Spoločnosť BUKÓZA HOLDING sa snaží riešiť problémy so zápachom a prašnosťou

Spoločnosť podpísala s deviatimi obcami v blízkom okolí memorandum
HENCOVCE 7. októbra (SITA) - Zavádzanie nových technológií v spoločnosti BUKÓZA HOLDING, a.s. má za cieľ zlepšiť životné prostredie v okolí fabriky. Pozitívny dopad jednej z najnovších investícií do inštalácie elektrofiltra v hodnote via ako 3 milióny eur, ale aj ďalších prijatých opatrení, majú pocítiť najmä obyvatelia okolitých obcí. Spoločnosť v tejto súvislosti oslovila deväť obecných samospráv z najbližšieho okolia, s ktorými uzavrela spoločné memorandum. Okrem iného sa v ňom zaviazala, že bude občanom vopred sprístupňovať informácie o plánovaných odstávkach, ktoré by mohli mať krátkodobý dopad na ich život. Takisto, že v prípade akejkoľvek poruchy či havárie s možnými dopadmi na zvýšenú mieru prašnosti alebo zápachu bude o týchto okolnostiach informovať.

Ako uviedol generálny riaditeľ a predseda predstavenstva spoločnosti BUKÓZA HOLDING, a.s. Vladimír Jacko, sú tri oblasti, ktoré chce firma riešiť – hluk, prach a zápach. „V hluku sme urobili niektoré projekty, ktoré znížili decibely hlučnosti pri začiatočnom procese našej výroby. Z hľadiska eliminácie prachu sme urobil technologické opatrenia v našich zariadeniach, kde úletový prach vzniká,“ uviedol Jacko. Riešeniu problému má pomôcť aj inštalácia elektrofiltra v hodnote vyše tri milióny eur z vlastných zdrojov spoločnosti. Tá ma eliminovať prachové úlety z pôvodnej hodnoty na jednu štvrtinu. „Dopad bude na životné prostredie veľmi pozitívny,“ zdôraznil Jacko. Filter plánujú po dokončení spustiť ešte do konca tohto roka.

Rovnako sa v spoločnosti snažia eliminovať aj problém zápachu, ktorý roky znepríjemňoval život ľuďom v okolí fabriky. „Robíme na investičných projektoch. Jeden z nich budeme končiť koncom tohto roku. Mal by eliminovať zápachy z výrobného procesu,“ uviedol Jacko. Ako dodal, rovnako v tomto roku plánujú ukončiť projekt zameraný na odstránenie zápachov z odkaliska. Dopad by mali občania pocítiť počas budúceho leta, keď je situácia vplyvom výparov najhoršia. „Tieto investície majú určitú postupnosť a je ich nutné vnímať ako celok. Zameriavame sa na výsledok. Pokiaľ bude eliminovaný tento zápach a prach, až vtedy budeme spokojní,“ uviedol špecialista marketingu a eurofondov spoločnosti BUKÓZA HOLDING Michal Švábik. Ako dodal Jacko, nepôjde však o konečnú fázu. Prípadné ďalšie kroky však vyplynú až z dopadov prijatých opatrení. „Ak budeme vidieť, že sú možnosti a projekty na to, aby sme situáciu ešte zlepšili, určite pôjdeme v budúcnosti aj ďalej,“ dodal Jacko.

Ako v tejto súvislosti uviedla pre agentúru SITA Marcela Pčolinská, starostka Nižného Hrabovca neďaleko Hencoviec, v minulosti zvádzali starostovia okolitých obcí s fabrikou boj. Spomenula situáciu z roku 2014, keď spoločnosť bez povolení vyviezla 2 400 ton kalu na pole. Situácia sa podľa nej ale v poslednom období zmenila a doteraz prijaté technické opatrenia sa prejavili už v tomto roku. „Už od apríla sadze a popolček vo väčšom množstve nespadli. Sem-tam sa niečo v malom množstve objaví, ale uvedomujeme si, že to musíme zniesť, keďže sme neďaleko takejto fabriky. Je to niečo, čo vieme tolerovať,“ uviedla Pčolinská. Zmizol aj zápach typický pre celulózky, ktorý sa podľa starostky vyskytuje už iba pri odstavení prevádzky. Ide ale o krátkodobé záležitosti. „Ide to k lepšiemu. Vzťahy predtým boli veľmi zlé...Veci začali riešiť konštruktívne. Pravidelne sa všetci starostovia stretávame a o veciach rokujeme,“ dodala Pčolinská.

