NR SR: Ľudia chcú svoje pozemky v Javorine, protestovali pred NR SR

Vojenský obvod (VO) Javorina v okrese Kežmarok bol zriadený v roku 1952, zrušený bol v roku 2011
Správa NR SR: Ľudia chcú svoje pozemky v Javorine, protestovali pred NR SR rozšírená v treťom odseku o stanovisko ministerstva obrany.
BRATISLAVA 27. januára (SITA) – Päťdesiat ľudí prišlo dnes pred parlament protestovať proti zabratiu pozemkov, na ktorých sú v bývalom Vojenskom obvode (VO) Javorina postavené vojenské stavby.
Ako povedal pre agentúru SITA predseda Družstva Ruskinovce Karol Galek, ľudia prišli pred NR SR, pretože poslanci budú rokovať o zákone, ktorý má doriešiť reštitúcie v bývalom vojenskom obvode.
„Zákon je v podstate dobrý. Dostal sa tam však bod, ktorý mal uprednostniť vyvolených ľudí vybratých ministerstvom obrany. Tí odkúpili od ministerstva vojenské stavby po ruskej armáde. Mali mať aj prednostné právo na pozemky pod týmito stavbami bez ohľadu na to, komu tieto pozemky patrili,“ povedal Galek.

Parlamentný výbor pre pôdohospodárstvo minulý týždeň sporný bod z návrhu stiahol. „Nie je to však po prvýkrát, že sa o niečo také snažili,“ uviedol Galek. Ľudia chcú, aby zo zákona sporný paragraf vypadol aj v pléne NR SR. VO Javorina bol zrušený v januári 2011. Majitelia pozemkov sa ich vrátenia dožadujú 25 rokov.

Ministerstvo obrany vo svojom stanovisku tvrdí, že predaj nehnuteľností vo Vojenskom obvode Javorina iniciovala bývalá vláda Ivety Radičovej. Opoziční poslanci teraz zavádzajú reštituentov a aj verejnosť, konštatuje sa v stanovisku, ktoré agentúre SITA poskytol Komunikačný odbor rezortu obrany. Za predaj majetku vo Vojenskom obvode Javorina sa osobne zasadzoval aj opozičný poslanec, vtedy minister obrany, Ľubomír Galko.
„Za celé obdobie vo funkcii neurobil exminister obrany nič pre to, aby proces reštitúcií urýchlil a už vôbec nezastavil predaj majetku vo Vojenskom obvode Javorina, ktorý dnes kritizuje a snaží sa tento svoj lapsus prekryť,“ uvádza sa v stanovisku.

Vojenský obvod (VO) Javorina v okrese Kežmarok bol zriadený v roku 1952. Vysídlené a zrovnané so zemou boli preto obce Ruskinovce, Dvorce, Blažov či osada Ľubické kúpele. VO bol vytvorený aj z častí katastrálnych území ďalších 22 spišských obcí. V rámci reštitúcie sa od roku 1990 o spätné získanie majetku pokúša viac ako 30-tisíc občanov.


Príspevky autora SITA
Mohlo by Vás zaujímať
  • Tarabov útok na národné parky: Nariadil veľké prepúšťanie a zobral im peniaze zo štátneho rozpočtu

    Riaditelia národných parkov majú prepustiť takmer 80 ľudí. Minister im zároveň drasticky znížil príspevok na tento rok zo štátneho rozpočtu a obmedzil aj peniaze z eurofondov. Podľa bývalého štátneho tajomníka rezortu Michala Kiču ide o neakceptovateľný útok na ochranu prírody na Slovensku.
  • Rezorty nepodpísali do 1. apríla 2024 delimitačné protokoly o spravovaní lesov

    Rezorty životného prostredia a pôdohospodárstva nepodpísali do 1. apríla 2024 delimitačné protokoly o spravovaní lesov a nehnuteľností, ktoré prešli v rámci zonácie Veľkej Fatry a Slovenského krasu spod štátnych lesov do správy národných parkov, hoci to vyžaduje zákon.
  • Medzi top zákazníkov Lesov SR prenikli nové priekupnícke firmy na úkor niektorých fabrík

    Drevári sa začiatkom roka báli o presuny štátneho dreva do rúk priekupníkov blízkych vláde, no napokon si mnohí objemy udržali. Zmluvy štátnych lesov sa však skrátili. Spracovatelia sa preto obávajú, že neskôr budú musieť o surovinu bojovať znova. Niektoré fabriky boli navyše vytlačené spomedzi top zákazníkov Lesov SR a nahradili ich nové mená, ktoré drevo vyvážajú aj do cudziny. Medzi manažérmi Lesov SR si našla miesto aj bývalá pravá ruka Borisa Kollára.
  • Drevári sa obávajú, že na biznise s drevom zasa začínajú zarábať ľudia blízki Smeru a SNS. Štátne lesy im blokujú dodávky

    Štátne Lesy SR meškajú s podpisom zmlúv na tohtoročné dodávky dreva pre domáci drevospracujúci priemysel. Drevári za tým vidia možné presuny dreva, ktoré doteraz dostávali oni, na priekupníkov s kontaktmi na terajšiu vládnu koalíciu. Takto sa to dialo aj za minulých vlád Smeru a SNS. Lesy SR meškanie odôvodňujú tým, že sa ich noví manažéri vybraní koalíciou musia viac zoznámiť so stavom podniku.
  • Otec zostal len dodávateľom surovín, výrobu prevzal syn

    Pre vybudovanie rodinnej firmy je prvoradé, aby sa rodičom podarilo pritiahnuť deti k podnikaniu. Rovnako dôležité je, aby starší nechali mladým vo firme dostatočne široký priestor. Inak v podniku nedorastú na samostatných lídrov. Štefan Nemčík si to vo svojej východoslovenskej píle Drevop uvedomil hneď po príchode syna Juraja pred dvanástimi rokmi.
DREVARI.SK, s.r.o.
DREVARI.SK, s.r.o.