INVESTÍCIE: Smart wood Slovakia vybuduje v Strážskom závod na výrobu drevených paličiek pre potravinárstvo

Spoločnosť Smart wood Slovakia, s.r.o. plánuje v Strážskom pri Michalovciach vybudovať závod na výrobu drevených paličiek pre potravinársky priemysel.
BRATISLAVA 4. mája (SITA) - Ako vyplýva z materiálu predloženého do medzirezortného pripomienkového konania, celkovo chce firma preinvestovať minimálne 12,311 mil. eur a v rokoch 2022 až 2025 vytvoriť 101 nových pracovných miest.

S projektom by podniku mohol pomôcť aj štát. Ako vyplýva z materiálu predloženého na medzirezortné pripomienkové konanie, Ministerstvo hospodárstva SR navrhuje poskytnutie investičného stimulu na úrovni 3,95 mil. eur vo forme úľavy na dani z príjmov. Pridelenie pomoci musí schváliť vláda.

Finálnym výrobkom investičného zámeru budú drevené paličky pre potravinársky priemysel, ktoré sú využiteľné najmä ako súčasť spotrebiteľských balení nanukov, čí mrazených krémov. Pôjde pritom o plný výrobný proces od vstupu surového dreva až po finálny výrobok. Začatie výroby plánuje spoločnosť už v decembri tohto roku, dosiahnutie plnej plánovanej kapacity predpokladá v júni 2026.

Smart wood Slovakia je súčasťou francúzskej skupiny smart wood. Jej výrobné závody majú ročnú kapacitu 20 miliárd kusov drevených paličiek, čo predstavuje 24 % trhového podielu. Skupina zamestnáva 900 pracovníkov a dodáva výrobky viac ako 300 zákazníkom v 50 krajinách sveta.


Príspevky autora SITA
Mohlo by Vás zaujímať
  • Tarabov útok na národné parky: Nariadil veľké prepúšťanie a zobral im peniaze zo štátneho rozpočtu

    Riaditelia národných parkov majú prepustiť takmer 80 ľudí. Minister im zároveň drasticky znížil príspevok na tento rok zo štátneho rozpočtu a obmedzil aj peniaze z eurofondov. Podľa bývalého štátneho tajomníka rezortu Michala Kiču ide o neakceptovateľný útok na ochranu prírody na Slovensku.
  • Rezorty nepodpísali do 1. apríla 2024 delimitačné protokoly o spravovaní lesov

    Rezorty životného prostredia a pôdohospodárstva nepodpísali do 1. apríla 2024 delimitačné protokoly o spravovaní lesov a nehnuteľností, ktoré prešli v rámci zonácie Veľkej Fatry a Slovenského krasu spod štátnych lesov do správy národných parkov, hoci to vyžaduje zákon.
  • Medzi top zákazníkov Lesov SR prenikli nové priekupnícke firmy na úkor niektorých fabrík

    Drevári sa začiatkom roka báli o presuny štátneho dreva do rúk priekupníkov blízkych vláde, no napokon si mnohí objemy udržali. Zmluvy štátnych lesov sa však skrátili. Spracovatelia sa preto obávajú, že neskôr budú musieť o surovinu bojovať znova. Niektoré fabriky boli navyše vytlačené spomedzi top zákazníkov Lesov SR a nahradili ich nové mená, ktoré drevo vyvážajú aj do cudziny. Medzi manažérmi Lesov SR si našla miesto aj bývalá pravá ruka Borisa Kollára.
  • Drevári sa obávajú, že na biznise s drevom zasa začínajú zarábať ľudia blízki Smeru a SNS. Štátne lesy im blokujú dodávky

    Štátne Lesy SR meškajú s podpisom zmlúv na tohtoročné dodávky dreva pre domáci drevospracujúci priemysel. Drevári za tým vidia možné presuny dreva, ktoré doteraz dostávali oni, na priekupníkov s kontaktmi na terajšiu vládnu koalíciu. Takto sa to dialo aj za minulých vlád Smeru a SNS. Lesy SR meškanie odôvodňujú tým, že sa ich noví manažéri vybraní koalíciou musia viac zoznámiť so stavom podniku.
  • Otec zostal len dodávateľom surovín, výrobu prevzal syn

    Pre vybudovanie rodinnej firmy je prvoradé, aby sa rodičom podarilo pritiahnuť deti k podnikaniu. Rovnako dôležité je, aby starší nechali mladým vo firme dostatočne široký priestor. Inak v podniku nedorastú na samostatných lídrov. Štefan Nemčík si to vo svojej východoslovenskej píle Drevop uvedomil hneď po príchode syna Juraja pred dvanástimi rokmi.
DREVARI.SK, s.r.o.
DREVARI.SK, s.r.o.