OĽaNO: Budaj vyzýva koaličných poslancov, aby podporili novelu o podpore obnoviteľných zdrojov energie

Budaj vytkol, že Národná rada SR nemá výbor pre životné prostredie
BRATISLAVA 26. júna (SITA) - Poslanec za hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Ján Budaj vyzýva poslancov Národnej rady SR, aby v septembri v druhom čítaní schválili návrh novely zákona o obnoviteľných zdrojoch energie, ktorý má zastaviť spaľovanie kvalitného dreva. Návrh novely, ktorý predložila do parlamentu skupina dvadsiatich opozičných poslancov za strany SaS a OľaNO, v pondelok plénum posunulo do druhého čítania. "Namiesto energetických lesov v spaľovniach miznú aj zdravé stromy. Jediným riešením je vylepšiť zákon tak, aby sa spaľovala iba biomasa a zvyšky drevospracujúceho priemyslu," povedal Budaj s tým, že aktuálny zákon je zlý a takmer desať rokov spôsobuje škody lesom. Problémom je nevhodne nastavená štátna dotácia. "Koalícia až v pondelok prelomila hluchotu a časť koaličných podporila dobrý návrh na novelizáciu zlého zákona," uviedol Budaj, podľa ktorého treba zmobilizovať všetky dobré sily, aby pomohli, že poslanci zákon prijmú.

Na tlačovej besede vystúpil ochranár Juraj Lukáč z Lesoochranárskeho zoskupenia VLK, ktoré iniciovalo petíciu BIOMASAKER. Ako uviedol, pokúsia sa všetky enviro hnutia zmobilizovať, aby vystúpili ako jednotný blok, ktorý dá poslancom najavo, že zákon by mal byť schválený. Na Slovensku sa ťažilo päť miliónov kubíkov dreva ročne, po schválení súčasného zákona sa podľa jeho slov ťaží deväť až desať miliónov kubických metrov dreva ročne. "Je to veľa. Schválenie zákona by malo znamenať v praxi zníženie ťažby o štyri až päť miliónov kubíkov ročne," vysvetlil s tým, že pokles na päť až šesť miliónov kubíkov ročne je prijateľná hodnota. "Využijeme čas na lobovanie medzi poslancami, aby sme ich presvedčili," povedal. Ako uviedol, v súčasnosti sa využíva aj kvalitné drevo a sú vyrúbané aj stromy z Národného parku Nízke Tatry či Poloniny.

Ako podotkol Budaj, za schválením súčasného zákona podľa neho boli záujmy obchodu a biznis. "Na Slovensku boli lesy poštátnené. Nikto nemyslel na hospodárenie, čo sme potom čakali iné, než to, že sa začali drancovať lesy, ktoré tu máme," povedal. Budaj by privítal, keby na Slovensku vznikali bioenergetické lesy. Zároveň vytkol, že Národná rada SR nemá výbor pre životné prostredie.

Lukáč povedal, že zmeny smerujú k tomu, aby zostali zachované iba dotácie na odpad z drevospracujúceho priemyslu a na drevo z energetických porastov. "Ostatné dotácie by sa mali zrušiť. Myslím, že to stačiť bude," povedal. Podľa Lukáča každá spaľovňa na Slovensku musí spaľovať aj kvalitné drevo, keďže nemáme dostatok biomasy.

Poslanci Národnej rady SR v pondelok posunuli do druhého čítania návrh novely zákona o podpore obnoviteľných zdrojov energie (OZE) a vysoko účinnej kombinovanej výroby, s ktorou prišla skupina dvadsiatich opozičných poslancov za stranu SaS a hnutie OĽaNO. Hlavným cieľom predloženého návrhu je dosiahnuť zrušenie dotovania spaľovania dreva v biomasových zariadeniach, okrem dreva pochádzajúceho z energetických porastov a odpadu z drevospracujúceho priemyslu.

Poslanci, ktorí novelu predložili, upozorňujú na čoraz viditeľnejšie odlesňovanie zalesnených plôch, ale aj brehových porastov, či dokonca alejí a vetrolamov, s cieľom čerpať čo najviac dotácií. „Na Slovensku ubudlo za ostatných osemnásť rokov 760 kilometrov štvorcových lesov a v súčasnej dobe sa ťaží takmer štyri milióny metrov kubických dreva na energetické účely, pričom udržateľná ťažba všetkého dreva je na lesných a nelesných plochách 5,8 až šesť miliónov metrov kubických dreva,“ uviedli opoziční poslanci.

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) už viackrát prešetroval kvalitu dreva spaľovaného v biomasových elektrárňach. „Napriek tomu, že vyhláška regulačného úradu povoľuje iba spaľovanie dreva kategórie VI, kontroly ÚRSO potvrdili, že vo viacerých prípadoch došlo k spaľovaniu kvalitnejšieho dreva, a dokonca aj dreva kvalitatívnej triedy III,“ ozrejmili poslanci SaS a OĽaNO. Aj na základe údajov regulátora chcú poslanci opozície novelou zákona zabezpečiť efektívnu kontrolu kvality spaľovaného dreva.


Príspevky autora SITA
Mohlo by Vás zaujímať
 • Podvodníci z biomasakra to majú nahnuté, lesy by už nemali končiť v spaľovniach

  Poslanci parlamentu v pondelok posunuli do druhého čítania novelu zákona o podpore obnoviteľných zdrojov. Jeho cieľom je zabrániť spaľovaniu vysokokvalitného dreva v biomasových zariadeniach.
 • Žigu drží polícia v hrsti. Do daňovej kauzy jeho firmy prizýva znalca

  Viac ako dva roky trvá trestné stíhanie v kauze, v ktorej figuruje firma Taper ministra hospodárstva Petra Žigu (Smer-SD). Polícia za ten čas nikoho neobvinila. Momentálne do konania prizýva znalca.
 • Ako zachrániť naše lesy

  Ochranári upozorňujú na miznutie slovenských lesov. Bežná verejnosť to nevníma inak – keď sa niekde vyrúbe celý kus hory, tak turista tam les nevidí. Nič na tom nemenia ani prísľuby lesníkov, že ho znova vypestujú. Odlišné pohľady ochranárov a lesníkov sa nikdy nezjednotia. Aby sa veci pohli dobrým smerom, treba zlepšiť komunikáciu medzi oboma tábormi, ťažiť spôsobmi, ktoré sú pre prírodu šetrnejšie. A začať riešiť doterajšie tabu, že všetky lesy tu majú v správe iba hospodárske lesné subjekty, a nie štátna ochrana prírody.
 • Slovensko ako európska pralesná mocnosť

  Napriek sporom sa krajina môže pochváliť aj najpestrejšou lesnou biodiverzitou spomedzi všetkých krajín EÚ
 • Nevýhodná zmluva Lesov SR s kontroverznou firmou, ktorú nezlomil ani Valko, sa mení

  Jedným z posledných prípadov zavraždeného právnika Ernesta Valka bol pokus o prelomenie nevýhodnej zmluvy na dodávku štátneho dreva pre kontroverznú firmu Wood Working. Tú pred ôsmimi rokmi narýchlo podpísalo vtedajšie končiace vedenie štátneho podniku Lesy SR spriaznené so stranou HZDS Vladimíra Mečiara.
DREVARI.SK, s.r.o.
DREVARI.SK, s.r.o.