LESY: Slovákom hrozí energetická chudoba pri využívaní dreva ako suroviny, ktorá nahrádza fosílne palivá

Slovákom hrozí energetická chudoba pri využívaní dreva ako strategickej suroviny, ktorá nahrádza fosílne palivá.
BRATISLAVA 22. marca (SITA) - Predstavitelia lesnícko-drevárskeho-priemyselného-energetického sektora žiadajú podporné opatrenia pri využívaní dreva na Slovensku. Inak by sa to mohlo odraziť na raste ceny za plyn či na masívnom vývoze dreva v dôsledku cenovo výhodnejších podmienok zo zahraničia pri obchodovaní s drevom. So svojimi požiadavkami sa tak obracajú na predsedu vlády Eduarda Hegera (OĽaNO), ministra hospodárstva Richarda Sulíka (SaS), ministra pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Samuela Vlčana (nom. OĽaNO) a ministra životného prostredia Jána Budaja (OĽaNO). Informuje o tom Únia regionálnych združení vlastníkov neštátnych lesov Slovenska v tlačovej správe.

Lesnícko-drevársky-priemyselný-energetický sektor zastupuje Únia regionálnych združení vlastníkov neštátnych lesov Slovenska, PEFC Slovensko, Zväz spracovateľov dreva SR, Zväz celulózo-papierenského priemyslu Slovenskej republiky, Slovenský zväz výrobcov tepla a Klub 500. „Poukazujeme na skutočnosť, že Slovensko disponovalo vládnymi dokumentmi Programom Drevo - surovina 21. storočia z roku 2006 a Národný program využitia potenciálu dreva Slovenskej republiky z roku 2013, na ktoré je možné vzhľadom na akútnosť situácie nadviazať. Strategický materiál o zadefinovaní ďalšieho potenciálu a možností rozvoja slovenského lesnícko-drevárskeho sektora na Slovensku absentuje a jeho neexistencia ohrozuje aj lesy ako základný segment hospodárskeho odvetvia budúcnosti, ktorý môže výrazne napomôcť k znižovaniu emisií skleníkových plynov a riešeniu klimatickej krízy," uvádza únia.

Podľa predstaviteľov sektora bezzásahové lesy nemôžu byť na Slovensku v prevahe, pričom ich spoločnou zodpovednosťou je využitie potenciálu obnoviteľnej suroviny na viac ako 90 percent. Od členov vlády tak žiadajú riešenia v podobe nastavenia systému s jasnými pravidlami tak, aby sa udržateľné drevo zo zodpovedne obhospodarovaných lesov udržalo na Slovensku a využíval sa jeho potenciál v slovenskej ekonomike.


Príspevky autora SITA
Mohlo by Vás zaujímať
  • Tarabov útok na národné parky: Nariadil veľké prepúšťanie a zobral im peniaze zo štátneho rozpočtu

    Riaditelia národných parkov majú prepustiť takmer 80 ľudí. Minister im zároveň drasticky znížil príspevok na tento rok zo štátneho rozpočtu a obmedzil aj peniaze z eurofondov. Podľa bývalého štátneho tajomníka rezortu Michala Kiču ide o neakceptovateľný útok na ochranu prírody na Slovensku.
  • Rezorty nepodpísali do 1. apríla 2024 delimitačné protokoly o spravovaní lesov

    Rezorty životného prostredia a pôdohospodárstva nepodpísali do 1. apríla 2024 delimitačné protokoly o spravovaní lesov a nehnuteľností, ktoré prešli v rámci zonácie Veľkej Fatry a Slovenského krasu spod štátnych lesov do správy národných parkov, hoci to vyžaduje zákon.
  • Medzi top zákazníkov Lesov SR prenikli nové priekupnícke firmy na úkor niektorých fabrík

    Drevári sa začiatkom roka báli o presuny štátneho dreva do rúk priekupníkov blízkych vláde, no napokon si mnohí objemy udržali. Zmluvy štátnych lesov sa však skrátili. Spracovatelia sa preto obávajú, že neskôr budú musieť o surovinu bojovať znova. Niektoré fabriky boli navyše vytlačené spomedzi top zákazníkov Lesov SR a nahradili ich nové mená, ktoré drevo vyvážajú aj do cudziny. Medzi manažérmi Lesov SR si našla miesto aj bývalá pravá ruka Borisa Kollára.
  • Drevári sa obávajú, že na biznise s drevom zasa začínajú zarábať ľudia blízki Smeru a SNS. Štátne lesy im blokujú dodávky

    Štátne Lesy SR meškajú s podpisom zmlúv na tohtoročné dodávky dreva pre domáci drevospracujúci priemysel. Drevári za tým vidia možné presuny dreva, ktoré doteraz dostávali oni, na priekupníkov s kontaktmi na terajšiu vládnu koalíciu. Takto sa to dialo aj za minulých vlád Smeru a SNS. Lesy SR meškanie odôvodňujú tým, že sa ich noví manažéri vybraní koalíciou musia viac zoznámiť so stavom podniku.
  • Otec zostal len dodávateľom surovín, výrobu prevzal syn

    Pre vybudovanie rodinnej firmy je prvoradé, aby sa rodičom podarilo pritiahnuť deti k podnikaniu. Rovnako dôležité je, aby starší nechali mladým vo firme dostatočne široký priestor. Inak v podniku nedorastú na samostatných lídrov. Štefan Nemčík si to vo svojej východoslovenskej píle Drevop uvedomil hneď po príchode syna Juraja pred dvanástimi rokmi.
DREVARI.SK, s.r.o.
DREVARI.SK, s.r.o.