ENVIRO: Envirorezort kúpil súkromný pozemok v rezervácii Choč v TANAP-e

Ministerstvu životného prostredia (MŽP) sa podarilo odkúpiť veľký pozemok v Národnej prírodnej rezervácii (NPR) Choč (okr. Dolný Kubín), ktorý bol predtým v súkromnom vlastníctve.
BRATISLAVA 5. februára (SITA) - Majiteľ ponúkol pozemok s rozlohou asi 190-tisíc metrov štvorcových na predaj, pričom MŽP si uplatnilo predkupné právo štátu na pozemky v chránených územiach. „Prijatiu tejto ponuky predchádzalo posúdenie vhodnosti pozemku na výkup a ocenenie jeho prírodných hodnôt,“ uviedla Správa Tatranského národného parku (TANAP), ktorá NPR Choč spravuje. Správa TANAP-u konštatovala, že ide o prvý prípad, keď štát prijal takúto ponuku na odkúpenie súkromného pozemku v oblasti s najvyššou ochranou.

Teraz už štátny pozemok sa nachádza v NPR Choč a je súčasťou územia európskeho významu Choč, ako aj chráneného vtáčieho územia Chočské vrchy. „Z pohľadu ochrany prírody je to veľmi cenné územie,“ zdôraznila Správa TANAP-u. Nachádzajú sa tam vzácne typy biotopov, je tiež domovom viacerých chránených a ohrozených druhov rastlín a živočíchov. Parcela je lesným pozemkom v najprísnejšom 5. stupni ochrany. „Získaním vlastníctva môžeme do budúcnosti garantovať zachovanie vhodných podmienok pre existenciu vzácnych druhov," uzavrela Správa TANAP-u.

Práve nevyriešené vlastnícke vzťahy brzdia už roky zonáciu Tatranského národného parku. Na jeho území je veľké množstvo majiteľov pozemkov, urbárov či štátnych vlastníkov, s ktorými sa musí štát dohodnúť na užívaní ich pozemkov. Zákon pritom ponúka rôzne možnosti, či už nájom, odkúpenie, finančnú kompenzáciu alebo výmenu pozemku. Štát musí vlastníkom kompenzovať obmedzovanie ich činnosti, pretože vo vyšších stupňoch ochrany je obmedzená ľudská činnosť, napríklad je tu zakázaný výrub stromov, a štát im vlastne zoberie možnosť ekonomicky obhospodarovať ich majetok. MŽP vedie z majiteľmi komplikované rokovania už od roku 2012.


Príspevky autora SITA
Mohlo by Vás zaujímať
 • IKEA v Malackách rozšíri výrobu drevotriesky. Aj vďaka novým plantážam

  Líder svetového predaja nábytku – švédsky koncern IKEA – nemá na Slovensku len veľký bratislavský obchodný dom, ale aj viacero fabrík na nábytok i závod na výrobu drevotriesky. Ten pri Malackách postavil koncern pritom na prelome milénia, a tak mu už v súboji s konkurentmi začal dochádzať dych.
 • Zákaz biomasakra je iluzórny. Kvalitné drevo z lesa sa spaľuje ďalej

  Vlani na konci roka pretlačili opoziční poslanci nečakane paragraf do legislatívnej normy, ktorá mala podľa nich prispieť k ochrane lesov. Zmenou zákona o podpore obnoviteľných zdrojov energie sa od januára 2019 mala zrušiť podpora pre elektrárne, ktoré spaľujú lesnú biomasu. Má ju dostávať len ten, kto využíva odpad z drevospracujúceho priemyslu. Na zvyšky z ťažby, napríklad konáre, by sa už vzťahovať nemala.
 • Kovbojka o revíry v priamom prenose

  Poľovnícka spoločnosť Horn s pätnástimi miestnymi členmi ponúkne za blízky revír Višničky, ktorý spravujú v Štiavnických vrchoch štátne Lesy SR, tomuto podniku ročný nájom v sume vyše 57-tisíc eur. Pri 1 400-hektárovej rozlohe štátnych pozemkov v tomto revíri je to pre štát určite výhodná cena. Veď za hektár revíru chcú ľudia z Hornu platiť až 41 eur ročne, pričom priemer z cenových súťaží štátnych lesov je na 23 eurách.
 • Lesník odhalil sfušované zalesňovanie. Vinník dostal ďalšie miliónové kontrakty

  Na spackané zalesňovanie v oblasti horehronského Telgártu upozornil v septembri radový lesník Lesov SR Matúš Hríbik, ktorý tam pôsobí. Privátny dodávateľ podľa jeho slov nevysadil dostatočne veľké plochy a veľa stromčekov sa našlo hromadne zahrabaných len tak pod zemou.
 • Kvietik & Slavia Biznis spoza opony SNS

  O investičnej skupine Slavia Capital v rukách Petra Gabalca a Martina Kvietika sa už dlhšie hovorí v súvislosti s jej „prienikom“ s vládnou SNS i o tom, ako má vo svojich biznisoch využívať napojenie na rezorty zverené strane. Slavisti takéto tvrdenia rezolútne odmietajú a zdôrazňujú, že nič z toho nie je pravda. TREND si preto posvietil na jej vzťahy so štátom podrobnejšie
DREVARI.SK, s.r.o.
DREVARI.SK, s.r.o.