáku," uviedol pre agentúru SITA odbor komunikácie ministerstva pôdohospodárstva. Ján Marhefka je Nadáciou Zastavme korupciu podľa rezortu označený za amorálneho pre podpísanie kolektívnej zmluvy na ochranu zamestnancov pred možnými následkami straty zamestnania po delimitácii podniku Štátne lesy TANAPu, kým na pána Vigodu mali podať trestné oznámenie pre korupciu dodávatelia lesných prác v lesnom obvode, kde pôsobil.

Agrorezort tvrdí, že si nedovolí hodnotiť, kto z kandidátov na post generálneho riaditeľa Lesov SR je viac morálny pokiaľ neexistuje rozhodnutie súdu o nezákonne vyplatenom odstupnom pánovi Marhefkovi. Keďže platí prezumpcia neviny a rovnako nahliada rezort aj na pána Vigodu. Ministerstvo taktiež dodáva, že Ján Marhefka je výberovou komisiou označený za víťaza výberového konania na základe výsledku testov a verejného vypočutia.


Príspevky autora SITA
Mohlo by Vás zaujímať
  • Tarabov útok na národné parky: Nariadil veľké prepúšťanie a zobral im peniaze zo štátneho rozpočtu

    Riaditelia národných parkov majú prepustiť takmer 80 ľudí. Minister im zároveň drasticky znížil príspevok na tento rok zo štátneho rozpočtu a obmedzil aj peniaze z eurofondov. Podľa bývalého štátneho tajomníka rezortu Michala Kiču ide o neakceptovateľný útok na ochranu prírody na Slovensku.
  • Rezorty nepodpísali do 1. apríla 2024 delimitačné protokoly o spravovaní lesov

    Rezorty životného prostredia a pôdohospodárstva nepodpísali do 1. apríla 2024 delimitačné protokoly o spravovaní lesov a nehnuteľností, ktoré prešli v rámci zonácie Veľkej Fatry a Slovenského krasu spod štátnych lesov do správy národných parkov, hoci to vyžaduje zákon.
  • Medzi top zákazníkov Lesov SR prenikli nové priekupnícke firmy na úkor niektorých fabrík

    Drevári sa začiatkom roka báli o presuny štátneho dreva do rúk priekupníkov blízkych vláde, no napokon si mnohí objemy udržali. Zmluvy štátnych lesov sa však skrátili. Spracovatelia sa preto obávajú, že neskôr budú musieť o surovinu bojovať znova. Niektoré fabriky boli navyše vytlačené spomedzi top zákazníkov Lesov SR a nahradili ich nové mená, ktoré drevo vyvážajú aj do cudziny. Medzi manažérmi Lesov SR si našla miesto aj bývalá pravá ruka Borisa Kollára.
  • Drevári sa obávajú, že na biznise s drevom zasa začínajú zarábať ľudia blízki Smeru a SNS. Štátne lesy im blokujú dodávky

    Štátne Lesy SR meškajú s podpisom zmlúv na tohtoročné dodávky dreva pre domáci drevospracujúci priemysel. Drevári za tým vidia možné presuny dreva, ktoré doteraz dostávali oni, na priekupníkov s kontaktmi na terajšiu vládnu koalíciu. Takto sa to dialo aj za minulých vlád Smeru a SNS. Lesy SR meškanie odôvodňujú tým, že sa ich noví manažéri vybraní koalíciou musia viac zoznámiť so stavom podniku.
  • Otec zostal len dodávateľom surovín, výrobu prevzal syn

    Pre vybudovanie rodinnej firmy je prvoradé, aby sa rodičom podarilo pritiahnuť deti k podnikaniu. Rovnako dôležité je, aby starší nechali mladým vo firme dostatočne široký priestor. Inak v podniku nedorastú na samostatných lídrov. Štefan Nemčík si to vo svojej východoslovenskej píle Drevop uvedomil hneď po príchode syna Juraja pred dvanástimi rokmi.
DREVARI.SK, s.r.o.
DREVARI.SK, s.r.o.