OĽaNO: Budaj vyzýva koaličných poslancov, aby podporili novelu o podpore obnoviteľných zdrojov energie

Budaj vytkol, že Národná rada SR nemá výbor pre životné prostredie
BRATISLAVA 26. júna (SITA) - Poslanec za hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Ján Budaj vyzýva poslancov Národnej rady SR, aby v septembri v druhom čítaní schválili návrh novely zákona o obnoviteľných zdrojoch energie, ktorý má zastaviť spaľovanie kvalitného dreva. Návrh novely, ktorý predložila do parlamentu skupina dvadsiatich opozičných poslancov za strany SaS a OľaNO, v pondelok plénum posunulo do druhého čítania. "Namiesto energetických lesov v spaľovniach miznú aj zdravé stromy. Jediným riešením je vylepšiť zákon tak, aby sa spaľovala iba biomasa a zvyšky drevospracujúceho priemyslu," povedal Budaj s tým, že aktuálny zákon je zlý a takmer desať rokov spôsobuje škody lesom. Problémom je nevhodne nastavená štátna dotácia. "Koalícia až v pondelok prelomila hluchotu a časť koaličných podporila dobrý návrh na novelizáciu zlého zákona," uviedol Budaj, podľa ktorého treba zmobilizovať všetky dobré sily, aby pomohli, že poslanci zákon prijmú.

Na tlačovej besede vystúpil ochranár Juraj Lukáč z Lesoochranárskeho zoskupenia VLK, ktoré iniciovalo petíciu BIOMASAKER. Ako uviedol, pokúsia sa všetky enviro hnutia zmobilizovať, aby vystúpili ako jednotný blok, ktorý dá poslancom najavo, že zákon by mal byť schválený. Na Slovensku sa ťažilo päť miliónov kubíkov dreva ročne, po schválení súčasného zákona sa podľa jeho slov ťaží deväť až desať miliónov kubických metrov dreva ročne. "Je to veľa. Schválenie zákona by malo znamenať v praxi zníženie ťažby o štyri až päť miliónov kubíkov ročne," vysvetlil s tým, že pokles na päť až šesť miliónov kubíkov ročne je prijateľná hodnota. "Využijeme čas na lobovanie medzi poslancami, aby sme ich presvedčili," povedal. Ako uviedol, v súčasnosti sa využíva aj kvalitné drevo a sú vyrúbané aj stromy z Národného parku Nízke Tatry či Poloniny.

Ako podotkol Budaj, za schválením súčasného zákona podľa neho boli záujmy obchodu a biznis. "Na Slovensku boli lesy poštátnené. Nikto nemyslel na hospodárenie, čo sme potom čakali iné, než to, že sa začali drancovať lesy, ktoré tu máme," povedal. Budaj by privítal, keby na Slovensku vznikali bioenergetické lesy. Zároveň vytkol, že Národná rada SR nemá výbor pre životné prostredie.

Lukáč povedal, že zmeny smerujú k tomu, aby zostali zachované iba dotácie na odpad z drevospracujúceho priemyslu a na drevo z energetických porastov. "Ostatné dotácie by sa mali zrušiť. Myslím, že to stačiť bude," povedal. Podľa Lukáča každá spaľovňa na Slovensku musí spaľovať aj kvalitné drevo, keďže nemáme dostatok biomasy.

Poslanci Národnej rady SR v pondelok posunuli do druhého čítania návrh novely zákona o podpore obnoviteľných zdrojov energie (OZE) a vysoko účinnej kombinovanej výroby, s ktorou prišla skupina dvadsiatich opozičných poslancov za stranu SaS a hnutie OĽaNO. Hlavným cieľom predloženého návrhu je dosiahnuť zrušenie dotovania spaľovania dreva v biomasových zariadeniach, okrem dreva pochádzajúceho z energetických porastov a odpadu z drevospracujúceho priemyslu.

Poslanci, ktorí novelu predložili, upozorňujú na čoraz viditeľnejšie odlesňovanie zalesnených plôch, ale aj brehových porastov, či dokonca alejí a vetrolamov, s cieľom čerpať čo najviac dotácií. „Na Slovensku ubudlo za ostatných osemnásť rokov 760 kilometrov štvorcových lesov a v súčasnej dobe sa ťaží takmer štyri milióny metrov kubických dreva na energetické účely, pričom udržateľná ťažba všetkého dreva je na lesných a nelesných plochách 5,8 až šesť miliónov metrov kubických dreva,“ uviedli opoziční poslanci.

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) už viackrát prešetroval kvalitu dreva spaľovaného v biomasových elektrárňach. „Napriek tomu, že vyhláška regulačného úradu povoľuje iba spaľovanie dreva kategórie VI, kontroly ÚRSO potvrdili, že vo viacerých prípadoch došlo k spaľovaniu kvalitnejšieho dreva, a dokonca aj dreva kvalitatívnej triedy III,“ ozrejmili poslanci SaS a OĽaNO. Aj na základe údajov regulátora chcú poslanci opozície novelou zákona zabezpečiť efektívnu kontrolu kvality spaľovaného dreva.


Príspevky autora SITA
Mohlo by Vás zaujímať
 • IKEA postavila inteligentnú fabriku

  V závode Flatline v Malackách beží už šiesty rok rozsiahly projekt digitalizácie a automatizácie výroby. V súčasnosti pokračuje robotizáciou nadväzujúcich procesov.
 • Drevári sa udomácňujú v pokojných vodách

  Jeden z najviac krízou postihnutých sektorov sa nevedel dlho dostať z marazmu. No po predvlaňajšku zopakoval ďalší výborný rok aj vlani. Za dva roky sa dostal takmer na svoju predkrízovú výkonnosť. Reč je o slovenskom drevárstve, ktoré je zamerané na produkciu stavebného dreva i na polotovary pre nábytkárov.
 • Nemecké Asko pridá na Slovensku štyri nové predajne

  Záujem nadnárodných predajcov nábytku o Slovensko neutícha. Len nedávno nemecký predajca nábytku Sconto oznámil, že ešte túto jeseň otvorí svoju štvrtú predajňu v Žiline. Na ďalšiu expanziu sa chystá aj ďalšia nemecká sieť Asko. K jej terajším šiestim slovenským predajniam majú v pribudnúť ďalšie štyri.
 • Slovensko aj Žiga konečne vyvážajú do zahraničia výrazne menej dreva ako donedávna

  Najväčším neduhom domáceho lesnícko-drevárskeho biznisu je už dlhodobo vývoz veľkých objemov surového dreva do cudziny. Pridaná hodnota i pracovné miesta pri spracúvaní "slovenského" dreva sa tak tvoria až v zahraničí. Najmä v Rakúsku a Česku. Aspoň posledné roky však dochádza aj k veľmi dynamickému poklesu exportov.
 • Vzbura malých drevorubačov sa vydarila. Zo štátnych lesov sa vyhnať nedali

  Za predchádzajúcej jednofarebnej vlády strany Smer-SD a ministra Ľubomíra Jahnátka prišlo na rezorte pôdohospodárstva k zásadným zmenám v oblasti odvozu dreva zo štátnych Lesov SR. Menší regionálni dopravcovia o svoje kontrakty po roku 2014 prišli a štátny podnik spravujúci skoro polovicu lesov odvoz dreva zveril len pár veľkým firmám.
DREVARI.SK, s.r.o.
DREVARI.SK, s.r.o.