TOPOĽČANY: Polícia upozorňuje na zákaz vstupu do lesov pre africký mor ošípaných

Polícia v Topoľčanoch upozorňuje verejnosť na dodržiavanie zákazu vstupu na lesné pozemky v oblasti pohoria Tribeč, kde bol zaznamenaný výskyt afrického moru ošípaných.
NITRA 18. apríla (SITA) – Zákaz vstupu vydal pozemkový a lesný odbor Okresného úradu v Topoľčanoch, platí pre katastre obcí Krnča, Práznovce, Solčany, Nitrianska Streda, Čeľadince, Kovarce, Oponice a Súlovce.

„Žiadame obyvateľov, aby rešpektovali uvedený zákaz. Vstupom na lesné pozemky môže prísť k prenosu tohto vírusového ochorenia na domáce chovy ošípaných a následne k utrateniu všetkých ošípaných v rámci obce bez nároku na odškodné,“ pripomína polícia. Policajti Okresného riaditeľstva PZ v Topoľčanoch budú dohliadať na dodržiavanie tohto opatrenia. Porušenie zákazu vstupu sa podľa polície považuje za priestupok na úseku lesného hospodárstva a je zaň možné uložiť pokutu do výšky 3 320 eur.

Na Slovensku bol od prvého potvrdeného výskytu v júli 2019 do 29. februára tohto roku africký mor u domácich ošípaných potvrdený v 43 chovoch a v prípade uhynutej či ulovenej diviačej zveri bolo potvrdených 4 880 pozitívnych prípadov.


Príspevky autora SITA
Mohlo by Vás zaujímať
  • Tarabov útok na národné parky: Nariadil veľké prepúšťanie a zobral im peniaze zo štátneho rozpočtu

    Riaditelia národných parkov majú prepustiť takmer 80 ľudí. Minister im zároveň drasticky znížil príspevok na tento rok zo štátneho rozpočtu a obmedzil aj peniaze z eurofondov. Podľa bývalého štátneho tajomníka rezortu Michala Kiču ide o neakceptovateľný útok na ochranu prírody na Slovensku.
  • Rezorty nepodpísali do 1. apríla 2024 delimitačné protokoly o spravovaní lesov

    Rezorty životného prostredia a pôdohospodárstva nepodpísali do 1. apríla 2024 delimitačné protokoly o spravovaní lesov a nehnuteľností, ktoré prešli v rámci zonácie Veľkej Fatry a Slovenského krasu spod štátnych lesov do správy národných parkov, hoci to vyžaduje zákon.
  • Medzi top zákazníkov Lesov SR prenikli nové priekupnícke firmy na úkor niektorých fabrík

    Drevári sa začiatkom roka báli o presuny štátneho dreva do rúk priekupníkov blízkych vláde, no napokon si mnohí objemy udržali. Zmluvy štátnych lesov sa však skrátili. Spracovatelia sa preto obávajú, že neskôr budú musieť o surovinu bojovať znova. Niektoré fabriky boli navyše vytlačené spomedzi top zákazníkov Lesov SR a nahradili ich nové mená, ktoré drevo vyvážajú aj do cudziny. Medzi manažérmi Lesov SR si našla miesto aj bývalá pravá ruka Borisa Kollára.
  • Drevári sa obávajú, že na biznise s drevom zasa začínajú zarábať ľudia blízki Smeru a SNS. Štátne lesy im blokujú dodávky

    Štátne Lesy SR meškajú s podpisom zmlúv na tohtoročné dodávky dreva pre domáci drevospracujúci priemysel. Drevári za tým vidia možné presuny dreva, ktoré doteraz dostávali oni, na priekupníkov s kontaktmi na terajšiu vládnu koalíciu. Takto sa to dialo aj za minulých vlád Smeru a SNS. Lesy SR meškanie odôvodňujú tým, že sa ich noví manažéri vybraní koalíciou musia viac zoznámiť so stavom podniku.
  • Otec zostal len dodávateľom surovín, výrobu prevzal syn

    Pre vybudovanie rodinnej firmy je prvoradé, aby sa rodičom podarilo pritiahnuť deti k podnikaniu. Rovnako dôležité je, aby starší nechali mladým vo firme dostatočne široký priestor. Inak v podniku nedorastú na samostatných lídrov. Štefan Nemčík si to vo svojej východoslovenskej píle Drevop uvedomil hneď po príchode syna Juraja pred dvanástimi rokmi.
DREVARI.SK, s.r.o.
DREVARI.SK, s.r.o.