Problémom Slovenska sú skládky odpadov, ale aj kvalita ovzdušia či výruby lesov, tvrdí EÚ

Na Slovensku stále končí príliš veľa odpadu na skládkach, pričom miera recyklácie je veľmi nízka. Vo svojej poslednej hodnotiacej správe to konštatuje Európska komisia (EK). Na Slovensku sa podľa správy skládkuje asi 66 percent komunálneho odpadu, čo krajinu zaraďuje na chvost v rebríčku členských krajín.
BRATISLAVA 12. marca (SITA) – Miera recyklácie predstavuje 23,2 percenta, európsky priemer dosahuje 46,3 percenta. Slovensko podľa EK zatiaľ nevyužíva finančné nástroje na zníženie skládkovania ako dane či poplatky. Komisia tiež konštatuje, že problémom na Slovensku zostávajú aj nelegálne skládky a staré environmentálne záťaže, pričom konkrétne spomína bývalú chemickú skládku v bratislavskej Vrakuni, ktorá ohrozuje aj kvalitu spodných vôd Žitného ostrova. Sanáciu tejto skládky plánuje envirorezort už na tento rok.

Kvalita ovzdušia na Slovensku tiež znepokojuje Európsku komisiu. Znečisťujúce zložky v ovzduší stále prekračujú limity Európskej únie, najmä takzvané prachové častice PM. Vláda by preto mala podniknúť opatrenia najmä v oblasti domáceho vykurovania a dopravy. „Zlá kvalita ovzdušia stále predstavuje vážne zdravotné riziko,“ konštatovala EK, podľa ktorej by Slovensko malo zlepšiť aj monitorovanie kvality ovzdušia a informovanosť obyvateľstva. EK v správe konštatuje, že slovenské lesy sú ohrozené prílišnou ťažbou a nesprávnym lesným lesným manažmentom.
„Ťažba dreva stúpa a negatívne ovplyvňuje stabilitu ekosystémov Slovenska,“ zdôraznila EK. Správa si všimla aj nedávnu hromadnú občiansku iniciatívu My sme les za väčšiu ochranu slovenských lesov, ktorej sa podarilo vyzbierať vyše 60-tisíc podpisov.

Ministerstvo životného prostredia (MŽP) pripravilo novelu zákona na zvýšenie poplatkov za skládkovanie odpadov, ktorá by mala platiť od 1. januára 2019. Účelom je znevýhodnenie skládkovania a vytvorenie motivačného faktora pre triedený zber a zvýšenie recyklácie komunálnych odpadov. Výška poplatku za skládkovanie bude závisieť od úrovne vytriedenia komunálnych odpadov v obci. MŽP nedávno informovalo, že v súčasnosti je na Slovensku 12 oblastí s dlhodobo zhoršenou kvalitou ovzdušia, pričom pôvodne ich bolo až 19. Celkovo sa znížila aj ich rozloha o 52 percent. S cieľom zabezpečiť lepšiu kvalitu ovzdušia v októbri minulého roka parlament schválil novelu zákona o ovzduší. Zavádza prísnejšie emisné limity pre stredne veľké spaľovacie zariadenia, zefektívňuje ich monitoring, zavádza možnosť vyhlasovať nízkoemisné zóny a zároveň zvyšuje informovanosť obyvateľov o smogovej situácii. Ministerstvo tiež plánuje zmeny v oblasti starostlivosti o chránené územia, ktorými chce zabrániť neprimeranej ťažbe dreva v takýchto oblastiach.


Príspevky autora SITA
Mohlo by Vás zaujímať
 • Žigu drží polícia v hrsti. Do daňovej kauzy jeho firmy prizýva znalca

  Viac ako dva roky trvá trestné stíhanie v kauze, v ktorej figuruje firma Taper ministra hospodárstva Petra Žigu (Smer-SD). Polícia za ten čas nikoho neobvinila. Momentálne do konania prizýva znalca.
 • Ako zachrániť naše lesy

  Ochranári upozorňujú na miznutie slovenských lesov. Bežná verejnosť to nevníma inak – keď sa niekde vyrúbe celý kus hory, tak turista tam les nevidí. Nič na tom nemenia ani prísľuby lesníkov, že ho znova vypestujú. Odlišné pohľady ochranárov a lesníkov sa nikdy nezjednotia. Aby sa veci pohli dobrým smerom, treba zlepšiť komunikáciu medzi oboma tábormi, ťažiť spôsobmi, ktoré sú pre prírodu šetrnejšie. A začať riešiť doterajšie tabu, že všetky lesy tu majú v správe iba hospodárske lesné subjekty, a nie štátna ochrana prírody.
 • Slovensko ako európska pralesná mocnosť

  Napriek sporom sa krajina môže pochváliť aj najpestrejšou lesnou biodiverzitou spomedzi všetkých krajín EÚ
 • Nevýhodná zmluva Lesov SR s kontroverznou firmou, ktorú nezlomil ani Valko, sa mení

  Jedným z posledných prípadov zavraždeného právnika Ernesta Valka bol pokus o prelomenie nevýhodnej zmluvy na dodávku štátneho dreva pre kontroverznú firmu Wood Working. Tú pred ôsmimi rokmi narýchlo podpísalo vtedajšie končiace vedenie štátneho podniku Lesy SR spriaznené so stranou HZDS Vladimíra Mečiara.
 • Lesníci ustúpili ochranárom. Najvyššiu ochranu dostane 2230 hektárov pralesa

  Ochranárske organizácie sa s Lesmi SR, š. p., Banská Bystrica, po dlhých, rok trvajúcich rokovaniach dohodli na zabezpečení ochrany v doposiaľ nechránených slovenských pralesoch. Vylúčenie ľudských zásahov v pralesoch na rozlohe 2230 hektároch je podľa hovorcu Lesov SR Radka Srnku príspevkom k naplneniu záväzkov vyplývajúcich Slovensku z Karpatského dohovoru.
DREVARI.SK, s.r.o.
DREVARI.SK, s.r.o.