TATRY: Nedokončenie zonácie TANAP-u je pre starostu Štrby sklamaním

V tatranskom regióne pre nedokončenie zonácie Tatranského národného parku (TANAP) zavládlo sklamanie.
BRATISLAVA 7. januára (SITA) – Uviedol to v tlačovej správe starosta obce Štrba Michal Sýkora. Reagoval tak na vyjadrenie ministra životného prostredia Lászloá Sólymosa (Most-Híd), ktorý v piatok 3. januára povedal, že vyhlásenie zonácie TANAP sa nepodarí dokončiť ani v tomto funkčnom období. Podľa Sýkoru sa o vyhlásenie zonácie usilujú Združenie miest a obcí Slovenska, podtatranské mestá, obce, podnikatelia a iné subjekty viac ako desať rokov.

Zonácia má zachovať rozmanitosť tatranskej prírody a krajiny, zabezpečiť podmienky pre primeraný rozvoj územia v oblasti cestovného ruchu a zefektívniť starostlivosť o tatranské lesy vrátane vymedzenia bezzásahového územia. „Sklamanie dotknutých samospráv, ochranárov prírody, ale určite aj turistov, treba vnímať v tom, že naďalej pokračuje nekoordinovaný rozvoj územia, neistota investorov aj obavy tých, ktorí chcú rozumne regulovať rozvoj cestovného ruchu,“ povedal Sýkora. Pretrvávanie aktuálnej situácie považuje za neúnosné. Prekáža mu napríklad udeľovanie výnimiek zo zákazov. Tie musia byť udeľované pri akejkoľvek aktivite v TANAP. Celý proces ich udeľovania je pritom podľa Sýkoru nepredvídateľný a príliš komplikovaný.

Starosta Štrby zdôrazňuje, že TANAP musí mať jasné, vopred určené pravidlá, podľa ktorých sa bude môcť rozvíjať. Iba tak bude možné dosiahnuť štandard kvality bývania miestnych obyvateľov a služieb poskytovaných v oblasti cestovného ruchu. „Uvedomujem si, že proces zonácie TANAP je odborne zložitý a časovo veľmi náročný, kde sa stretáva veľmi veľa zákonom chránených záujmov, ale to nemôže byť dôvodom na opakované odkladanie vyhlásenia tejto zonácie,“ vysvetľoval Sýkora.

Návrh zonácie vypracovala Správa TANAP ešte v roku 2003. Odvtedy sa o jej dokončenie usilovali všetky vlády. Súčasný minister životného prostredia Solymós v rozhovore pre agentúru SITA uviedol, že posledný pokus o vyhlásenie zonácie zlyhal pri dohode s vlastníkmi pozemkov a urbariátov. Tí podľa ministra najprv pristúpili k vzájomnej dohode, následne však zmenili svoje požiadavky. Zonácia zatiaľ na Slovensku funguje v Národných parkoch Pieniny a Slovenský raj.

Zonácia národného parku predstavuje rozdelenie národného parku na jednotlivé zóny. Tie stanovujú spôsob obhospodarovania pozemkov v národnom parku a presné limity, ktoré je nutné dodržiavať v záujme ochrany rastlinných a živočíšnych druhov, ekosystému a ekologicky udržateľného využívania krajiny. Najcennejšou býva centrálna zóna, ktorá je bezzásahová.


Príspevky autora SITA
Mohlo by Vás zaujímať
 • Otec zostal len dodávateľom surovín, výrobu prevzal syn

  Pre vybudovanie rodinnej firmy je prvoradé, aby sa rodičom podarilo pritiahnuť deti k podnikaniu. Rovnako dôležité je, aby starší nechali mladým vo firme dostatočne široký priestor. Inak v podniku nedorastú na samostatných lídrov. Štefan Nemčík si to vo svojej východoslovenskej píle Drevop uvedomil hneď po príchode syna Juraja pred dvanástimi rokmi.
 • Zlatý rok drevárov s rekordným ziskom i novými posilami

  Slovenské drevárstvo sa dlho nevedelo pozviechať z krízového prepadu, posledných pár rokov však rastie veľmi dynamicky.
 • Pri najvyšších tržbách nábytkári v strate

  Slovenská výroba nábytku sa vlani už druhý rok po sebe prepracovala k novým rekordným tržbám, prijíma zamestnancov a na rozdiel od pokrízových rokov sa jej vyhýba krach podnikov.
 • Arca vyzve Fiľa. V obchode roka ovládla druhú najväčšiu celulózku

  V jednej z najväčších fabrík na východe a druhom najväčšom drevokombináte po ružomberských papierňach Mondi SCP sa mení vlastník. Vranovskú Bukózu, ktorá vo výrobe celulózy a v ďalších činnostiach zamestnáva vyše tisíc ľudí, preberá nový investor. Ide o veľký moderný podnik so slušnými ziskmi, ktorý čaká rozširovanie. Bukóza sa stane vážnym konkurentom lídra biznisu, ktorý je v rukách juhoafrického Mondi a podnikateľa Milana Fiľa.
 • Zvolen si zaknihoval prvenstvo. Má najväčšiu pílu na listnaté drevo

  Na ihličnaté drevo má Slovensko hneď dve veľkokapacitné píly v Liptovskom Hrádku a Tomášovciach pri Lučenci.
DREVARI.SK, s.r.o.
DREVARI.SK, s.r.o.