KAHL - Ako sa vyrábajú drevené pelety

V dnešnej dobe je dôležité myslieť na úplné a komplexné spracovanie dreva. Obzvlášť dôležitá je otázka likvidácia dreveného odpadu. Jednou z najlepších technológií pre spracovanie dreveného odpadu je výroba peliet.


V dnešnej dobe je dôležité myslieť na úplné a komplexné spracovanie dreva.
Obzvlášť dôležitá je otázka likvidácia dreveného odpadu.
Jednou z najlepších technológií pre spracovanie dreveného odpadu je výroba peliet.

Tu sú niektoré kritériá, vďaka ktorým je táto technológia spracovania odpadu lepšia ako iná:
• Táto technológia je veľmi jednoduchá.
• K prevádzke zariadenia treba minimálny počet zamestnancov.
• Vlastné výrobné náklady sú pomerne nízke, zatiaľ čo návratnosť investícií je vysoká.
• Možnosť spracovania odpadu rôznych veľkostí. Pre efektívne fungovanie je nutné poznať výrobnú technológiu od A do Z.

V tomto prípade výrobná technológia zahŕňa:
• Suroviny jednotlivých veľkostí a vlhkosti.
• Prevádzkové režimy zariadení.
• Kvalita získaných peliet.
• Správne balenie peliet.

Na internete je veľa informácií o vybavení rôznych spoločností, ale neexistujú žiadne informácie o tom, ako na takomto zariadení pracovať, aké suroviny sú žiaduce, aké sú štandardy pre spotrebu surovín a ako zvýšiť efektivitu linky.


Výroba peliet


Lisovanie sa vykonáva lisovaním jemných pilín matricou. Piliny sa privádzajú do matrice a potom sa tlačí do otvorov pomocou valčekov pohybujúcich sa po matrici. Táto zaujímavá technológia má obrovský vplyv na opotrebenie rolí a matrice. Pre výrobu sú vhodné peletovacie lisy KAHL, ktoré si poradia aj s materiálmi, z ktorých sa pelety vyrábajú veľmi ťažko. Použitím týchto lisov zvýšite svoj výkon a zlepšíte efektivitu výroby. Vďaka produktom Kahl navyše prekvapíte vašich spotrebiteľov, ktorí majú iné očakávania. Výsledky budú viac než potešujúce. Spracovanie peliet na lisovacích zariadeniach pmá mnohostranné využitie, či už pre kŕmenie zvierat, spracovanie biomasy, odpadu, minerálov...


Suroviny na výrobu peliet


Surovinou pre výrobu drevených peliet je drvené drevo s hrúbkou asi 1 mm a dĺžkou až 3 mm. Výhodou výroby peliet je, že nie sú potrebné žiadne špeciálne pripravené triesky, ako napríklad pre drevotrieskové dosky. Prítomnosť minerálnych prímesí a kovov v surovine nie je povolená. Suroviny na výrobu peliet ovplyvňujú farbu hotového granulátu. Okrem farby peliet závisí kvalita lepenia peliet tiež na surovinách. Ide o to, že spojivom v procese lisovania peliet je prírodný lignín, ktorý je obsiahnutý v dreve. Obsah lignínu v každom druhu je však odlišný, preto čím viac lignínu v dreve, tým vyššia je kvalita pelety. Vlastnosti dreva, ako je tvrdosť, sú ďalším dôležitým technologickým faktorom pri výrobe granúl. Ide o to, že čím tvrdšie je drevo, tým viac sa matrice a valce opotrebúvajú.

BRATISLAVA
Cukrová 14, Bratislava
Slovenská republika
Tel.: +421-2-52 93 28 91
bratislava@vekamaf.com


PRAHA
Klapkova 731/34, 182 00 Praha
Česká republika
Tel: + 420 284 690 881
praha@vekamaf.com


Príspevky autora Vekamaf
Mohlo by Vás zaujímať
 • Drevené obklady nie sú len výsadou chatiek a zrubov - takto si pomocou nich vyčarujete moderný domov

  Aj keď je drevo materiálom nachádzajúcim sa v každej domácnosti, drevené obklady si stále spájame s prázdninovými chatkami, a tak v súčasnosti skôr dávame v domácnostiach prednosť buď klasickým maľovkám, tapetám alebo kamenným obkladom.
 • Základné rozdelenie druhov dreva. Viete, ktorý sa na čo využíva?

  Drevo hrá nezastupiteľnú úlohu v rôznych oblastiach činnosti človeka. Okrem umenia sa tie využíva aj v stavebníctve alebo nábytkárstve, a tak neexistuje snáď jediná domácnosť bez jediného kusu z dreva.
 • Potřebujete pomoc s výběrem hadice k odsávání odpadu při obrábění dřeva?

  Výběr hadic je velmi široký a mnohdy v nepřeberném množství hadic si člověk nad výběrem dlouho láme hlavu. Abychom vám usnadnili výběr, tak jsme sepsali nejvíce využívané odsávací hadice, které jsou odolné proti abrazivu, tedy hadice vhodné právě k odsávání pilin, hoblin, třísek či jiného odpadu vnikajícího při obrábějí dřeva.
 • Potrebujete pomoc pri výbere hadice na odsávanie odpadu vznikajúceho pri obrábaní dreva?

  Výber hadíc je veľmi široký a človek si často nad výberom láme hlavu. Aby sme vám v neprebernom množstve hadíc uľahčili výber, prinášame zoznam najčastejšie používaných odsávacích hadíc, ktoré sú odolné proti abrazívnym materiálom a vhodné na odsávanie pilín, hoblín, triesok či iného odpadu vznikajúceho pri obrábaní dreva.
 • Píly sa už synovia neboja. Naopak, priťahuje ich

  Jediným drevom, o ktoré na Slovensku nepanuje veľký boj, je piliarsky buk na kvalitnejší masívny nábytok. Buk je totiž v tunajších lesoch najrozšírenejšou drevinou. Na listnaté drevo je však na Slovensku iba zopár menších píl, a tak lesníci aj kvalitnejšie bukové drevo predávajú často iba do papierní či teplární. To by sa pritom dalo popíliť na dosky na postele či stoličky.
DREVARI.SK, s.r.o.
DREVARI.SK, s.r.o.