LESY: OĽaNO predloží pozmeňujúce návrhy k vládnemu návrhu zákona o dreve

Slovenské lesy potrebujú menej politického vplyvu a viac otvorenosti, tvrdí hnutie OĽaNO.
BRATISLAVA 31. januára (SITA) - Hnutie OĽaNO chce zmeniť filozofiu spravovania lesov, preto vytvorilo pracovnú skupinu, ktorá sa bude venovať danej problematike. Jej členmi sú expert hnutia na lesníctvo Ján Mičovský, tieňový mnister životného prostredia Ján Budaj a tieňový minister pôdohospodárstva Martin Fecko. Informovala o tom v stredu na brífingu Veronika Remišová. Pracovná skupina chce predložiť pozmeňujúce návrhy k vládnemu návrhu zákona o uvádzaní dreva a výrobkov z dreva na vnútorný trh. Hnutie chce prostredníctvom nich zlepšiť kontrolu, označovanie a identifikáciu dreva a znížiť vplyv politikov na lesnícko-drevársku inšpekciu.

"Vládny návrh zákona o dreve a uvádzaní výrobkov z dreva na vnútorný trh mal byť na základe nariadenia EÚ prijatý už 3. marca 2013. Kšefty s drevom treba zamedziť, a preto tento zákon OĽaNO podporí. Dáme však pozmeňujúce návrhy, ktoré ho môžu vylepšiť. Zákon momentálne hovorí iba o vnútornom trhu (EÚ), ale riešiť to treba globálne a stransparentniť treba aj trh mimo EÚ. Treba riešiť aj identifikáciu kmeňa stromu, a to jednoznačným a nezameniteľným údajom o dreve, ktorý by bol spojený s kmeňom stromu. Poslednou pripomienkou je, aby nový zákon bol odpolitizovaný. Pokiaľ bude Slovenská lesnícko-drevárska inšpekcia podliehať ministrovi, tak nebude zárukou nestrannosti, pretože veľa únikov kvality a množstva dreva sa deje na vysokej úrovni," zdôvodnil pozmeňujúce návrhy Martin Fecko.

Za hlavný problém považuje nedostatočnú kontrolu a identifikáciu dreva aj tieňový minister životného prostredia OĽaNO Ján Budaj. "Častokrát sa aj zdravé drevo vyváža a končí v spaľovniach ako štiepka. Kontrola je podľa nás kľúčová vec. Kľúčovým riešením by bolo, aby bol na každom prevážanom kmeni čiarový kód, prostredníctvom ktorého sa dá v priebehu niekoľkých sekúnd zistiť, či ide o legálny výrub alebo nie. Existuje niekoľko príkladov zo zahraničia, napríklad už aj v Rumunsku majú občania k dispozícii aplikáciu, cez ktorú vedia jednoduchým spôsobom upozorniť políciu na trestnú činnosť v oblasti vývozu dreva," povedal Budaj.

Novovzniknutá pracovná skupina OĽaNO sa bude venovať problematike hospodárenia s lesmi. "Krajina potrebuje výberkové hospodárenie, ktoré je ku prírode najbližšie. Vieme presne ako to uchopiť, a to, že momentálne máme len percento výberkových lesov je realita, ktorú musíme zmeniť na desiatky percent, no nebude to možné za rok ani dva, je to otázka na toto storočie. Ďalej si musíme uvedomiť, že les potrebuje dotácie, a nie mimoriadne odvody do štátneho rozpočtu zo štátneho podniku LESY SR vo výške 5 miliónov eur ročne. Do lesov treba peniaze dávať a nie brať. Lesy nie sú bankou pre štátny rozpočet, ale poisťovňou pre zdravú budúcnosť tejto krajiny", povedal Ján Mičovský. Podľa neho je tiež potrebné znížiť vplyv politikov v štátnom podniku LESY SR.


Príspevky autora SITA
Mohlo by Vás zaujímať
DREVARI.SK, s.r.o.
DREVARI.SK, s.r.o.