Spoločnosť BUKÓZA HOLDING sa snaží o spoluprácu aj so školami, od základných, až po vysoké školy, pri vzdelávaní budúcich odborníkov. Firma podporuje absolventov študijného odboru chemik operátor, ktorí patria medzi nedostatkové na trhu práce. V tomto odbore pripravujú žiakov iba štyri Stredné odborné školy na Slovensku. Jednou z nich je SOŠ technickej v Humennom, kde sa odbor vrátil po viac ako pätnástich rokoch v školskom roku 2017/18 aj vďaka spoločnosti, ktorá študentov podporuje prospechovým štipendiom do výšky 250 eur ročne, poskytovaním obedov zdarma počas štúdia, školskými potrebami a ochranným pracovnými prostriedkami. Prví študenti 3. ročníka odboru v tomto roku začali odborný výcvik v prevádzkach spoločnosti s cieľom pripraviť ich na požiadavky trhu práce. „Reflektujeme na situáciu na trhu a snažíme sa komunikovať so školami, aby aj oni reflektovali na to, v akom prostredí sa nachádzajú. Nemáme tu automobilky, preto by sme nemali vychovávať ľudí s orientáciou na tento priemysel. Snažíme sa skôr pomáhať školám, aby pripravili študentov, ktorí potom nebudú musieť cestovať za prácou, ale budú sa vedieť zamestnať vo svojom okolí,“ uviedol Švábik. Spoločnosť preto metodicky a finančne podporuje aj chemické krúžky na 22 základných školách v regióne a spoluorganizuje rôzne chemické súťaže.

Skupina spoločnosti BUKÓZA HOLDING patrí k významným drevospracujúcim podnikom na Slovensku, zameraná je na spracovanie drevnej hmoty, prevažne buka, chemickým spôsobom. Je exportérom výrobkov v európskom meradle a patrí k najvýznamnejším zamestnávateľom prešovského regiónu. Spoločnosť zamestnáva vyše 1 000 pracovníkov. Skupinu spoločnosti BUKÓZA HOLDING s viac ako polstoročnou históriou tvorí osem spoločností. Obrat skupiny predstavuje ročne približne 90 miliónov eur.


Príspevky autora SITA
Mohlo by Vás zaujímať
 • Otec zostal len dodávateľom surovín, výrobu prevzal syn

  Pre vybudovanie rodinnej firmy je prvoradé, aby sa rodičom podarilo pritiahnuť deti k podnikaniu. Rovnako dôležité je, aby starší nechali mladým vo firme dostatočne široký priestor. Inak v podniku nedorastú na samostatných lídrov. Štefan Nemčík si to vo svojej východoslovenskej píle Drevop uvedomil hneď po príchode syna Juraja pred dvanástimi rokmi.
 • Zlatý rok drevárov s rekordným ziskom i novými posilami

  Slovenské drevárstvo sa dlho nevedelo pozviechať z krízového prepadu, posledných pár rokov však rastie veľmi dynamicky.
 • Pri najvyšších tržbách nábytkári v strate

  Slovenská výroba nábytku sa vlani už druhý rok po sebe prepracovala k novým rekordným tržbám, prijíma zamestnancov a na rozdiel od pokrízových rokov sa jej vyhýba krach podnikov.
 • Arca vyzve Fiľa. V obchode roka ovládla druhú najväčšiu celulózku

  V jednej z najväčších fabrík na východe a druhom najväčšom drevokombináte po ružomberských papierňach Mondi SCP sa mení vlastník. Vranovskú Bukózu, ktorá vo výrobe celulózy a v ďalších činnostiach zamestnáva vyše tisíc ľudí, preberá nový investor. Ide o veľký moderný podnik so slušnými ziskmi, ktorý čaká rozširovanie. Bukóza sa stane vážnym konkurentom lídra biznisu, ktorý je v rukách juhoafrického Mondi a podnikateľa Milana Fiľa.
 • Zvolen si zaknihoval prvenstvo. Má najväčšiu pílu na listnaté drevo

  Na ihličnaté drevo má Slovensko hneď dve veľkokapacitné píly v Liptovskom Hrádku a Tomášovciach pri Lučenci.
DREVARI.SK, s.r.o.
DREVARI.SK, s.r.o.