KORONAVÍRUS: Lesy SR navrhujú v súvislosti s pandémiou štvordňový pracovný týždeň

Mimoriadna situácia v súvislosti s pandémiou ohrozuje aj fungovanie štátneho podniku Lesy SR, ktorý v tejto súvislosti navrhuje štvordňový pracovný týždeň.
BRATISLAVA 18. marca (SITA) - Agentúru SITA o tom informoval vedúci odboru komunikácie podniku Pavel Machava. Pre šírenie koronavírusu všetky okolité krajiny uzavreli svoje hranice, čo obmedzilo možnosti slovenských producentov exportovať výrobky. Machava tiež zdôraznil, že aj veľkí odberatelia, ktorí odoberajú väčšinu drevnej hmoty, ohlásili zastavenie odberu alebo žiadajú také radikálne zníženie cien, ktoré by znamenalo predávať drevo pod jeho výrobné náklady.

Uvedený podnik pristúpil k obmedzeniu ťažby o 75 percent a znížené sú aj investície, opravy, údržba a šetriť sa bude tiež na kancelárskych potrebách. Veľkú časť výdavkov podniku predstavujú osobné náklady, najmä mzdy a odvody. Lesy SR zamestnávajú takmer 3 600 zamestnancov a ich mesačné výdavky na mzdy a odvody sú vo výške šiestich miliónov eur. „Navrhujeme obmedzenie pracovného času na štyri dni v týždni. Ide o dočasné riešenie. Akonáhle sa situácia zlepší, všetci zamestnanci budú opäť pracovať v štandardnom režime. V súčasnosti rokujeme s predstaviteľmi odborov, pevne verím, že nájdeme dohodu a vyhneme sa hromadnému prepúšťaniu,“ dodal generálny riaditeľ Lesov SR Ing. Marian Staník. V prípade tohoto opatrenia je predpokladaná úspora mzdových nákladov vo výške jedného milióna eur mesačne. Návrh je však zatiaľ predmetom kolektívneho vyjednávania a podlieha súhlasu zástupcov odborov.

„Našou snahou je zabezpečiť, aby zamestnanci načas dostávali výplaty. Preto v maximálne možnej miere obmedzujeme všetky naše výdavky. Ak neprijmeme razantné kroky, v máji by mohol byť problém, že by sme na výplaty nemali dostatok financií,“ vysvetlil Staník.

Podľa obchodného riaditeľa Tomáša Kloučka došlo ku zhode niekoľkých negatívnych faktorov, ktoré ovplyvňujú obchod a výrobu v drevárskom priemysle a lesníctve. „Ich výsledkom je pretlak ihličnatej drevnej hmoty na trhoch vplyvom podkôrnych kalamít a následne tlak na znižovanie cien ihličnatej guľatiny a vlákniny spolu s obmedzeniami a nariadeniami sprevádzajúcimi pandémiu Covidu-19, spôsobujú reálne existenčné problémy na strane producentov aj spracovateľov drevnej suroviny,“ vysvetlil Klouček. Prepad predaja dreva znamená výpadok v tržbách, pre ktoré vedenie podniku prijíma opatrenia s cieľom kompenzovať ho.


Príspevky autora SITA
Mohlo by Vás zaujímať
 • Otec zostal len dodávateľom surovín, výrobu prevzal syn

  Pre vybudovanie rodinnej firmy je prvoradé, aby sa rodičom podarilo pritiahnuť deti k podnikaniu. Rovnako dôležité je, aby starší nechali mladým vo firme dostatočne široký priestor. Inak v podniku nedorastú na samostatných lídrov. Štefan Nemčík si to vo svojej východoslovenskej píle Drevop uvedomil hneď po príchode syna Juraja pred dvanástimi rokmi.
 • Zlatý rok drevárov s rekordným ziskom i novými posilami

  Slovenské drevárstvo sa dlho nevedelo pozviechať z krízového prepadu, posledných pár rokov však rastie veľmi dynamicky.
 • Pri najvyšších tržbách nábytkári v strate

  Slovenská výroba nábytku sa vlani už druhý rok po sebe prepracovala k novým rekordným tržbám, prijíma zamestnancov a na rozdiel od pokrízových rokov sa jej vyhýba krach podnikov.
 • Arca vyzve Fiľa. V obchode roka ovládla druhú najväčšiu celulózku

  V jednej z najväčších fabrík na východe a druhom najväčšom drevokombináte po ružomberských papierňach Mondi SCP sa mení vlastník. Vranovskú Bukózu, ktorá vo výrobe celulózy a v ďalších činnostiach zamestnáva vyše tisíc ľudí, preberá nový investor. Ide o veľký moderný podnik so slušnými ziskmi, ktorý čaká rozširovanie. Bukóza sa stane vážnym konkurentom lídra biznisu, ktorý je v rukách juhoafrického Mondi a podnikateľa Milana Fiľa.
 • Zvolen si zaknihoval prvenstvo. Má najväčšiu pílu na listnaté drevo

  Na ihličnaté drevo má Slovensko hneď dve veľkokapacitné píly v Liptovskom Hrádku a Tomášovciach pri Lučenci.
DREVARI.SK, s.r.o.
DREVARI.SK, s.r.o.